ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتویژگی های شرکت سرمایه

ویژگی های شرکت سرمایه

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ویژگی های شرکت سرمایه بر اساس سرمایه آنها تعریف می شود. شرکت های سرمایه دارای دو ویژگی مهم می باشند که به هر یک از آنها جداگانه اشاره می شود. در ادامه برای دریافت اطلاعات تکمیلی و حقوقی در این زمینه با کارشناسان ثبتی ما همراه بوده و از مشاوره حقوقی رایگان ثبت پایش آن ها بهره مند شوید.

ویژگی اصلی شرکت سرمایه

اول – محدود بودن مسئولیت شرکا

منظور این است که مسئولیت شرکا در این شرکتها محدود به آورده آنها به شرکت می باشد و به غیر از آن در قبال تعهدات و بدهی های شرکت هیچ گونه مسئولیتی ندارند. بر همین اساس طلبکاران شرکت برای وصول مطالبات خود از شرکت حق مراجعه به شرکای شرکت را نخواهند داشت.

البته در موردی که سهامدار شرکت همه مبلغی اسمی سهام خود را نپرداخته باشد، در این صورت طلبکاران شرکت فقط به میزان پرداخت نشده مبلغ مزبور می توانند به شرکای مزبور مراجعه نمایند و این امر تنها در مورد شرکتهای سهامی امکان پذیر است.

که قانونگذار اجازه داده است در شرکتهای سهامی عام مؤسسین شرکت حداقل ۳۵٪ مبلغ اسمی سهام خود را پرداخت نموده و بقیه را متعهد گردند. (ماده ۶ ال. ا. ق. ت)

در شرکتهای سهامی خاص نیز حداقل ۳۵٪ سرمایه شرکت پرداخت و بقیه به صورت تعهد بر ذمه سهامداران شرکت قرار گیرد. (ماده ۲۰ ل. 1. ق. ت) ولی در مورد شرکت با مسئولیت محدود با توجه به اینکه همه سرمایه شرکت در ابتدای تشکیل شرکت باید پرداخت گردد. (ماده ۹۶ ق. ت)

چنین امری امکان پذیر نمی باشد اگر چه در این شرکتها نیز در مواردی طلبکاران حق مراجعه به شرکای شرکت را خواهند داشت مانند موردی که مؤسسین شرکت برخلاف واقع پرداخت تمام سرمایه شرکت را گواهی نموده باشند.

که در این صورت طلبکاران شرکت نه تنها حق مراجعه به مؤسسین مزبور را دارند بلکه می توانند به اعضای هیئت نظار (در صورتی که شرکت بیش از ۱۲ شریک داشته باشد) همچنین به مدیرانی که در حین حدوث سبب بطلان یا بلافاصله پس از آن سرکار بوده و انجام وظیفه نکرده اند مراجعه نمایند.

زیرا اشخاص مزبور به موجب ماده ۱۰۱ ق. ت در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارند.

ویژگی های شرکت سرمایه

دوم – کم اهمیت بودن شخصیت شرکا

منظور این است که در این شرکتها برخلاف شرکتهای شخص، شخصيت شركاء از اهمیت چندانی برخوردار نیست. البته وضعیت این ویژگی در تمامی شرکت های سرمایه یکسان نمی باشد.

برای نمونه در شرکتهای سهامی عام شخصیت شرکا نه در رابطه با اشخاص ثالث و نه در رابطه با خود سهامداران از هیچ اهمیتی برخوردار نبوده تا جائی که در برخی از این شرکتها ممکن است سهامداران شرکت همدیگر را نشناسند.

بر همین اساس در شرکت سهامی عام نقل و انتقال سهام شرکت از سوی سهامداران آزاد بوده به طوری که هیچ محدودیتی نیز در این رابطه نمی توان ایجاد نمود. (ماده ۴۱ ل.ا.ق.ت)

اما در شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود که در یک سطح کوچک و با تعداد کمتری تشکیل می شود، اگر شخصیت شرکا در رابطه با اشخاص ثالث اهمیتی نداشته باشد حداقل در رابطه با شرکا دارای اهمیت می باشد.

بر همین اساس این شرکت ها معمولاً میان افراد آشنا و اقوام و خویشان تشکیل می شود که از یکدیگر شناخت کافی داشته و به همدیگر اعتماد دارند و همچنین نقل و انتقال سهام در این شرکت ها مانند شرکتهای سهامی عام نمی باشد.

به طوری که نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت باید با موافقت اکثریت عددی شرکا که حداقل سه چهارم سرمایه شرکت را نیز در اختیار داشته باشند انجام می گیرد. (ماده ۱۰۲ ق. ت)

در شرکت سهامی خاص نیز می توان انتقال سهام را منوط به موافقت مدیران با مجمع عمومی نمود. (مفهوم ماده ۴۱ ل. ا. ق. ت)

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم خلیلی
مریم خلیلی
7 ماه قبل

با سلام میزان سرمایه شرکت در گرفتن تسهیلات بانکی مؤثره؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
7 ماه قبل
پاسخ به  مریم خلیلی

درود بر شما بله میزان مبلغ وام بر اساس میزان سرمایه اولیه تعیین می شود.

شیوا پیروزی
شیوا پیروزی
5 ماه قبل

برای افزایش سرمایه شرکت حتما باید مبلغ افزایش پیدا کرده واریز به بانک بشه؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
5 ماه قبل
پاسخ به  شیوا پیروزی

درود بر شما مدیر عامل باید اقرار به دریافت مبلغ کرده باشد. نیاز نیست به بانک ارائه شود.

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x