ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتراهنمای سامانه دریافت کد اقتصادی

راهنمای سامانه دریافت کد اقتصادی

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

امروزه شرایط و امکانات کشورها هستند که پیش زمینه ی فعالیت های اقتصادی را فراهم می کنند. از این رو برای دانستن سامانه دریافت کد اقتصادی بهتر است در ادامه متن زیر همراه ما باشید تا علاوه بر روش های سریع اخذ کد به مدارک و مدت زمان دریافت آن اشاره کنیم.

کد اقتصادی و دریافت آن

می توان حدس زد که همگی مفهوم کد اقتصادی را می دانید، حال به مواردی که مستلزم این کد و مجوز می باشند اشاره می کنیم.

فعالیت های تجاری مثل پرداخت مالیاتی دولت و هزینه پیشگیری از رقابت های نادرست، پس از به ثبت رساندن شرکت، زمان انجام مراحل صدور کارت بازرگانی و.. است.

پس از آن باید فورا جهت گرفتن کد اقتصادی اقدام کرد. به این منظور باید به مراکز زیرشاخه های وزارت اقتصاد و دارایی مراجعه کرد و طبق مقررات و انجام مراحل اداری، درخواست کداقتصادی خود را ثبت نمود.

سامانه دریافت کد اقتصادی

علاوه بر کد اقتصادی قدیم، یک کد اقتصادی جدید نیز وجود دارد که اکنون هردو را شرح می دهیم. طبق مقررات بعد از تشکیل پرونده مالیاتی شرکت، یک شماره تحت عنوان کد اقتصادی ۱۲ رقمی به شرکت اختصاص داده می شود که آن را کد اقتصادی قدیم می نامند.

اما امروزه علاوه بر آن، یک شماره ۱۶ رقمی نیز وجود دارد که به منظور خدمات اینترنتی و الکترونیکی استفاده می شود که توسط مرکز مالیات و حوزه ی تقاضانامه های اینترنتی صادر شده است و آنرا کد اقتصادی جدید می نامند.

شرکت ها جهت دسترسی به این کد، باید به سایت http://tax.gov.ir مراجعه و فرم مربوط به درخواست کد اقتصادی جدید را تکمیل کنند. اخذ کداقتصادی جدید برای کلیه شرکت ها اختیاری می باشد.

سامانه دریافت کد اقتصادی

چگونگی اخذ کد اقتصادی

فراموش نکنید که گام اول پیش از اقدام به دریافت کداقتصادی، تشکیل پرونده مالیات مربوط به شرکت در سامانه دریافت کد اقتصادی

است.

ابتدا باید نامه ی معرف یا وکالت نامه را به سازمان دارایی فعالیت مورد نظر تحویل داد سپس با مشخص شدن اداره مالیات،جهت گرفتن کد اقتصادی اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی

 • اصل اسناد ثبت شده شرکت مثل تقاضانامه ،اساسنامه و …
 • نسخه برابراصل مدارک هویت کلیه اعضای شرکت
 • نسخه اصلی کدرهگیری درج شده در اجاره نامه رسمی شرکت
 • برگه امضاشده توسط سهامداران شرکت
 • مهر شرکت
 • قبض تلفن اجاره نامه
 • دفتر کامل شده ی اخذ کد

نحوه اخذ کد اقتصادی

تمامی فعالیت های اقتصادی انجام شده در جامعه به جهت انجام نظارت های لازم بر تولیدات و حمایت های اقتصادی از فعالان اقتصادی با اخذ کداقتصادی امکان پذیر می باشد .

بیشتر بدانید ...
تعریف اختراع

در زمان ترقی و انجام فعالیت های اقتصادی کداقتصادی بسیار حائز اهمیت بوده و فعالان اقتصادی باید اقدام به اخذ کداقتصادی کنند. با درج کداقتصادی بر روی فاکتورها روند پرداخت مالیات تسهیل می شود. در واقع کد اقتصادی به منزله مجوزی برای انجام فعالیت های قانونی و تجاری شرکت ها خواهد بود .

شما هم چنین می توانید با ارائه مدارک محصول و شرکت خود در کم ترین زمان اقدامات مربوط به اخذ کد اقتصادی را انجام داده و بدین ترتیب در راه قانونی برای فعالیتهای اقتصادی خود گام بردارید .

افراد ملزم به اخذ کد اقتصادی

تمامی افرادی که اقداماتی مانندد تولید محصولات و واردات و صادرات کالاها می پردازند و از این راه کسب درآمد می کنند و دارای پروانه کسب می باشند باید اقدامات مربوط به اخذ کد اقتصادی انجام داده و آن را از مراجع مربوطه دریافت کنند.

برای انجام این امر تنها کافی است با موسسه حقوقی پایش تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان کارشناسان حقوقی ما بهره مند شوید.

کد اقتصادی یعنی :

هر شرکت و یا هر موسسه ای بعد از اینکه ثبت شد از تاریخ ثبت آن به مدت زمان 2 ماه فرصت دارد تا با رجوع نمودن به اداره دارایی که در محدوده فعالیت خود وجود دارد به منظور تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی مبادرت نماید.در صورتی که شرکتها به منظور اخذ کد اقتصادی مبادرت کنند.

در صورتی که شرکتها به منظور اخذ کد اقتصادی مبادرت نکنند از معافیت های مالیاتی ماده 105 مقررات وقوانین سازمان امور مالیاتی کشور محروم می شوند.

در این ماده بیان شده است که درآمد شرکتها ودرآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی اشخاص حقوقی دیگر از منبع های گوناگون در ایران با خارج از ایران فراهم می گردد.

بعد از ایجاد هزینه های به دست آمده از منابع غیر معاف وکسرهای تعیین شده به استثنای مواردی که بر اساس مقررات وقوانین این قانون دارای نرخ جداگانه ای است. شامل مالیات حداکثر به نرخ 25 درصد خواهند بود.هم چنین علاوه بر محرومیت از مزایای فوق الذکر،دریافت کد اقتصادی یک مسئولیت مالیاتی می باشد.

افراد مکلف به اخذ کد اقتصادی

با توجه به ماده 196 قانون مالیاتی کلیه ی اشخاص چه حقیقی چه حقوقی موکلفند به منظور عرضه ی کالا و خدمات، صادرات و واردات و تولید و …کد اقتصادی داشته باشند. بایستی آن را بر فاکتور خرید و فروش خود به منظور حساب نمودن سود ثبت نمایند و با دقت حساب و کتاب نمودن سود ، مالیات های کمتری را ایجاد خواهد کرد.

در حقیقت شماره شناسایی این اشخاص در سازمان امور مالیاتی از طریق کد اقتصادی انجام می گیرد.بنابراین ،کد اقتصادی کد اجباری می باشد که بایستی به منظور انجام کارهای مهم تجاری موجود باشد.

دریافت جواز به منظور کارهای تجاری و پرداخت نمودن حقوق دولت به شکل مالیات و مانعی برای رقابت ها و تلاش های نا سالم یکی از مزیت های دارا بودن کد اقتصادی می باشد.

بیشتر بدانید ...
ثبت تغییرات شرکت در اصفهان

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و اخذ کد اقتصادی شخص حقوقی

 • نسخه تقاضانامه یا اظهارنامه تسلیم شود.
 • نسخه روزنامه رسمی تأسیس تسلیم شود.
 • نسخه آگهی تغییرات و تأسیس ثبتی تسلیم شود.
 • فیش واریزی سرمایه ی شرکت تسلیم شود.
 • نسخه روزنامه ی رسمی تغییرات تسلیم شود.
 • نسخه مدارک شناسایی اعضای هیأت مدیره تسلیم شود.
 • قبض های تلفن یا برق شرکت تسلیم شود.
 • نسخه سند مالکیت یا اجاره نامه تسلیم شود.
 • نسخه اساسنامه شرکت تسلیم شود.
 • گواهی امضای مالکان امضا در دفتر خانه اسناد رسمی تسلیم شود .
 • اصل وکالتنامه در صورتی که وکیل کارها را انجام می دهد بایستی به نام وکیل باشد و تسلیم شود .
 • نسخه جواز تأسیس تسلیم شود.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی

 • تقاضا به صورت کتبی تنظیم و تسلیم شود.
 • نسخه تمامی صفحات مدارک شناسایی تسلیم شود .
 • نسخه پروانه ی کار تسلیم شود.
 • فیش پرداختی تسلیم شود.
 • سه قطعه تصویر سه در چهار از متقاضی تسلیم شود.
 • نسخه کارت اقتصادی قبلی تسلیم شود.
 • فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی کامل شود.

مدت زمان دریافت کد اقتصادی

مدت زمان دریافت کداقتصادی

موسسه پایش با تکیه بر تجارب خود در امر اخذ کداقتصادی ، متقاضیان دریافت کداقتصادی را در کم ترین زمان ممکن به اهدافشان خواهد رساند و به جهت کاهش زمان اخذ کداقتصادی می توانید با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی پایش در تماس بوده و از تجارب آن ها در این عرصه یاری بگیرید .

امکان تشکیل پرونده در حوزه های مالیاتی در سامانه دریافت کد اقتصادی در حدود یک هفته کاری زمان خواهد برد و این امر به دلیل بازدید اداره مالیات از مکان شرکت و به دنبال ان تشکیل پرونده های مالیاتی شرکت امکان بیشتر شدن زمان ارائه کداقتصادی وجود دارد . بدین ترتیب پس از تشکیل پرونده مالیاتی در تمام حوزه های مالیاتی می توان برای اخذ کداقتصادی اقدام کرد .

اخذ کداقتصادی بین 2 تا 3 هفته بازه زمانی تا رسیدن به اهداف نیاز است . هر نهاد و شرکتی پس از ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک تا 2ماه زمان برای مراجعه به ادارات دارایی و تشکیل پرونده مالیاتی دارند تا در این صورت اقدام به اخذ کداقتصادی مربوطه کنند.

اخذ کد اقتصادی جدید

این نکته را بیاد داشته باشید که کد جدید با نحوه دریافت کد ۱۲رقمی از سازمان مالیات کشور تفاوت دارد. شما ابتدا باید پرونده مالیاتی خود را در سازمان دارایی کشور کامل کنید ، شماره واحد مالیاتی، کلاسه پرونده و کداقتصادی ۱۲رقمی را از سازمان دریافت کرده باشید سپس جهت کد اقتصادی جدید اقدام کنید.

پس از انجام مراحل فوق الذکر،جهت ثبت نام اینترنتی باید به سیستم مالیات در سایت http://tax.gov.ir مراجعه کرده و گزینه “ثبت نام اینترنتی کد اقتصادی”را کلیک کنید و کلمه ورود را بزنید.

حالا مدارک مورد نیاز را دقیق در سایت بنویسید.

نشانی و کدپستی خود را وارد سامانه کنید تا پس از انجام مراحل اداری،نام کاربری و پسوورد شما توسط اداره پست به دستتان برسد.

پس از آن باید به سایت امور مالیات وصل شده و در پنجره ی تحت عنوان “ثبت نام کد اقتصادی” مدارک مورد نیاز را بر اساس اسناد ثبتی ارسالی کامل کنید.

بیشتر بدانید ...
استعلام پروانه بهداشت

ثبت نام کد اقتصادی

ثبت نام کد اقتصادی

 1. پیش ثبت نام کد اقتصادی : در ابتدای پروسه ثبت نام کد اقتصادی جهت دریافت شماره اقتصادی مرحله پیش ثبت نام کد اقتصادی می باشد. در این مرحله اطلاعات اولیه از متقاضیان دریافت می شود .
 2. شماره تلفن همراه تایید می گردد و لازم و ضروری است که تاییدیه پستی مرتبط با کد پستی محل فعالیت در سامانه بارگزاری گردد .سپس بعد از کامل نمودن اطلاعات درخواست شده و کلیک نمودن بر روی گزینه تایید نهایی وارد مرحله بعدی می گردد . چنانچه تا هفت روز اطلاعات وارد شده را تایید ننمایید پرونده تشکیل شده به صورت اتوماتیک از سیستم حذف می گردد .
 3. صحت سنجی اطلاعات: در این مرحله قسمتی از اطلاعات ثبت شده توسط متقاضیان مالیاتی در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام گرفته می شود و مورد بررسی قرار می گیرد و صحت و درستی آن مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت.در صورتی که به هر دلیل در اطلاعات اختلافاتی مشاهده شود، موضوع با پیامک به شخص تقاضا کننده اطلاع رسانی خواهد شد و بایستی مجددا وارد سامانه پیش ثبت شده و مرحله را از ابتدا تکرار نماید.
 4. تولید و ارسال اطلاعات کاربری: در صورتی که اطلاعات اولیه پیش ثبت نام کد اقتصادی مورد تایید سازمان امور مالیاتی واقع شود برای شخص درخواست کننده یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. شایان ذکر است که این اطلاعات به صورت پیامک بر روی شماره تلفن همراه که در مرحله اول تایید گردیده است ارسال خواهد شد.نکته قابل توجهی وجود دارد و آن این است که اطلاعات کاربری ارسالی محرمانه می باشد و مسئولیت سوء استفاده از آن برعهده ی شخص درخواست کننده خواهد بود.
 5. ثبت نام الکترونیک: پس از آن که اطلاعات کاربری را از طریق سامانه تلفن همراه دریافت نمودید باید وارد سامانه ثبت نام شوید. پس از ورود باید اطلاعات تکمیلی در رابطه با سازمان اقتصادی خود را در فرم های این سامانه کامل نمایید. هم چنین می توانید اطلاعات اولیه ای که در مرحله ثبت نام ثبت کرده اید ویرایش نمایید. در انتها پس از کامل نمودن تمامی اطلاعات خواسته شده برروی گزینه تایید نهایی کلیک نمایید.
 6. اعتبارسنجی ستادی و میدانی اطلاعات و رسیدن به مرحله نهایی ۴۵: در این مرحله کلیه اطلاعات شخص درخواست کننده در مرحله ثبت نام کد اقتصادی در واحدهای ستادی و واحدهای میدانی و همچنین پرونده فیزیکی مالیاتی شما در اداره مورد بررسی واقع می شود و در صورتی که اشکالاتی وجود داشته باشد به منظور برطرف سازی اشکالات پیامکی به شماره تلفن موجود در سیستم ارسال خواهد شد.

نحوه ی پیگیری مراحل ثبت نام

شما می توانید به سایت امور مالیاتی مراجعه کرده و روی گزینه “پیگیری فوری وضعیت ثبت نام کد اقتصادی”کلیک کنید تا از وضعیت ثبت نام خود باخبرشده و چگونگی مراحل آن را بررسی کنید.

اگر به متخصص و افراد باتجربه جهت مشاوره حقوقی نیازدارید، به مرکز تخصصی و مجرب موسسه حقوقی نیک مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x