جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی معرف شما به عنوان شخص (حقیقی) و یا شرکت (حقوقی) است. که نشان می دهد شما فعالیت اقتصادی می کنید. در واقع یک نوع شماره ملی است و اداره دارایی با اخذ کد اقتصادی شما را شناسایی می نماید.

البته لازم به ذکر است که اخذ کد اقتصادی دل بخواهی نیست. تمامی افرادی که فعالیت اقتصادی دارند باید کد اقتصادی اخذ نمایند لازم به ذکر است که لازمه ی آن نیز تشکیل پرونده مالیاتی و سپس دریافت کد است.

امروزه شرایط و امکانات کشورها هستند که پیش زمینه ی فعالیت های اقتصادی را فراهم می کنند. از این رو برای دانستن سامانه دریافت کد اقتصادی بهتر است در ادامه متن زیر همراه ما باشید تا علاوه بر روش های سریع اخذ کد به مدارک و مدت زمان دریافت آن اشاره کنیم.

شرایط اخذ کد اقتصادی

می توان حدس زد که همگی مفهوم کد اقتصادی را می دانید، حال به مواردی که مستلزم این کد و مجوز می باشند اشاره می کنیم.

فعالیت های تجاری مثل پرداخت مالیاتی دولت و هزینه پیشگیری از رقابت های نادرست انجام می شود. پس از به ثبت رساندن شرکت، زمان انجام مراحل صدور کارت بازرگانی و غیره است.

پس از آن باید فورا جهت گرفتن کد اقتصادی اقدام کرد. به این منظور باید به مراکز زیرشاخه های وزارت اقتصاد و دارایی مراجعه کرد. طبق مقررات و انجام مراحل اداری، درخواست کداقتصادی خود را ثبت نمود.

راهنمای سامانه دریافت کد اقتصادی

علاوه بر کد اقتصادی قدیم، یک کد اقتصادی جدید نیز وجود دارد که اکنون هردو را شرح می دهیم. طبق مقررات بعد از تشکیل پرونده مالیاتی شرکت، یک شماره تحت عنوان کد اقتصادی ۱۲ رقمی به شرکت اختصاص داده می شود که آن را کد اقتصادی قدیم می نامند.

اما امروزه علاوه بر آن، یک شماره ۱۶ رقمی نیز وجود دارد که به منظور خدمات اینترنتی و الکترونیکی استفاده می شود که توسط مرکز مالیات و حوزه ی تقاضانامه های اینترنتی صادر شده است و آن را کد اقتصادی جدید می نامند.

شرکت ها جهت دسترسی به این کد، باید به سایت http://tax.gov.ir مراجعه و فرم مربوط به درخواست کد اقتصادی جدید را تکمیل کنند. اخذ کداقتصادی جدید برای کلیه شرکت ها اختیاری می باشد. جهت اخذ کد اقتصادی با مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید.

اخذ کد اقتصادی

صفر تا صد اخذ کد اقتصادی

شماره 12 رقمی که افراد دارای ان می توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند. این کد خود مجوزی است بر فعالیت آنها، زمانی که بخواهیم این شماره را داشته باشیم باید از طریق مراجعه به اداره مالیات اقدامات مربوط را انجام دهیم ابتدا تشکیل پرونده دارایی سپس برای اخذ این کد اقتصادی 12 رقمی اقدام نماییم.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی

 • دفترچه که مربوط به واحد خدمات ادارایی باشد.
 • فرمی مربوط به واحد ثبت و شناسایی اداره دارایی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی از تمام اعضای هیئت مدیره
 • یک کپی از آگهی تاسیس شرکت و تغییرات
 • اساسنامه و شرکتنامه شرکت
 • یک کپی از اظهارنامه شرکت به همراه شرکتنامه، تقاضانامه (در شرکت های غیر سهامی)
 • یک کپی از آگهی روزنامه رسمی و تغییرات شرکت
 • پروانه بهره برداری شرکت به همراه مجوز تاسیس
 • مالیات مشخص شده را به اداره دارای پرداخت نماید.
 • یک کپی از سند مالکیت و یا اجاره نامه

نحوه اخذ کد اقتصادی

تمامی فعالیت های اقتصادی انجام شده در جامعه به جهت انجام نظارت های لازم بر تولیدات و حمایت های اقتصادی از فعالان اقتصادی با اخذ کداقتصادی امکان پذیر می باشد.

در زمان ترقی و انجام فعالیت های اقتصادی کداقتصادی بسیار حائز اهمیت بوده و فعالان اقتصادی باید اقدام به اخذ کداقتصادی کنند. با درج کداقتصادی بر روی فاکتورها روند پرداخت مالیات تسهیل می شود. در واقع کد اقتصادی به منزله مجوزی برای انجام فعالیت های قانونی و تجاری شرکت ها خواهد بود.

شما هم چنین می توانید با ارائه مدارک محصول و شرکت خود در کم ترین زمان اقدامات مربوط به اخذ کد اقتصادی را انجام داده و بدین ترتیب در راه قانونی برای فعالیتهای اقتصادی خود گام بردارید.

افراد ملزم به اخذ کد اقتصادی

تمامی افرادی که اقداماتی مانندد تولید محصولات و واردات و صادرات کالاها می پردازند و از این راه کسب درآمد می کنند و دارای پروانه کسب می باشند باید اقدامات مربوط به اخذ کد اقتصادی انجام داده و آن را از مراجع مربوطه دریافت کنند.

برای انجام این امر تنها کافی است با مجتمع حقوقی پایش تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان کارشناسان حقوقی ما بهره مند شوید.

ثبت نام کد اقتصادی

کد اقتصادی یعنی :

هر شرکت و یا هر موسسه ای بعد از اینکه ثبت شد از تاریخ ثبت آن به مدت زمان 2 ماه فرصت دارد تا با رجوع نمودن به اداره دارایی که در محدوده فعالیت خود وجود دارد به منظور تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی مبادرت نماید.

در صورتی که شرکتها به منظور اخذ کد اقتصادی مبادرت نکنند از معافیت های مالیاتی ماده 105 مقررات و قوانین سازمان امور مالیاتی کشور محروم می شوند.

در این ماده بیان شده است که درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی اشخاص حقوقی دیگر از منبع های گوناگون در ایران با خارج از ایران فراهم می گردد.

بعد از ایجاد هزینه های به دست آمده از منابع غیر معاف و کسرهای تعیین شده به استثنای مواردی که بر اساس مقررات و قوانین این قانون دارای نرخ جداگانه ای است. شامل مالیات حداکثر به نرخ 25 درصد خواهند بود. همچنین علاوه بر محرومیت از مزایای فوق الذکر، دریافت کد اقتصادی یک مسئولیت مالیاتی می باشد.

افراد مکلف به اخذ کد اقتصادی

با توجه به ماده 196 قانون مالیاتی کلیه ی اشخاص چه حقیقی چه حقوقی موکلفند به منظور عرضه ی کالا و خدمات، صادرات و واردات و تولید و غیره کد اقتصادی داشته باشند. بایستی آن را بر فاکتور خرید و فروش خود به منظور حساب نمودن سود ثبت نمایند و با دقت حساب و کتاب نمودن سود، مالیات های کمتری را ایجاد خواهد کرد.

در حقیقت شماره شناسایی این اشخاص در سازمان امور مالیاتی از طریق کد اقتصادی انجام می گیرد. بنابراین، کد اقتصادی کد اجباری می باشد که بایستی به منظور انجام کارهای مهم تجاری موجود باشد.

دریافت جواز به منظور کارهای تجاری و پرداخت نمودن حقوق دولت به شکل مالیات و مانعی برای رقابت ها و تلاش های نا سالم یکی از مزیت های دارا بودن کد اقتصادی می باشد.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و اخذ کد اقتصادی شخص حقوقی

 • نسخه تقاضانامه یا اظهارنامه تسلیم شود.
 • نسخه روزنامه رسمی تأسیس تسلیم شود.
 • نسخه آگهی تغییرات و تأسیس ثبتی تسلیم شود.
 • فیش واریزی سرمایه ی شرکت تسلیم شود.
 • نسخه روزنامه ی رسمی تغییرات تسلیم شود.
 • نسخه مدارک شناسایی اعضای هیأت مدیره تسلیم شود.
 • قبض های تلفن یا برق شرکت تسلیم شود.
 • نسخه سند مالکیت یا اجاره نامه تسلیم شود.
 • نسخه اساسنامه شرکت تسلیم شود.
 • گواهی امضای مالکان امضا در دفتر خانه اسناد رسمی تسلیم شود.
 • اصل وکالتنامه در صورتی که وکیل کارها را انجام می دهد بایستی به نام وکیل باشد و تسلیم شود.
 • نسخه جواز تأسیس تسلیم شود.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی

 • تقاضا به صورت کتبی تنظیم و تسلیم شود.
 • نسخه تمامی صفحات مدارک شناسایی تسلیم شود.
 • نسخه پروانه ی کار تسلیم شود.
 • فیش پرداختی تسلیم شود.
 • سه قطعه تصویر سه در چهار از متقاضی تسلیم شود.
 • نسخه کارت اقتصادی قبلی تسلیم شود.
 • فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی کامل شود.

اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی

تمام افرادی که می خواهند کارهای واردات صادرات تویع کالا، تولید و مونتاژ را انجام دهند همچنین کارهای خدمات اشتغال اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی باید این کد را دریافت نمایند.

همچنین تمام اشخاصی که محلی برای فعالیت تجاری دارند داشتن این کد اجباری است.

مراحل ثبت نام کد اقتصادی جدید

مراحل اخذ کد اقتصادی

زمانی که می خواهید کد اقتصادی 12 رقمی دریافت نماید باید وارد سایت شوید و مدارک خود را در بخش خواسته شده اپلود نمایید. قبلاً کد اقتصادی بود که به دلیل مشکلاتی که در سایت به وجود آمد و امکان مشاهده آن وجود نداشت به همین دلیل یک کد 12 رقمی برای تمامی کسانی که کد اقتصادی دارند صادر شد.

برای دریافت این کد 12 رقمی باید از 2 ماه پس از اینکه برای دریافت کارت بازرگانی اقدام می نمایید. با داشتن یک مدرکی مبنی بر اینکه شما در حال فعالیت هستید اقدامات لازم را برای اخذ کد اقتصادی 12 رقمی انجام دهید.

مراحل ثبت نام کد اقتصادی جدید

این کد با کد 12 رقمی که در حال حاضر توسط اداره امور مالیاتی ارائه می شود متفاوت است.

برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید باید مراحل زیر طی شود:

 1. ابتدا به سایت اداره امور مالیاتی مراجعه نمایید.
 2. ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی و انتخاب گزینه مربوط به اخذ کد اقتصادی
 3. گزینه مربوط به سامانه پیش ثبت نام  کداقتصادی که باید از صفحه نمایش گرفته شود.
 4. اطلاعات مربوطه که اطلاعات اولیه می باشد را وارد سایت نمایید.
 5. بعد از اینکه مراحلی که گفته شد را انجام دادید آدرس و کدپستی و اطلاعت دقیق خو را وارد نمایید.
 6.  برای اطلاع از وضعیت ثبت نام شماره اقتصادی خود، هر چند روز یکبار مراحل 1 و 2 را انجام دهید و در صفحه نمایش داده شده، با انتخاب گزینه پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی و وارد کردن نام کاربری و رمز ورود از آخرین وضعیت کد اقتصادی خود مطلع شوید و در صورت اعلام مشکل توسط سامانه، نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

مدت زمان دریافت کداقتصادی

موجتمع ثبتی پایش با تکیه بر تجارب خود در امر اخذ کداقتصادی، متقاضیان دریافت کد اقتصادی را در کم ترین زمان ممکن به اهدافشان خواهد رساند. جهت کاهش زمان اخذ کداقتصادی می توانید با کارشناسان مجرب حقوقی پایش در تماس بوده و از تجارب آن ها در این عرصه یاری بگیرید.

امکان تشکیل پرونده در حوزه های مالیاتی در سامانه دریافت کد اقتصادی در حدود یک هفته کاری زمان خواهد برد و این امر به دلیل بازدید اداره مالیات از مکان شرکت و به دنبال ان تشکیل پرونده های مالیاتی شرکت امکان بیشتر شدن زمان ارائه کداقتصادی وجود دارد. بدین ترتیب پس از تشکیل پرونده مالیاتی در تمام حوزه های مالیاتی می توان برای اخذ کداقتصادی اقدام کرد.

اخذ کداقتصادی بین 2 تا 3 هفته بازه زمانی تا رسیدن به اهداف نیاز است. هر نهاد و شرکتی پس از ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک تا 2 ماه زمان برای مراجعه به ادارات دارایی و تشکیل پرونده مالیاتی دارند تا در این صورت اقدام به اخذ کداقتصادی مربوطه کنند.

اخذ کد اقتصادی جدید

این نکته را بیاد داشته باشید که کد جدید با نحوه دریافت کد ۱۲رقمی از سازمان مالیات کشور تفاوت دارد. شما ابتدا باید پرونده مالیاتی خود را در سازمان دارایی کشور کامل کنید ، شماره واحد مالیاتی، کلاسه پرونده و کداقتصادی ۱۲رقمی را از سازمان دریافت کرده باشید سپس جهت کد اقتصادی جدید اقدام کنید.

پس از انجام مراحل فوق الذکر،جهت ثبت نام اینترنتی باید به سیستم مالیات در سایت http://tax.gov.ir مراجعه کرده و گزینه “ثبت نام اینترنتی کد اقتصادی”را کلیک کنید و کلمه ورود را بزنید. حالا مدارک مورد نیاز را دقیق در سایت بنویسید.

نشانی و کدپستی خود را وارد سامانه کنید تا پس از انجام مراحل اداری، نام کاربری و پسوورد شما توسط اداره پست به دستتان برسد.

پس از آن باید به سایت امور مالیات وارد شوید. در پنجره ی تحت عنوان “ثبت نام کد اقتصادی” مدارک مورد نیاز را بر اساس اسناد ثبتی ارسالی کامل کنید.

هزینه اخذ کداقتصادی

هزینه و تعرفه مربوط به تشکیل پرونده های مالی و  اخذ کد اقتصادی اگر تکمیل باشند و با دارا بودن مدارک یا اجاره نامه  در موسسات خدمات اداری مختلف، با یکدیگر فرق می کنند و بین مبالغی مختلف متغییر می باشند. از این رو برای اخذ اطلاع از هزینه و تعرفه های اخذ کد اقتصادی و نیز مراحل دریافت کد اقتصادی با مشاوران ما در گروه حقوقی پایش تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
18 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما باقری
سیما باقری
2 سال قبل

شرایط و مدارک مورد نیاز کد؟؟

سميرا نجيبي
سميرا نجيبي
2 سال قبل

مراحل كد اقتصادي اعلام كنيد ممنون

شماره موبایل
9356508384
مهرانگیز باقری
مهرانگیز باقری
1 سال قبل

شما کد اقتصادی برای شهرستان هم میگیرید؟

مریم آقایی
مریم آقایی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر شرکت من کداقتصادی داره ولی میخوام شرکت رو منحل کنم مشکلی برام پیش نمیاد؟

معصومه شیری
معصومه شیری
1 سال قبل

سلام وقت بخیر،اخذ کداقتصادی در کرج چقدر زمان میبره؟

سميرا اسلام زاده
سميرا اسلام زاده
1 سال قبل

مراحل اخذ كد اقتصادي

سیما یزدانی
سیما یزدانی
1 سال قبل

سلام برای کد اقتصادی چه مراحلی رو باید گذروند ؟؟

شیوا محمدی
شیوا محمدی
1 سال قبل

اجاره نامه ملک برای گرفتن کداقتصادی واجب هست ؟

سیما نادری
سیما نادری
1 سال قبل

سلام چه مراحلی رو باید برای مد اقتصادی طی کرد؟؟