جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

بازرسان شرکت

بازرسان شرکت

بازرسان شرکت مسئولیت نظارتی دارند و باید در طرز کار هیئت مدیره و بررسی وظایف آنها در شرکت بپردازند. این مطلب به چگونگی بازرسان شرکت سهامی اشاره دارد. مجتمع ثبتی پایش مجری تخصصی امور ثبتی اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد بود.

راهنمای بازرسان شرکت

برای نظارت بر اعمال مدیران شرکت و اطلاع مجمع عمومی از اوضاع و احوال شرکت، به موجب ماده ۱۴۴ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت، مجمع عمومی عادی همه ساله بازرس یا بازرسینی را برای این کار انتخاب می کند که مدت مأموریت آنها یک سال است و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

مجمع عمومی عادی در هر موقع می تواند بازرس یا بازرسان را عزل کند به شرط آنکه جانشین آنها را نیز انتخاب نماید.

در اولین مجمع عمومی مؤسسین به شرحی که گذشت مجمع، تشکیل و یک یا چند بازرس با رعایت موارد زیر انتخاب می شوند. اشخاصی که به سمت بازرس شرکت انتخاب می شوند با امضای ذیل صورت جلسه قبولی خود را برای تصدی بازرسی شرکت اعلام می کنند.

راهنمای بازرسان شرکت
راهنمای بازرسان شرکت

اشخاص غیر مجاز برای بازرسی شرکت سهامی

  • اشخاص مذکور در ماده ۱۱۱ قانون تجارت؛
  • مدیران و مدیر عامل شرکت؛
  • اقربای سیبی و نسبی مدیران و مدیر عامل با درجه سوم از طبقه اول و دوم؛
  • هر کس که خود با همسرش از اشخاص مذکور در بند ۲ موظفا حقوق دریافت می دارد (ماده ۱۴۷ ل.ا.ق.ت)

مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند. (ماده ۱۴۶ ال.ا.ق.ت)

نحوه انتخاب بازرس در شرکتهای سهامی عام

در حوزه هایی که وزارت اقتصاد اعلام می کند وظایف بازرسی شرکت ها را در شرکت های سهامی عام اشخاصی می توانند ایفا کنند که نام آنها در فهرست رسمی بازرسان شرکت ها درج شده باشد.

طبق ماده ۱۴۵ ل.ا. قانون تجارت، انتخاب اولین بازرس یا بازرسان شرکت های سهامی عام در مجمع عمومی مؤسس و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان شرکت های سهامی خاص طبق ماده ۲۰ قانون تجارت به عمل می آید.

وظایف بازرسان

طبق ماده ۱۴۸ لایحه قانون تجارت، بازرس یا بازرسان علاوه بر وظایفی که ذکر شد، مكلفند درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورت حساب دوره عملکرد و حساب سود و زیان ترازنامه ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کنند.

بازرسان باید اطمینان حاصل نمایند که حقوق صاحبان سهام در حدودی که قانون و اساسنامه شرکت تعیین کرده است به طور یکسان رعایت شده باشد. در صورتی که مدیران اطلاعاتی برخلاف حقیقت در اختيار صاحبان سهام قرار دهند بازرسان مکلفند که مجمع عمومی را از آن آگاه سازند.

بازرس یا بازرسان موظفند با توجه به ماده قانونی فوق الذکر، گزارش جامعی راجع به وضع شرکت به مجمع عمومی عادی تسلیم کند.

گزارش بازرسان باید لااقل ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی جهت مراجعه صاحبان سهام در مرکز شرکت آماده باشد.

تبصره – در صورتی که شرکت، بازرسان متعدد داشته باشد هریک می توانند به تنهایی وظایف خود را انجام دهند ليكن كليه بازرسان باید گزارش واحدی تهیه کنند.

در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش باید قید شود.

بازرس یا بازرسان باید هر گونه تخلف یا تقصیری در امور شرکت از ناحیه مدیران و مدیر عامل مشاهده کنند به اولین مجمع عمومی اطلاع دهند. در صورتی که ضمن انجام مأموریت خود از وقوع جرمی مطلع شوند باید به مرجع قضایی صلاحیت دار اعلام نموده و نیز جریان را به اولین مجمع عمومی گزارش دهند. (ماده ۱۵۰ و ۱۵۱ قانون تجارت و تبصره های آن)

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها