جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

ثبت شرکت سهامی عام در کرج به دلیل پذیره نویسی سهام و حد نصاب تشکیل مجمع عمومی موسسین قدری با سایر شرکت ها متفاوت می باشد. بدین جهت در ادامه متن زیر به توضیح اجمالی ثبت شرکت سهامی عام  می پردازیم. با ما همراه باشید. مطالعه مقاله سایر شرکت های تجاری را از دست ندهید.

فرآیند ثبت شرکت سهامی عام در کرج

یکی از شرکت های قابل ثبت که در ماده 20 قانون تجارت به آن اشاره شده، شرکت سهامی عام می باشد، این شرکت ها با بهره گیری مشارکت های مردمی در صنایع مختلف عمرانی، کشاورزی، تجاری و غیره که اصولاً نیازمند تأسیس شرکت های بزرگ هستند ایجاد می شود.

در همه شرکت های نام برده شده در قانون تجارت تعدادی اعضاء برای تأسیس شرکت با هم مشارکت می کنند. تنها شرکت سهامی عام است که با مشارکت میان مردم تأسیس می شود.

در ثبت شرکت سهامی عام سرمایه تعریف شده با عنوان سهام بین اعضاء موسس ایجاد می شود. که باید 20% سرمایه شرکت را تعهد کنند و سایر سهامداران به نسبت سهام خریداری شده تقسیم می کنند.

بر اساس رویه عمومی ثبت شرکت سهامی عام با اعضاء موسس که غالباً 20% سرمایه را تعهد می کنند و یک سری سهامدار عام که برای حد نصاب جلسات مجمع عمومی تا حدود 31% سرمایه را تعهد می کنند. سایر سرمایه از طریق پذیره نویسی سهم در سازمان بورس تبادل می شود، شرکت های سهامی عام از جمله شرکت هایی هستند که تعهد اعضاء آن به نسبت سهامی است که متعهد شده اند.

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

قوانین ثبت شرکت سهامی عام در کرج

آنچه که قانون برای ثبت شرکت سهامی عام مقرر کرده است. با آنچه که عملاً برای ثبت شرکت سهامی عام انجام می شود. قدری متفاوت می باشد.

در قانون مقرر شده شرکت های سهامی عام باید ابتدا پذیره نویسی انجام دهند و سپس ثبت شوند. در حالی که هم اکنون برای ثبت شرکت سهامی عام باید ابتدا مجوز ثبت را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نمایید. سپس با ارائه مدارک مربوطه برای ثبت شرکت اقدام به پذیره نویسی سهام در این سازمان کنید.

بر اساس قانون میزان سرمایه حداقلی 5 میلیون تومان می باشد. ولی عملاً سرمایه بالایی را باید در ثبت شرکت سهامی عام در نظر بگیرید. که 35% از 20% سهام تعهد شده از سوی موسسین باید پیش از ثبت در حساب شرکت سپرده شود.

هر چند دلیل این امر هم کاملاً روشن و آشکار است، قانون تجارت مصوب سال 1311 می باشد. به دلیل به روز نبودن بسیاری از موارد بر اساس عرف پیش می رود. در ثانی بهتر است بدانید ذکر نام سهامی عام در کنار اسم شرکت از الزامی ترین موارد است. که در تمام اوراق شرکت باید آورده شود.

مدارک الزامی برای ثبت شرکت سهامی عام در کرج

 • برگه های پذیره نویسی سهام با امضاء موسسین
 • کپی شناسنه و کارت ملی موسین
 • مدارک مربوط به احراز هویت
 • فیش واریزی مبلغ بلوکه شده 35% سرمایه شرکت رد یکی از  بانک های رسمی
 • اساسنامه تنظیم شده بر اساس اساسنامه پیش فرض سازمان بورس در دو نسخه
 • اظهار نامه شرکت سهامی عام نیز باید در دو نسخه تهیه شود
 • ارائه مجوز سازمان بورس برای ثبت شرکت سهامی عام
 • انتخاب اسامی شرکت حداکثر 5 نام به ترتیب اولویت مورد نظر
 • صورت جلسه هیئت مدیره در دو نسخه
 • تصویب اساسنامه شرکت با تشکیل مجمع عمومی موسسین و تنظیم مجمع عمومی موسسین در دو نسخه
 • تفکیک سرمایه نقد با غیر نقد در صورتی وجود سرمایه غیر نقد دریافت کارشناسی دادگستری و معادل سازی غیر نقدی

مدارک الزامی برای ثبت شرکت سهامی عام در کرج

تعیین سرمایه در ثبت شرکت سهامی عام در کرج

سرمایه این شرکت نیز همانند هر شرکت دیگری به میزان آورده شرکاء بستگی دارد. آورده شرکاء اعم از نقد و غیر نقد تعیین کننده میزان سرمایه شرکت می باشد. که مبلغ مربوطه نباید از حداقل تعریف شده در قانون که 5000000 ريال می باشد. نباید کمتر باشد.
سرمایه با عنوان سهام بین اعضاء منقسم می شود، در خصوص آورده غیر نقدی پیش از ثبت شرکت باید کارشناس دادگستری برآورد قیمت و معادل سازی قیمت نقد ابزار و ماشین آلات و غیره مشخص نماید. به همان نصبت باید تحت عنوان سهام به شخصی که آورده غیر نقد داشته است تعلق یابد.
شرکاء باید قبل از ثبت 35% از سرمایه ای را که توسط موسسین تأمین شده را در حسابی به نام شرکت بلوکه نمایید.
میزان سهام شرکت بر اساس درصد سود و زیان ارزش تقریبی سهام افزوده می شود. یعنی در شرکت های سهامی عام در زمان افزایش سرمایه میزان ارزش سهم افزایش پیدا می کند نه تعداد سهم.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در کرج

برای ثبت شرکت سهامی عام ابتدا باید موافقت اولیه از سوی سازمان فرا بورس برای تأسیس شرکت سهامی عام انجام شود. بعد از پذیرش اولیه و دریافت نامه از این سازمان مراحل ثبت در سامانه ثبت شرکت ها انجام می شود.
مراحل ثبت سامانه ای شرکت سهامی عام باید در سایت اداره ثبت شرکت ها اطلاعات اولیه وارد شود بعد از مشخص شدن اسم شرکت، باید در یکی از بانک های رسمی 35% از سرمایه تعهد شده در حسابی به نام خود شرکت بلوکه شود.
اظهارنامه به همراه اساسنامه شرکت ها سهامی عام برای تایید و ثبت به اداره ثبت شرکت ها با سایر مدارک ارسال می شود. بعد از بررسی کارشناسان اداره ثبت شرکت ها تایید صدور برگه پذیره نویسی سهام صادر می شود.
برگه های پذیره نویسی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می گردد، تا متقاضیان خرید سهام این برگه ها را از سوی سازمان بورس خریداری نمایند.
بعد از آن نیز باید مجمع عمومی موسسین تشکیل شود تا ثبت نهایی در اداره ثبت شرکت ها انجام شود.

اقدامات بعد از ثبت شرکت سهامی عام در کرج

هر شرکتی پس از دریافت شناسه ملی خاص خود باید اقدامات مالی خود را در کم ترین زمان به سرانجام رسانده تا با مشکل روبرو نشود. هر کدام از اقدامات پس از ثبت شرکتها به منزله قانونی بودن امور شماست که پیرویاز قوانین تجارت در ایران را تسهیل می بخشد. یکی از این اقدامات مهم مالی در طول سال مالی رسیدگی به امور تنظیم و خدمات پلمپ دفاتر تجاری است که می توانید صفر تا صد این امر را در مقاله مرتبط با ان بخوانید.

مزایای ثبت شرکت سهامی عام در کرج

بر اساس ویژگی ها و تفاوت هایی که شرکت های سهامی عام به نسبت سایر شرکت ها دارند این نوع شرکت ها شانس بیشتر در برد مزایدات خواهند داشت. نسبت به شرکت های خاص هم به جهت این که دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق و بهادار هستند. هم به لحاظ اینکه سهام آنها در بورس خرید و فروش می شود اعتبار بیشتری دارند.

شرکت های سهامی عام از جمله شرکت هایی هستند که پیش از اینکه تبدیل به شخصیت حقوقی شوند در روند ثبت نیز دارای شخصیت حقوقی هستند، قبل از ثبت شرکت باید مدیران شرکت تعیین شوند.

برای ثبت شرکت سهامی عام لازم است نام برای ثبت شرکت خود انتخاب کنید. همچنین اگر از سایر شرایط ثبت شرکت بی اطلاع هستید می توانید به مقالات مربوطه مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها