جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

انواع مجامع عمومی

انواع مجامع عمومی

مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می شود. در ادامه به توضیح انواع مجامع عمومی می پردازیم تا راهنمای شما در این مسیر باشد.

راهنمای مجامع عمومی در شرکتها

مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عموم و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات در اساسنامه معین خواهد شد مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

انواع مجمع عمومی که مهم ترین و عالی ترین رکن شرکت است بنا به ماده 73 قانون تجارت مشتمل بر انواع ذیل می باشد:

 1. مجمع عمومی موسس
 2. مجمع عمومی عادی
 3. مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس با رعایت مقررات این قانون تشکیل و پس از رسیدگی و احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم و شور درباره اساسنامه شرکت و تصویب آن، اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می کند و نیز مجمع عمومی موسس روزنامه کثیرالانتشار را که هر گونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالانه به طور منحصر در آن منتشر خواهد شد تعیین خواهد نمود. مدیران و بازرسان شرکت باید کتباَ قبول سمت نمایند.

قبول سمت بخودی خود دلیل برای این است که مدیر و بازرس با علم به تکالیف و مسئولیت های سمت خود عهده دار آن گردیده اند. از این تاریخ شرکت تشکیل شده محسوب می شود. ( ماده 17 )

بنابراین یکی از انواع مجامع عمومی، مجمع عمومی موسس که برای شرکت های سهامی عام الزامی و برای شرکت های خاص غیر الزامی است و به منظور تاسیس شرکت بر اساس موازین قانونی و اطمینان شرکاء از این موضوع تشکیل می شود. طبق ماده 74 وظایف ذیل را بر عهده دارد :

وظایف مجمع عمومی موسس

 1. رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن و همچنین احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم
 2. تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن
 3. تصویب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت
 4. تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

گزارش موسسین باید حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس در محلی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است برای مراجعه پذیره نویسان سهام آماده باشد.

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی که بلحاظ کاربرد و عمومیت در مقایسه با مجامع عمومی دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بطور معمول هر سال یک بار در زمانی که اساسنامه شرکت معین کرده باشد تشکیل و در چارچوب وظایف مقرر و مصرح در اساسنامه، بحث، بررسی و اتخاذ تصمیم می نماید.

چنانچه هیات مدیره در موعد مقرر، مجمع عمومی را برای تشکیل جلسه سالیانه دعوت نکند بازرس یا بازرسان موظف هستند راساً به این کار اقدام نمایند و در غیر این صورت سهامداران شرکت که بیش از 15 درصد سرمایه شرکت را در اختیار داشته باشند می توانند از مجمع عمومی برای تشکیل جلسه دعوت به عمل آورند.

 

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس
حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس

در مجمع عمومی موسس مطابق ماده 75 حضور عده ای از پذیره نویسانی که حداقل نیمی از سرمایه شرکت را ضمانت نموده باشند الزامی است.

چنانچه در نخستین دعوت اکثریت ذکر شده حضور نداشتند مجمع های عمومی تنها تا نوبت به وسیله موسسان دعوت می شوند منوط بر اینکه حداقل 20 روز قبل از منعقد نمودن آن مجمع آگهی دعوت آن را با ذکر دستور جلسه قبل و نتیجه آن را در روزنامه کثیرالانتشار که در ابلاغیه پذیره نویسی مشخص شده است چاپ و منتشر شود.

زمانی که صاحبان حداقل یک سوم سرمایه شرکت در آن حاضر باشند، مجمع عمومی جدید قانونی می باشد.

مطابق ماده 76 در صورتی که یک یا چند نفر از موسسان آورده غیر نقد داشته باشند، موسسین باید قبل از مبادرت به دعوت مجمع عمومی موسسین نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری را در مورد ارزیابی آورده های غیر نقد جلب و آن را جزء گزارش اقدامات خود در اختیار مجمع عمومی موسس بگذارند.

چنانچه موسسین برای خود مزایایی را مطالبه کرده باشند باید توجیه آن به پیوست گزارش مزبور به مجمع موسس تقدیم شود.

مطابق ماده 77 گزارش مربوط به ارزیابی آورده های غیر نقد را باید قبل از آنچه که از طرف کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی شده است قبول نماید.

وظایف مجمع عمومی عادی

از انواع مجامع عمومی وظایف مجمع عمومی عادی ( سالیانه ) صاحبان سهام به شرح ذیل است:

 • رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره کلیه امور جاری شرکت غیر از آنچه که در صلاحیت مجامع عمومی موسس یا فوق العاده است.
 • رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورتحساب دوره عملکرد و سالانه شرکت متعاقب استماع گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان
 • انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان
 • تصویب ترازنامه و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا مجمع عمومی عادی سال بعد در آن انتشار خواهد یافت.

مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده که متشکل از اجتماع صاحبان سهام شرکت است در مواقع اضطراری و زمانی که موضوع فوق العاده ای مطرح باشد تشکیل می شود.

بنابراین تشکیل جلسه این مجمع برخلاف مجمع عمومی عادی تابع نظم و انضباط خاصی نیست.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

موضوعاتی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت مجمع عمومی عادی نیست در زمره وظایف مجمع عمومی فوق العاده است اعم این وظایف عبارتند از:

 1. تغییر اساسنامه شرکت
 2. تغییر سرمایه شرکت
 3. انحلال قبل از موعد شرکت

موارد ثبت اجباری تصمیمات مجمع عمومی

بنا به تجویز ماده 106 در مواردیکه تصمیمات مجمع عمومی متضمن یکی از امور ذیل باشد یک نسخه از صورت جلسه مجمع باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال گردد.

 • انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان
 • تصویب ترازنامه
 • کاهش یا افزایش سرمایه
 • تغییرات اساسنامه
 • انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن

بدیهی است مراتب پس از انجام تشریفات ثبت در روزنامه رسمی کشور منتشر می گردد.

مجتمع ثبتی و حقوقی پایش با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب و با چندین دهه تجربه ی موفق، با افتخار آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان، در زمینه های حقوقی و ثبتی نظیر ثبت شرکت و ثبت برند می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها