جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

اشخاص حقیقی و مشاغل کوچک برای اینکه بتوانند به بازار های داخلی و بین المللی در سطح گسترده راه پیدا کنند نیازمند ثبت شرکت هستند. اما مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها چیست؟ در این مقاله می خواهیم شما را با مراحل ثبت شرکت آشنا کنیم.

سلسله مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

بعد از اینکه مقدمات ثبت شرکت را فراهم کردید یعنی مشخص کردید تعداد اعضاء شرکت تان چند نفر است، میزان سرمایه چقدر است، انتخاب نوع شرکت، تعیین سمت اعضاء و غیره مشخص شد، قبل از اینکه بدانید مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها چیست؟

ابتدا باید از خودتان بپرسید هدف و مقصود شما از ثبت شرکت چه می باشد و در این خصوص باید جمع بندی داشته باشید، چرا که شما با ثبت شرکت تبدیل به یک مجموعه تجاری می شوید که باید گزارش سالانه مالی خود را به اداره مالیات اعلام نماید و بر این اساس نیز اداره مالیات میزان مالیات شرکت را مشخص کند، بنابراین اگر می دانید قرار است چه فعالیتی داشته باشید و در خصوص ثبت شرکت مصمم هستید این مقاله را از دست ندهید.

مراحل اولیه ثبت شرکتها

در خصوص ثبت شرکت یک سری مراحل اولیه وجود دارد که باید حتماً پیموده شود. زمانی که شما تصمیم به ثبت شرکت می گیرید اولین چیزی که باید بدانید این است که به تنهایی نمی توانید شرکت به ثبت برسانید و حتماً باید شرکایی داشته باشد حداقل نفرات برای ثبت شرکت دو نفر است.

بعد از تعیین شرکایی باید بر حسب فعالیت و شرایط یکی از شرکت های نام برده شده در قانون تجارت را انتخاب نمایید، مثلاً اگر دو نفر هستید و می خواهید شرکت ثبت کنید باید شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب نمایید، اگر 5 نفر هستید و می خواهید شرکت بازرگانی یا پیمانکاری ثبت کنید گزینه انتخابی شما شرکت سهامی خاص می باشد.

بعد از انتخاب نوع شرکت باید سرمایه شرکت، میزان سهام اعضاء، سمت اعضاء انتخاب 5 اسم سه یا چهار سیلابی، دریافت اطلاعات هویتی اعضاء و تنظیم مدارک شرکت باید همه آنها تعیین شده باشد.

فرآیند ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها
فرآیند ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

فرآیند ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

ثبت شرکت دارای 11 مرحله است که پس از طی این 11 مرحله شرکت شما تأسیس می شود.

 1. ابتدا باید برای ثبت شرکت به سامانه ثبت شرکت ها وارد شوید، بعد از ورود به سامانه بر اساس سربرگ های درج شده گزینه تأسیس شخصیت حقوقی را انتخاب کنید. در همین مرحله باید اطلاعات مربوط به حوضه ثبتی شرکت را بر اساس محل تأسیس شرکت انتخاب نمایید و در گام های تعریف شده در سامانه اطلاعاتی که در مرحله مقدماته تهیه کرده اید را در قسمت های مشخص وارد کنید.
 2. بعد از وارد کردن اطلاعات شرکت در سامانه در مرحله نهایی باید پذیرش نهایی ثبت شرکت را انجام دهید. دو نسخه از برگه پذیرش ثبت را به همراه اوراق شرکت تهیه کنید.
 3. در این مرحله کارشناسان اداره ثبت شرکت ها باید اسم انتخابی شما را بررسی کنند که ممکن است یکی از آنها مورد تایید قرار گیرد یا اینکه همه آنها رد شود در حالت دوم باید مجدد اسم انتخاب کرده و در سامانه ثبت شرکت ها قرار دهید و در حالت اول باید مراحل را برای ثبت شرکت طی کنید.
 4. در قدم بعدی باید اوراق ثبتی شرکت که بر حسب شرکتی که می خواهید به ثبت برسانید متفاوت است، به امضاء اعضاء شرکت برسد، همه موسسین باید پای برگه های ثبتی شرکت را امضاء کنند.
 5. بعد از این همه مدارک را به همراه دو نسخه از برگه پذیرش نهایی را به اداره پست حوزه ثبتی شرکت برسد و در پاکت مخصوص ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها پست می شود.
 6. بعد از پست مدارک به اداره ثبت شرکت ها کارشناسان اداره مدارک پستی را با اطلاعات وارد شده سامانه ای مورد بررسی قرار می دهند. در صورت نبود مانع قانونی آگهی ثبت شرکت را صادر می کنند.
 7. در این مرحله شما بعد از طی مدت زمان حدود یک هفته از پست مدارک به سامانه ثبت شرکت ها در قسمت پیگیری درخواست وارد می شوید که می توانید پیش نویس ثبتی شرکت را مشاهده نمایید. با دریافت پی دی اف پیش نویس، مدیر عامل شرکت یا نماینده قانونی با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها می تواند آگهی ثبت و سایر اوراق ثبت و تایید شده از اداره ثبت شرکت ها را دریافت کنید.
 8. بعد از دریافت اوراق در بالای صفحه آگهی ثبتی شرکت که از سوی اداره ثبت علائم تجاری صادر شده شماره مکانیزه ای قرار دارد که برای پرداخت هزینه روزنامه رسمی و کثیر الانتشار شرکت می باشد.
 9. به سامانه روزنامه رسمی وارد می شوید و  در قسمت آگهی های قانونی هزینه روزنامه رسمی شرکت را پرداخت و آن را منتشر می کنید.
 10. به سامانه روزنامه کثیرالانتشار وارد می شوید و در قسمت پیگیری شماره مکانیزه می توانید هزینه روزنامه کثیرالانتشار را پرداخت نمایید.
 11. در نهایت شرکت شما به طور قانونی تأسیس شده اما برای اینکه بتواند فعالیت قانونی داشته باشد و نیز به طور قانونی فعالیت کند باید دفاتر پلمپ تجاری خود را دریافت نماید و تشکیل پرونده مالیاتی داشته باشد این کار را شرکت ظرف مدت دو ماه از تاریخ ثبت باید انجام دهد در غیر این صورت مشمول جرایم مالیاتی خواهد شد.

بهترین راه ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

بهترین راهی که می توانید انجام دهید و در گیر مسائل رد و یا تایید در خواست ثبت شرکت نباشید این است که هم اکنون با کارشناسان و متخصصان ما تماس بگیرید، مجتمع ثبتی و حقوقی پایش وکیل شما در ثبت شرکت می باشد، کوتاه ترین و آسان ترین راه ثبتی را با ما تجربه کنید.

آنچه که در این مقاله به شرح آن پرداختیم مراحل ثبت شرکت به طور کلی بود اما در برخی موارد روند ثبتی شرکت ها قدری با هم متفاوت نیز می باشد، مثلاً برای ثبت شرکت های سهامی عام باید از سازمان بورس مجوز دریافت شود، یا برای ثبت شرکت های تضامنی باید از بانک مرکزی مجوز دریافت شود.

بنابراین ممکن است برخی پروسه های ثبتی در برخی شرکت ها در انتظار دریافت وجوز نیز انجام شود که در این نوع شرکت ها ابتدا باید مجوز دریافت شود و در روند ثبتی نیز باید اطلاعات مربوط به مجوز در سامانه وارد شود و نیز بعد از ثبت سامانه ای و تعیین اسم باید برگه مجوز دریافت شود و با سایر مدارک به اد اره ثبت شرکت ها پست شود.

در صورت پیش آمدن هر سوالی می توانید در این صفحه در بخش مشاوره آنلاین سوالات خود را از کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی پایش بپرسید تا در کم ترین زمان شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها