جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت ایده

ثبت ایده

ثبت ایده در ایران تحت شرایط خاصی ممکن است. در واقع ایده باید توانایی ظهور و شکل گیری به عنوان شیء خارجی را داشته باشد. در ادامه به نکات مهمی در زمینه ثبت ایده در ایران خواهیم پرداخت تا راهنمای مناسب شما در این راستا باشد با مجتمع ثبتی پایش همراه باشید.

ثبت ایده یعنی :

وقتی از حقوق مالکیت معنوی صحبت می شود منظور همان حقوق مالکیت فکری می باشد که در برگیرنده حقوقی مرتبط با افرینش ها و خلاقیت های فکری و ذهنی انسان در حوزه های مختلفی مانند نواوری های ادبی، -هنری، علمی، صنعتی و فناوری و علائم مورد استفاده در تولید و تجارت می باشد.

شایان ذکر است که حقوق مالکیت فکری ان دسته از حقوق قانونی و علایق مالکانه را در برمی گیرد که متأثر در فعالیت های ذهنی در زمینه های هنری، ادبی و علمی صنعتی و غیره است.

این حقوق برای صاحب اثر زمینه سودبری مادی و پیشرفت به منظور شناخته شدن را فراهم می کند. حقوق مالکیت معنوی ،دربر دارنده ی مالکیت صنعتی و حق نسخه برداری است.

ثبت ایده

مالکیت صنعتی برای ثبت ایده

حقوق مربوط به ابداعات و اختراعات در عرصه ثبت طرح صنعتی و علایم تجاری و ویژگی های جغرافیایی را مالکیت صنعتی در برمی گیرد. به عنوان مثال علاوه بر حق اختراع یا ابداع حقوق مربوط به مبداء یا منشاء جغرافیایی که شامل خاستگاه و ویژگی های خاص مناطق مختلف جغرافیایی و آب و هوایی است نیز قابل طرح،ثبت و مشمول حمایت و صیانت است.

برای اطلاع از آدرس و نحوه ثبت در اداره مالکیت صنعتی می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه کرده و کسب اطلاع کنید.

حق نسخه برداری

ثبت ایده برای حق نسخه برداری شامل مواردی از جمله خلق آثار ادبی و هنری نظیر نظم، نثر، تئاتر، نمایشنامه، نقوش، صنایع هنری و صنایع ظریف، موسیقی، عکس، مجسمه، فیلم و نوارها و لوح های فشرده صوتی و تصویری می باشد. علاوه بر تقسیم بندی کلی فوق، ماده 2 کنوانسیون موسس سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) مالکیت فکری را مشتمل بر موارد زیر می داند:

  1. ادبیات و کارهای هنری و علمی
  2. اجراهای هنرمندان و حقوق مرتبط با ضبط و پخش آن ها
  3. اختراعات در تمامی زمینه ها
  4. اکتشافات علمی
  5. طراحی های صنعتی
  6. مارک ها و نشانه های تجاری و خدماتی،نام ها و علایم بازرگانی
  7. حفاظت در برابر رقابت های مکارانه و تمام حقوق مربوط به فعالیت ذهنی در زمینه های صنعتی،علمی، ادبی یا هنری

کلیه موارد فوق در قالب حقوق مالکیت معنوی تحت عناوین “مالکیت صنعتی” و “حق نسخه برداری یا کپی رایت” تعریف می شوند.

بنابراین، حقوق مالکیت معنوی به دو دسته مالکیت معنوی و حق نسخه برداری تقسیم می شود.

مالکیت صنعتی شامل کشف علمی، طراحی صنعتی و اختراعات است و حق نسخه برداری نیز شامل امور هنری ادبی، اجراهای هنرمندان و مارک ها و نشانه های تجارتی است.

ثبت ایده اجرایی شده

هنگامی که ایده ها به عمل رسیده اند قابلیت ثبت شدن را دارند. وقتی که ایده قابلیت ثبت شدن به عنوان اختراع را دارد می توان به سامانه ثبت اختراع یا سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمود تا بدین صورت در خواست ثبت را به مرجع مذکور اعلام نماید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ریحانه مختاری
ریحانه مختاری
1 سال قبل

سلام چطور میتونم ایده مد نظرمو ثبت کنم

شماره موبایل
9125682385