جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

عضو علی البدل هیات مدیره

عضو علی البدل هیات مدیره

در لغتنامه دهخدا واژه علی البدل به معنای جایگزین فرد یا چیزی به جای اصلی می باشد. شرکت های سهامی توسط سهامداران اداره خواهد شد که به آن ها در قانون هیئت مدیره می گویند. در این متن ما به توضیح در مورد عضو علی البدل هیات مدیره و وظایف آن در ثبت شرکت اشاره خواهیم کرد همراه ما باشید.

عضو علی البدل کیست ؟

عضو علی البدل فردی است که برای انجام امور به جای شخص اصلی که مسئول انجام آن امور می باشد،اقدام به انجام امور می کند. در این صورت از سوی شخصیت اصلی و یا ارگان تصمیم گیرنده امور به شخص واگذار می شود.

عضو علی البدل در غیاب شخصیت اصلی امور را به دست گرفته و می تواند اصلاحات و اقداماتی را در این راستا انجام دهد. در قانون وظایف مشخصی برای عضو علی البدل مشخص نشده است.

البته اموراتی که توسط علی البدل انجام می گیرد در شرایط ضروری انجام می گیرد. این افراد در صورتی که تعطیلی و یا شرایط فوری برای شرکت، هزینه های گزاف به همراه داشته باشد انتخاب خواهند شد. هم چنین در مواقعی که شخصیت اصلی در انجام امورات معذورت داشته باشد.

در صورت عدم انجام وظایف انجام محدودیت ها قانونی در بعد از تعیین عضو علی البدل این موضوعات شامل آن ها نیز خواهد شد. این اعضا تا پایان زمان تعیین شده برای آن ها مسئولیت در انجام امور مهوله به آن ها خواهند بود.

عضو علی البدل هیات مدیره

هیات مدیره شرکت

در شرکت های تجاری سهامدارانی که اقدام به تصمیم گیری در خصوص انجام وظایف و مقررات در شرکت را برعهده دارند که هیئت مدیره نام گذاری می شوند. افرادی که در این هیئت عضویت دارند را می توان به عنوان نماینده شرکت به حساب آورد.

هرکدام از اعضا می توانند از طرف شرکت نمایندگی آن را داشته باشند که بر طبق اساسنامه شرکت در انجام امورات خارجی شرکت ها با یکدیگر تعامل داشته باشد. هم چنین در زمینه اموات جاری در شرکت تصمیم گیری کنند. اعضای هیئت مدیره در قبال اختیاراتی که به آن ها تعلق می گیرد مسئولیت خواهند داشت.

تمامی مسئولیت های هیئت مدیره در قالب اساسنامه تعیین و ثبت خواهد شد. در ادامه به افرادی که در صورت نبود اعضای اصلی در هیئت مدیره می توانند امورات شرکتها و تبادلات را انجام دهند اشاره خواهیم کرد.

افراد ممنوع برای انتخاب هیئت مدیره

  • اشخاصی که حکم بازنشستگی آن ها صادر شده
  • اشخاصی که به دلیل انجام جرائم و یا جنایت از جمله سرقت و خیانت در امانت یا کلاهبرداری و اختلاس در قانون مجرم شناخته شده اند. البته این اشخاص در صورتی که از این جرایم تبرعه نشده باشند نمی توانند عضوهیئت مدیره باشند و در صورت اتمام جرایم می توانند به عضویت در آیند.

قوانین مربوط به عضو علی البدل هیات مدیره

بر اساس ماده 112 در راستای جایگزینی مدیران علی البدل در شرکت ها این چنین بیان شده است. که در صورتی که مدیران و یا اعضای هیئت مدیره فوت، استعفا یا از آن ها سلب وظایف شده باشد. در این صورت تعدد اعضای هیئت مدیره کاهش یابد. از نظر قانون نیاز به افزایش تعداداعضا باشد. اعضای علی البدل با قید مشخصات آن ها در اساسنامه در مجامع عمومی قید خواهند شد و بدین ترتیب وظایف را اعضای منتخب انجام خواهند داد.

در این میان برای انتخاب اعضای علی البدل برای شرکت باید بر اساس نحوه تعیین شده در متن اساسنامه شرکت اقدامات لازم انجام گیرد.

در صورتی که در متن اساسنامه در زمینه جایگزینی اعضای علی البدل برای مدیریت مدیران سابق بندی درج نشده باشد. اعضا بر طبق قوانین مقرر در مجمع عمومی عادی جایگزین آن ها خواهند بود. در این صورت اعضای علی البدلی که بیشترین آرا را به خود اختصاص دهند انتخاب می شوند.

با در نظر داشتن موارد بازگو شده می توان به ماده 112 در زمینه انتخاب عضو علی البدل هیات مدیره به موارد زیر اشاره کرد.

مدیران علی البدل که برای شرکت و تصمیم گیری انتخاب می شوند در زمانی که مدیران قبلی فوت و یا سلب سمت شده باشند. در صورتی که تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت از کم ترین تعداد تعیین شده کمتر شود انتخاب می شوند. در متن اساسنامه باید حتما اعضای علی البدل هیئت مدیره درج شوند.

به طور معمول عضو علی البدل در صورتی که در اساسنامه جایگزینی وی درج نشده باشد باید به ترتیب مقرر در مجمع عمومی عادی انتخاب شوند. در این صورت اعضایی که بیشترین آرا را داشته باشند به عنوان عضو علی البدل هیئت مدیره انتخاب خواهند شد.
با توجه به ماده 112 وجود عضو علی البدل در صورتی که در اساسنامه قید نشده باشد برای مدیران علی البدل اجبار نخواهد بود.

در صورت وجود مدیران علی البدل در شرکت دیگر نیازی به عضویت اشخاص جدید در شرکت نخواهد بود. در واقع مدیران علی البدل جای خالی مدیران خارج شده از شرکت را پر خواهند کرد.

وظایف عضو علی البدل هیات مدیره

عضو علی البدل در صورتی که در اساسنامه مشخصات وی به عنوان عضو جایگزین در سمت و هیئت مدیره قید شده باشد. به عنوان جایگزین تمامی اعمال و مسئولیت هایی که قبلا توسط هیئت مدیره و یا مدیران در شرکت انجام میگرفته را شامل خواهند شد.

برای انجام امور مربوط به شرکت در صورت نیاز به وجود عضو علی البدل تنظیم اساسنامه و تغییرات در مجامع عمومی باید انجام گیرد.

شما هم چنین می توانید برای تعیین و ثبت اعضای علی البدل در شرکت یا کارشناسان ثبتی پایش در تماس باشید. تا آن ها با بهره گیری از تجارب خود ، شما را در راه انجام امور ثبتی و حقوقی یاری فرمایند.

مراجع معتبر برای دعوت مجامع در انتخاب عضو علی البدل هیات مدیره

اگر عضو علی البدل در شرکت تعیین نشده باشند. سمت های بدون جایگزین در شرکت و هیات مدیره وجود داشته باشند. مراجع مربوطه در شرکت برای تعیین عضو علی البدل اقدامات لازم را انجام داده که این امور به ترتیب زیر خواهد بود.

مدیرانی که در شرکت باقی مانده اند برای تکمیل عضو هیئت مدیره در مجمع عمومی عادی بدون وقفه مجمع عمومی فوق العاده تشکیل داده و برای تعیین مدیران جدید اقدام می کنند.

با استناد به ماده 112 قوانین به جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره در صورت بلامانع بودن انتخاب مدیر علی البدل در صورت تایید می تواند توسط اعضای حاضر در مجمع عادی انتخاب گردد.

در شرکت ها هر ذینفعی می تواند از بازرسان تقاضای دعوت به مجامع عمومی را به جهت تکمیل اعضای مریران انجام دهد. بازرسان نیز این وظیفه را دارند که برای انجام تشریفات مربوط به تشکیل مجمع  تصمیم گیری کنند.

براساس لایحه ماده 136 در صورت انقضای مدت مدیریت، مراجع موظف به دعوت از هیئت مدیره و سهامداران برای شرکت در مجامع عمومی و نیز تعیین اعضای علی البدل اقدام کنند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
24 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین کاظمی
حسین کاظمی
2 سال قبل

سوال: اگر عضو هیات مدیره ای که علی البدل دوم هست در جلسات هیات مدیره شرکت کند و ذیل صورتجلسات هیات مدیره امضا کند آیا عواقب ناشی از تخطی هیات مدیره اصلی در تصمیم گیری در مراجع ذیصلاح و قانونی شامل اون عضو علی البدل هم خواهد بود یا خیر؟

کارشناس حقوقی
ویرایشگر
کارشناس حقوقی
2 سال قبل
پاسخ به  حسین کاظمی

با سلام دوست عزیز. اگر تخطی صورت گرفته با علم عضو هیئت مدیره علی البدل همراه باشد عواقب قانونی مشمول وی خواهد شد . در صورت جهل به موضوع دادگاه تصمیم مقتی خواهد گرفت.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجرب پایش تماس گرفته و با مشاوره رایگان کارشناسان امورتان را پیگیری کنید.

باقر معتمد
باقر معتمد
2 سال قبل

اگر فردی با استفاده از کپی مدارک شما را بدون اجازه خودتان عضو علی البدل به ثبت معرفی کند چه می شود کرد

کارشناس حقوقی
ویرایشگر
کارشناس حقوقی
2 سال قبل
پاسخ به  باقر معتمد

با سلام . می توانید به صورت قانونی در این زمینه اقدام به گرفتن حق خود کنید که شما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجرب پایش تماس گرفته و با مشاوره رایگان کارشناسان امورتان را پیگیری کنید

زهره ياري
زهره ياري
2 سال قبل

هر گاه عضو اصلي در جلسه هيات مديره شركت نكند ايا عضو علي البدل ميتواند به جاي ايشان راي يا نظر دهد و تصميم گرفته شود؟؟

کارشناس حقوقی
ویرایشگر
کارشناس حقوقی
2 سال قبل
پاسخ به  زهره ياري

عضو علی البدل در غیاب شخصیت اصلی امور را به دست گرفته و می تواند اصلاحات و اقداماتی را در این راستا انجام دهد . پس می تواند وظیفه های افراد اصلی را در غیاب وی انجام داده و رسیدگی کند.

نیما طهرانی
نیما طهرانی
1 سال قبل

اگر اعضای علی البدل یا بازرس که بر اساس تعداد آرای مجمع عمومی عادی انتخاب شده اند از امضای صورتجلسه مجمع امتناع کنند تکلیف چیست ؟ قانون در این خصوص چه تدبیری پیش بینی کرده است ؟

شماره موبایل
9128301289
محمدرضا اسماعیلی
محمدرضا اسماعیلی
1 سال قبل

در.د برشما،دراگهی تغییرات شرکت ،خواستم بدونم رتبه بازرس شرکت مهمه یا عضوعلی البدل هیات مدیره؟ سپاس

شماره موبایل
9188440117
ابوالقاسم عزیزی
ابوالقاسم عزیزی
1 سال قبل

سلام اگه یکی از اعضای علی البدل شرکت تعاونی قبول مسئولیت را امضا نکرد چیکار باید کرد

محبوبی
محبوبی
1 سال قبل

با سلام فردی عضو علی البدل یک موسسه غیرتجاری ، آیا میشه اون فرد رو بعنوان مدیرعامل معرفی کرد ؟

شماره موبایل
9022229613
غلامحسین ملکی
غلامحسین ملکی
1 سال قبل

سلام – در صورتی که آراء علل بدل مساوی باشد چه باید کرد

شماره موبایل
9138901040
Roya
Roya
1 سال قبل

سلام آیا میشه عضو علی البدل را عزل کرد؟

شماره موبایل
9372557053
Roya
Roya
1 سال قبل

توی مجمع عمومی میشه یا مجمع فوق العاده؟

تقی زاده
تقی زاده
11 ماه قبل

باسلام ، عضو علی البدل انجمن میتونه از اعضای هیئت مدیره اصلی بشه؟

منصور بوستانی
منصور بوستانی
6 ماه قبل

با سلام. در صورتی که فردی به عنوان علی البدل اول هیئت مدیره انتخاب شده و ایشان بعد از این امر، دوباره به عنوان خزانه دار کاندیدا شده ولی رای نیاورده. با علم به اینکه در اساسنامه نوشته شده که یک فردی نمی تواند به طور همزمان در سمت های هیئت مدیره، خزانه دار و بازرس حضور داشته باشد. آیا این فرد از سمت اول عزل می شود و کاندیدا شدن به عنوان خزانه دار به عنوان استعفای ایشان حساب می شود؟ یا در سمت قبلی خود باقی می ماند؟ با تشکر