جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در دنیای کسب و کار، ثبت شرکت یک مرحله بسیار مهم است که به شرکت‌ها امکان می‌دهد به صورت رسمی در بازار فعالیت کنند. انتخاب نوع شرکتی که می‌خواهید ثبت کنید بسیار اهمیت دارد. زیرا؛ تاثیر زیادی بر روی مسائل مالی، مالکیت و مسئولیت‌های اعضاء شرکت نسبت به شرکت و نسبت به اشخاص ثالث و نسبت هر یک از شرکاء خواهد داشت. یکی از گزینه‌های محبوب برای ثبت شرکت در ایران، شرکت با مسئولیت محدود است. در این مقاله، به شما در مورد مزایا، مراحل ثبت و نکات مهم مرتبط با ثبت شرکت با مسئولیت محدود (شرکت سهامی خاص) در ایران می‌پردازیم.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود شرایط مشخصی وجود دارد که این شرایط شامل: مشخص کردن میزان سهم، تعداد سهام داران، میزان سهم هر فرد، موضوع فعالیت طراحی شود، قوانینی که می خواهید در شرکت وضع کنید را در اساسنامه بنویسید همچنین کلیه مدارک را تکمیل و به اداره ثبت ارسال نمایید.

شرکت با مسئولیت محدود چیست ؟

منظور از شرکت بازرگانی نوعی شرکت بازرگانی و یکی از متداول ترین شرکتها در ایران می باشد. این گونه از شرکتها بیشتر میان اشخاصی که رابطه فامیلی دارند تشکیل می گردد. مطابق ماده 94 قانون تجارت این نوع شرکت تنها زمانی به ثبت می رسد که موضوع شرکت، تجاری باشد.

زمانی که می خواهید یک شرکت مسئولیت محدود ثبت کنید بایستی موضوعی که می خواهید در شرکت دنبال کنید را در شرکتنامه که مربوطه درج نمایید.

موضوع شرکت باید طراحی گردد یعنی تنها کافی نیست بگویید موضوع شرکت خدماتی است بلکه بایستی بند، بند موضوع را طراحی نمایید. همچنین سرمایه شرکت را مشخص و تعیین کنید نوع سرمایه به صورت نقدی باشد یا غیرنقدی.

بر اساس بند 2 ماده 47 که در قانون اسناد رسمی آمده صلحنامه در شرکتنامه بر اساس سند رسمی تنظیم می شود طبق ماده نظامنامه قانون تجارت ها در نظر دارد براساس ماده 1 نظامنامه قانون تجارت ها شرکت های تجاری باید بر اساس شرکتنامه رسمی ثبت شوند طبق ماه اول تشکیل هر شرکت شرکتنامه خلاصه ای از نظامنامه وزارت عدلیه اعلان می شود و نوشته هایی که برای ثبت شرکت لازم است در این نظامنامه مشخص می شود.

نحوه تشکیل شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود در قانون با تشکیل مجمع عمومی موسس تشکیل می شود. در صورتی که جلسه مجمع به حد نصاب مقرر قانونی یعنی دو سوم دارندگان 75 درصد از سهم الشرکه شرکت برسد شرکاء می توانند نسبت به تشکیل شرکت با مسئولیت محدود تصمیم گیری نمایند و مصوبات لازم برای شرکت در این جلسه صورت می گیرد که تاریخ برگذاری این جلسه تاریخ تاسیس شرکت با مسئولیت محدود است.

البته تا زمانی که شرکت های موضوع قانون تجارت در اداره ثبت شرکت ها ثبت نشده اند و نسبت به آنها آگهی ثبت صادر نشده باشد وجه قانونی ندارند.

بنابراین باید کلیه توافقات و اطلاعات توافق شده این شرکت را در سامانه ثبت شرکت ها وارد نمایید بعد از مشخص شدن اسم باید مدارک به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری پست شود در صورتی که با توجه به شرایطی که قانون تجارت برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود تعیین کرده است مغایرتی وجود نداشته باشد، کارشناس اداره ثبت شرکت ها نسبت به صدور آگهی ثبت شرکت اقدام خواهد کرد.

مزایای شرکت با مسئولیت محدود

حفاظت از دارایی‌های شخصی
یکی از مزایای اصلی شرکت با مسئولیت محدود این است که اعضای شرکت (دارندگان سهم الشرکه) مسئولیت محدودی نسبت به بدهی‌های شرکت دارند. یعنی هر یک از شرکاء به میزان سهم الشرکه مسئولیت دارند، این به معنای حفاظت از دارایی‌های شخصی آن‌ها در مقابل اختلالات مالی شرکت است.
مزیت مالی
شرکت‌های با مسئولیت محدود محدودیتی برای تأمین منابع مالی ندارند. آن‌ها می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ را جذب کرده و منابع مالی خود را افزایش دهند. قانون تجارت برای اداره امور مالی شرکت های با مسئولیت محدود قانون آمره ای ندارد یعنی همه چیز را می توان بر اساس توافق ما بین شرکاء پیش برد.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 انتخاب نام شرکت:
قبل از هر چیز، باید شرکت تحت نام مخصوص به ثبت برسد بنابراین باید برای اسم شرکت در ابتدا اقدام کنید. این نام باید مطابق با مقررات و قوانین کشور باشد و تاکید می‌شود که از نام‌های خلاف قوانین یا تکراری پرهیز شود.
تهیه مدارک:
باید تمامی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت را تهیه کنید. این مدارک شامل تاییدیه‌های مالی، کپی شناسنامه و کارت ملی شرکاء، اسنادی که باید در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود اعم از؛ اساسنامه، شرکت نامه، تقاضانامه، صورتجلسه مجمع موسس و صورتجلسه هیئت مدیره و دیگر مدارک مرتبط است.
ثبت در سامانه ثبت شرکت ها:
ثبت شرکت با مسئولیت محدود را به صورت اینترنتی می توانید انجام دهید تنها کافی است به سامانه ثبت شرکت با مسئولیت محدود وارد شوید و گام به گام در قسمت تاسیس شخصیت حقوقی و با انتخاب شرکت با مسئولیت محدود مراحل را پر کنید. همه مدارک هم باید در سامانه بارگذاری شوند بنابراین باید تصاویر اسناد و مدارک مربوطه را داشته باشید بعد از مشخص شدن اسم شرکت مدارک را باید به اداره ثبت شرکت ها پست کنید.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود
ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مدارک مورد نیاز برای شرکت مسئولیت محدود

  • دو رونوشت از هرکدام یک از کارت ملی و شناسنامه اعضا و سهام داران
  • دو رونوشت از مدارک شخصی کسی که می خواهد به عنوان مدیرعامل انتخاب شود
  • تنظیم شرکتنامه و اساسنامه شرکت مبنی بر نوشتن قوانین موجود در شرکت و قانون تجارت
  • تنظیم شرکتنامه در دوبرگ که بایستی به امضای تمام اعضا برسد
  • مشخص کردن صاحبان امضا در دفتر خانه اسناد رسمی

شرکت با مسئولیت شرکتی است که با حداقل دو نفر اعضا که بالای 18 سال سن داشته باشد شرکت مسئولیت محدود حداقل یک یک نفر مدیرعامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره می باشد. درصورتی اضافه شدن سایر افراد به سایر سمت های هیئت مدیره منصوب خواهند شد.

اقدامات پس از ثبت شرکت مسئولیت محدود

اگر ثبت شرکت را بر اساس اصول انجام داده باشید در آخر شناسه ملی برای شما ارسال می شود که به مانند شماره شناسنامه افراد شامل مشخصات فعالیت شرکت است. از این رو یکی از قوانینی که در خصوص بررسی امور دارایی در شرکتهای تجاری وضع شده، پلمپ دفاتر تجاری است که با تنظیم و ارائه آن می توانید در زمان کمی اقدامات تجاری را به صورت قانونی پیگیری کنید. در صورتی که امور دارایی و اظهارنامه را در زمان مقرر انجام ندهید مشمول جریمه خواهید شد.

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود
مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای آنکه بتوانید شرکت خود را ثبت کنید باید یک سری هزینه های جانبی و هزینه های که باید در طول ثبت به حساب اداره ثبت واریز کنید را در نظر بگیرید.

این هزینه ها شامل: هزینه پایه ثبتی (که از جانب اداره ثبت شرکت ها مشخص می شود، هزینه درج نام، هزینه حق الثبت و حق درج، هزینه های مربوط به پست و اساسنامه ها تنظیم روزنامه رسمی ، هزینه درج آگهی در روزنامه رسمی و روزنامه های کثیر الانتشار

در نظر داشت باشید که تعداد کارکترهای که باید در روزنامه رسمی چاپ شود بسیار مهم است و هزینه خواهد داشت. (تعداد این کارکترها بستگی به نام شرکا، تعداد اعضا، موضوع فعالیت و نوع طراحی آن، سرمایه شرکت)

برای ثبت شرکتی که بتواند راه موفقیت را زودتر و بهتر بپیماید ، پرداخت مخارج بیشتر نه تنها باعث عقب ماندن بلکه باعث پیشرفت و شروع کار با قدرت بالاتر خواهد بود.

زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود را می توانید در مدت مشخصی انجام دهید. از زمانی که مدارک مربوطه به اداره ثبت شرکت ها پست می شود طی 14 روز رسیدگی ثبت انجام می شود. در صورتی که تمامی شرایط مربوطه در ثبت تغییرات انجام شده باشد می توانید ثبت تغییرات شرکت را نیز داشته باشید.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید در دفاتر ثبتی انجام شود که تمام فرایند ثبت توسط خود آن دفتر پیگیری و به پایان برسد. بنابراین ثبت چنین شرکت هایی باید به ادارات ثبتی که کل کار را بطور دقیق و درست ضمانت می کند واگذار شود.

در صورت انتخاب نوع شرکت تجاری خود از بین 7 نوع شرکت قابل ثبت در قانون تجارت تنها کافی است با گروه ثبتی پایش در تماس باشید تا آن ها بر طبق موضوع فعالیت و نوع شرکت شما اقدامات لازم را برای ثبت شرکت قانونی شما انجام داده و بدین ترتیب شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری کنند.

موضوع شرکت با مسئولیت محدود

براساس قانون تجارت شما می تواند موضوع شرکت را طراحی نمایید اینکار توسط کارشناسان ثبتی پایش انجام می شود .

موضوع فعالیت می تواند انواع مختلفی باشد شامل:

موضوع فعالیت شرکت آرایشی بهداشتی ، موادغذایی، صادرات و واردات، خرید و فروش، تولید، طراحی، حسابداری، حقوقی و غیره که همه ی این موارد نیازمند یک طراحی موضوعی مشخص شده است.

<yoastmark class=

انتخاب مدیران و وظایف مدیران شرکت با مسئولیت محدود

قواعد انتخاب مدیران در شرکت با مسئولیت محدود نیز همانند سایر شرکت ها با مجمع عمومی عادی است. در این مجمع شرکاء تصمیم می گیرند که مدیران را از بین شرکاء یا خارج از شرکا انتخاب کنند.

شرکت با مسئولیت محدود این امکان را می دهد که مدیران خارج از شرکاء باشند. نکته حائز اهمیت در خصوص شرکت با مسئولتی محدود تک مدیریتی کردن شرکت است. در واقع این شرکت تنها شرکت قانون تجارت است که می توان تک مدیریتی فعالیت نماید.

مدیران شرکت که عبارت است از مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره، نائب رئیس هیئت مدیره و عضو هیئت مدیره بسته به مواردی که در اساسنامه عنوان می شود در شرکت با مسئولیت دارند.

مدیر عامل وظایف اجرایی شرکت را دارد و ریاست جلسات هیئت مدیره با رئیس هیئت مدیره، رئیس هیئت مدیره مسئولیت تشکیل جلسات هیئت مدیره و ریاست جلسات را برعهده داره، رئیس هیئت مدیره وظیفه دارد گزارشات هیئت مدیره را تنظیم و شرکاء و در جلسات مجمع ارائه دهد. به صورت قانونی اگر تخطی از وظایف هر یک از اعضاء صورت گیرد هر یک از مدیران که سهواً یا عمداً مرتکب ضرر به شرکت شوند مسئول هستند.

سرمایه تاسیس شرکت با مسئولیت محدود

سرمایه در تمام شرکتها بسیار مهم است و مشخص کننده ی کارایی افراد درون شرکت است که تا چه میزانی به خود اعتماد دارند و سرمایه ی خود را کم یا زیاد در نظر گرفته اند.

این موضوع را بدانید سرمایه در شرکت های مسئولیت محدود 100 هزار تومان است اما طبق موارد بالا اگر بخواهید می توانید سرمایه خود را بیشتر در نظر بگیرید داشتن این سرمایه بالا می تواند نشان دهنده ی اعتبار بالای شرکت شما باشد.

سرمایه در شرکتهای مسئولیت محدود به صورت سهم الشراکه است و هر فرد با توجه به میزان سهمی که دارد مسئولیت شرکت را برعهده دارد.

یعنی در صورت ورشکستگی هر فرد بر اساس قانون تجارت تنها به میزان سهم خود در شرکت مسئولیت پرداخت بدهی ها را دارد.

پرسش‌های متداول

1. آیا می‌توانم شرکت با مسئولیت محدود را به تنهایی ثبت کرد؟
خیر، بر اساس قوانین ایران هیچ شرکتی را نمی توان به تنهایی و یک نفره ثبت کرد ولی می توان شرکت با مسئولیت محدود را تک مدیریتی ثبت کرد.

2. چه مدارکی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز است؟
مدارک مورد نیاز شامل: مدارک شناسایی شرکاء، اساسنامه، شرکت نامه، تقاضانامه، صورتجلسات مجمع عمومی موسس و هیئت مدیره اصلی ترین مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود هستند.

3. چه مدت زمانی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز است؟
ثبت شرکت با مسئولیت طی 3 الی 7 روز زمان خواهد برد البته با توجه به استان مربوطه و شرایط اداری در برخی استان ها ممکن است زمان کمی بیشتر شود اما طی یک هفته نهایتاً آگهی ثبت شرکت صادر می شود.

4. آیا می‌توانم نام شرکت خود را در آینده تغییر دهم؟
بله، امکان تغییر نام شرکت وجود دارد، بعد از ثبت شرکت می توانید با تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اسم شرکت را انتخاب کنید.

5. آیا شرایط مالیاتی شرکت با مسئولیت محدود متفاوت با سایر شرکت هاست؟
شرایط مالیاتی شرکت با مسئولیت محدود هم همانند سایر شرکت ها می باشد و باید هر ساله اظهارنامه مالیاتی تکمیل کند. شرکت با مسئولیت محدود بعد از دریافت آگهی تاسیس تشکیل پرونده مالیاتی را انجام دهد.

6.تفاوت شرکت با مسئولیت محدود با سایر شرکت‌ها چیست؟

شرکت با مسئولیت محدود در مقایسه با شرکت‌های سهامی خاص، مسئولیت محدودی به میزان سرمایه دارد. در حالی که در شرکت‌های سهامی، مسئولیت بر اساس تعداد سهام‌ها محدود می‌شود.

7.مدرک تحصیل برای ثبت شرکت مسئولیت محدود چیست؟ 

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز نیست مدرک تحصیلی ارائه شود مگر اینکه موضوع شرکت در موارد مربوط به دریافت مجوز باشد و برای دریافت مجوز جهت ثبت شرکت داشتن مدرک تحصیلی خاصی نیاز باشد.

شرایط و نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران
شرایط و نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرایط و نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران

شرکت با مسئولیت محدود دارای یک سری شرایط قانونی است که باید در هنگام ثبت بدان توجه نمایید. همه شرکت ها به صورت مشارکت بین اشخاص حقیقی و حقوقی به ثبت می رسد از این رو برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل اعضاء باید دو نفر باشند.

حداقل سرمایه در شرکت ها یک میلیون ریال است که می بایست تمام سرمایه قبل از ثبت شرکت طی اقرار نامه ای به مدیر عامل شرکت تسلیم شود. موضوع فعالیت شرکت باید در دسته بندی تجاری خدماتی بازرگانی یا صنعتی باشد موضوعاتی مانند امور آموزشی در موضوع شرکت قابل اجرا نمی باشد.

انتخاب مدیر عامل شرکت را می توانید از بین اعضاء داشته باشید یا خارج از اعضاء مدیر عامل را انتخاب نمایید. هر یک از اعضاء به میزان مبلغ سهم الشرکه ای که دارند در شرکت مسئولیت دارند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران با سایر شهرستان ها قدری متفاوت است و باید در زمان ثبت شرکت کد کارگاهی و شماره بیمه کسب و کار را همزمان با ثبت شرکت انجام دهید در غیر این صورت آگهی ثبت شرکت را نمی توانید دریافت کنید که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر تنها در استان تهران اجرایی شده است.

هم چنین می توانید در همین صفحه در قسمت مشاوره آنی موسسه سوالات خود را از مشاوران مجتمع ثبتی پایش بپرسید و به صورت رایگان شرکت خود را ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شیوا محبی
شیوا محبی
2 سال قبل

سلام
می خوام یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنم چه مدارکی و چند نفر اعضا نیاز هست ؟