جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اخذ مجوز سیب سلامت

اخذ مجوز سیب سلامت

اخذ مجوز سیب سلامت برای کسب و کارهایی که تولید کننده یا عرضه کننده محصول غذایی هستند مهم بوده که حتماً برای فروش محصولتان باید اصول آن را بدانید از این رو از سویی فروشندگان به دلیل نداشتن سیب سلامت تمایلی به خرید و فروش محصولتان نداشته که باید تدابیری را در این راستا بیندیشید.

اگر محصول مورد نظر از سلامت کافی برخوردار نباشد و یا اگر استاندارد های لازم را نداشته باشند خریداری نمی کنند، بنابراین اگر تولید کننده و یا توزیع کننده محصول غذایی هستید در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل اخذ مجوز سیب سلامت

نماد سیب سلامت بدین منظور برای مواد غذایی صادر می شود تا کارشناسان سیب سلامت مضر نبودن مواد غذایی یا افزودنی های غیر مجاز در آن را تشخیص دهند که چنانچه محصول مورد نظر با چنین روشی تولید شده باشد به آن نماد سیب سلامت تعلق نمی گیرد در واقع در نماد سیب سلامت چند مورد بررسی قرار می گیرد.

انرژی یا مقدار کالری محصول، قند محصول، چربی محصول، مقدار نمک اسید های چرب ترانس محصول، در واقع سیب سلامت نماد طبیعی بودن محصول نمی باشد بلکه به این مورد رسیدگی می شود که در تولید این محصول از مواد مضر و یا افزودنی های غیر مجاز استفاده نشده باشد.

علامت سیب در این نماد نشان از سلامت دارد و این نماد به دلیل ارتباطی که با سلامتی دارد و یا الهام بخش آن است که توسط سازمان غذا و دارو صادر می گردد.

 

دلایل اخذ مجوز سیب سلامت
دلایل اخذ مجوز سیب سلامت

صدور سیب سلامت برای چه محصولاتی می باشد؟

این سوالی است که بارها به وسیله موکلین پرسیده شده است و جای آن را در مقالات خالی دیدیم، علی الاصول سیب سلامت برای محصولات غذایی و خوراکی صادر می شود و محصولات با نماد سیب سلامت یعنی استاندارد های لازم سازمان غذا و دارو را دارند.

بنابراین سیب سلامت برای مواد غیر خوراکی صادر نمی شود و تنها مواد خوراکی می توانند سیب سلامت دریافت کنند، که پروتکل های بهداشتی این سازمان را رعایت کرده باشند.

شرایط دریافت سیب سلامت

تنها محصولاتی که از شرایط زیر برخوردار باشند می توانند سیب سلامت دریافت کنند.

 • پروانه ساخت داشته باشند.
 • مقدار نمک در محصول مورد نظر به حداقل ممکن باشد.
 • مقدار کالری محصول غذایی مورد نظر به حداقل ممکن باشد.
 • از افزودنی های غیر مجاز و محصولات غذایی شیمیایی و غیر بهداشتی درر تولید محصول استفاده نشده باشد.
 • تا حد امکان از مواد اولیه طبیعی در تولید محصول استفاده شده باشد.
 • در تولید محصول مورد نظر از اسید های چرب ترانس استفاده نشده باشد.
 • کاهش حداقل آلاینده ها، فلزات سنگین، باقیمانده سموم قارچی، دفع آفات و سایر سموم و حذف این نوع مواد از تولید محصول مربوطه.
 • تولید فرآورده های سنتی با روش های بهداشتی و صنعتی
 • به کارگیری تکنولوژی در بهبود ارزش غذایی محصولات مختلف

مراحل دریافت سیب سلامت

اگر محصولی دارید که بر اساس پروتکل های سازمان غذا و دارو قابل دریافت سیب سلامت است می توانید درخواست سیب سلامت آن را دهید. از این رو توجه داشته باشید درخواست سیب سلامت از طرف متقاضی در سامانه سازمان غذا و دارو ثبت درخواست می شود در قدم بعد معاونت سازمان غذا و دارو در سازمان نظارت بر محصولات غذایی پیگیری درخواست را انجام می دهد.

در صورتی که مدارک و ملزومات درخواست کامل بود و محصول از کیفیت مورد نظر سازمان غذا و دارو برخوردار بود برای بررسی و ارزیابی دقیق به کمیته کشوری محصول را می فرستند.

این کمیته فرمول تهیه محصول را مورد ارزیابی قرار می دهد و در حالتی که محصول مورد نظر از کیفیت کامل برخوردار بود. این نشان ارزشمند برای محصول مورد ارزیابی صادر می شود و می توانید آن را بر روی بسته بندی محصول مورد نظر درج نمایید.

تفاوت سیب سلامت با نشان سازمان غذا و دارو

تفاوتی که میان نشان سیب سلامت و سازمان غذا و دارو وجود دارد عبارت است از: مجوز سازمان غذا دارو به منزله دریافت پروانه تولید می باشد اما نماد سیب سلامت یعنی محصول شما علاوه بر داشتن پروانه تولید دارای گواهی سلامت ایمنی محصول نیز می باشد.

اعتبار سیب سلامت

مدت اعتبار سیب سلامت مانند هر جوزی محدود به زمان خاصی می باشد، در ابتدا بعد از صدور مجوز اعتبار این مجوز به مدت دو سال می باشد. برای تمدید مجدد آن باید تمامی کالا ها و محصولات مجدد مورد ارزیابی از لحاظ کیفی و سلامت محصول در کمیته مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتی که مجدداً نتیجه بررسی بر اساس قواعد جدید سازمان غذا و دارو باشد سیب سلامت آن صادر می شود.

چگونگی دریافت کد بهداشت
 1. در قدم اول باید مجوز تاسیس از سازمان جهاد کشاورزی استان مورد نظر و یا وزارت صنعت و معدن تجارت که برای مکان مورد احداث کارگاه با کارخانه تولید محصول صادر شده باشد.
 2. بعد از دریافت جواز باید پروانه بهره برداری از وزارت صنعت معدن تجارت و یا سازمان جهاد کشاورزی که جواز تأسیس را صادر نموده است دریافت نمایید.
 3. باید مسئول فنی برای کارخانه یا کارگاه تولید محصول در نظر گیرید که از شرایط و ضوابط خاص برای مسئول فنی بودن برخوردار باشد.
 4. ارائه تصدیق نامه ثبت برند برای دریافت پروانه بهداشت سازمان غذا و دارو

ویژگی سیب سلامت

 • استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای حفظ ارزش غذایی محصول مورد نظر
 • درج شدن رخداد های مربوط برای خدمات، مجوز، فرایند ها
 • مهندسی فرایندهای مورد نیاز به جهت از بین رفتن فرایند های غیر ضروری
 • با استفاده از سیستم گزارش ساز می توانید گزارش های جامع و کامل ارائه نمایید.
 • ارائه خدمات کاربردی استفاده از امکانات سخت افزاری و بستر های ارتباطی

معیار های اعطاء نشان سلامت و ایمنی

مواردی که باید برای دریافت سیب سلامت برای تولید محصول مورد نظر شما وجود داشته باشد.

 • نبود مواد افزودنی و شیمیایی سنتیک در محصول
 • حداقل مقدار استفاده از نمک در محصول مورد نظر
 • استفاده از مواد افزودنی در مرحله تولسد و استفاده از مواد اولیه طبیعی و ارگانیک در تولید محصول
 • استفاده از فرمول های تولید جهت به حداقل رساندن میزان کالری فرآورده ها مانند کاهش مصرف کربوهیدرات های ساده و چربی
 • حداقل استفاده از عوامل خطر ساز مانند اسید های چرب ترانس و غیره
 • به کار بردن مواد طبیعی که باعث رشد کیفیت محصول و سلامت مصرف کننده می شود.
 • تولید بهداشتی و صنعتی فرآورده های سنتی

از اینکه در این مقاله همراه بودید کمال تشکر را داریم و امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله شما را با فرآیند دریافت سیب سلامت آشنا کنیم، چنانچه برای دریافت نشان سیب سلامت دچار سوال یا اشکالی هستید می توانید با کارشناسان ثبتی پایش تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها