جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

روش استعلام شناسه ملی شرکت ( فیلم آموزشی )

استعلام شناسه ملی؛ روش استعلام شناسه ملی شرکت

مجتمع حقوقی پایش در این مقاله برآنست تا در مورد روش استعلام شناسه ملی شرکت مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماید مقاله را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هرسوال و مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره ثبت چیست؟

بعد از به پایان رسیدن امور ثبت شرکت اداره ثبت شرکت ها یک شماره ثبت به شرکت ارائه می دهند. این شماره ثبت از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و شرکت ثبت گردیده با این شماره شناخته خواهد شد.

این امکان وجود دارد که شبیه به این شماره نمونه ای در کشور موجود باشد. به همین موسسه املاک و اسناد کشور شماره دیگری به نام شناسه ملی به افراد حقوقی اعطا می نماید.

این شناسه یازده رقمی می باشد که تنها به یک شرکت تعلق دارد. شایان ذکر است که از مهم ترین موارد در شناسایی و استعلام موجود یا عدم موجود یک شرکت شناسه ملی می باشد.

 

فیلم آموزش استعلام شناسه ملی شرکت

 

 

روش استعلام شناسه ملی شرکت

از روش های معتبر به منظور استعلام شناسه ملی، مراجعه نمودن به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir می باشد.

متقاضیان محترم می توانند با وارد نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل در سامانه، جهت استعلام اقدام نمایند.

 • شناسه ملی
 • شماره ثبت
 • نام شخصیت

عکس روش استعلام شناسه ملی شرکت

همانگونه که در سمت راست عکس بالا می بینید، برای استعلام شناسه ملی، شما می توانید یکی از موارد ذیل را در قسمت خود وارد کنید تا بتوانید پس از ورود تصویر امنیتی شناسه ملی شرکت را بدست آورید.

نام شرکت:

نام کامل یک شرکت هویتی است که مانند نام کوچک یک شخص حقیقی می‌باشد عمل می کند. (در حال حاضر نام شرکت‌ها برای به ثبت رسیدن حداقل باید متشکل از ۳ سیلاب باشند.)

نوع شرکت ثبتی:

شرکت ها با توجه به نوع شرکت به شرکت هایی از قبیل شرکت مسئولیت محدود، سهامی خاص، تضامنی، مختلط، مختلط سهامی، مختلط غیر سهامی و یا موسسه غیر تجاری تقسیم می شوند.

تاریخ تاسیس شرکت با تاریخ تولد یک شخص شباهت دارد و قابل قیاس می‌باشد.

لازم به ذکر است تاریخ ثبت همانند تاریخ صدور در شناسنامه اشخاص حقیقی می‌باشد.

راهنمای استعلام شناسه ملی شرکت
راهنمای استعلام شناسه ملی شرکت

استعلام شناسه ملی در سامانه روزنامه رسمی

به سامانه روزنامه رسمی وارد شوید. سامانه روزنامه رسمی زیر نظر اداره قوه قضاییه می باشد که آگهی های رسمی شرکت ها در آن منتشر می شود. شما می توانید بعد از ورود به سامانه روزنامه رسمی در قسمت آگهی های قانونی وارد شوید.

پس از کلیک بر روی این گزینه شناسه ملی را وارد کنید و رمز صفحه را وارد نمایید. بر روی جستجو کلیک نمایید تمام روزنامه های آگهی شرکت ها از ثبت و تغییرات را می توانید جستجو نمایید.

جهت شرکت تنها نیاز به مطالعه مقاله مربوط به آن دارید تا در این مسیر به صورت تخصصی گام بردارید. از اینکه با ما در این مقاله همراه بودید کمال تشکر را دارم مجموعه حقوقی پایش بیش از دو دهه فعالیت در زمینه خدمات ثبتی حقوقی هر نوع مشاوره حقوقی در زمینه ثبت و استعلام شناسه ملی به صورت کاملاً رایگان ارائه می کند، چنانچه می خواهید ثبت شرکت داشته باشید حتماً از مشاوره های ثبتی پایش استفاده نمایید تا در روند ثبت و فعالیت مجموعه خود دچار مشکل نشوید.

نکاتی به منظور جست و جو در اطلاعات سامانه مختص شناسه ملی اشخاص حقوقی:

 • اطلاعات مربوط به شرکت ها واداره های غیر تجاری در این سامانه وجود دارد.
 • این سامانه دائما در حال بروزرسانی می باشد.
 • جهت دست یافتن به اطلاعات شخص حقوقی می توان برپایه سه گزینه نام، شماره ثبت یا شناسه ملی جستجو نمود.
 • به منظور جست و جوی شرکت باید از انتخاب نمودن محل جغرافیایی و تاریخ ثبت خودداری نمود.
 • در صورتی که هدف شما دریافت نمودن شناسه ملی می باشد شماره ثبت یا نام شخصیت حقوقی را وارد نمایید و روی گزینه جستجو کلیک کنید در نتیجه شناسه ملی، نام شخصیت و سازمان ثبت کننده مشخص می شود.
 • برای دست یافتن به جزییات برروی گزینه شماره شناسه ملی کلیک کنید.
 • جست و جوی اشخاص حقوقی به انتزاع اداره های ثبت کننده آن ها میسر می گردد.

نکته قابل توجهی وجود دارد و آن این است که به منظور دریافت پاسخ به سوال های خود از مراجعه حضوری به اداره بپرهیزید. جهت دریافت هر گونه استعلام از اداره ثبت شرکت‌ها فقط می‌توانید به سامانه اینترنتی این اداره مراجعه کنید.

تمامی سوال‌ های متداول در راستای ثبت شرکت‌ها و موسسه ها در سایت اداره ثبت اسناد و املاک توضیح داده شده است. همچنین جهت ثبت اینترنتی شرکت و یا صورتجلسه تغیرات شرکت خود لازم است به سامانه ثبت شرکت‌ ها و موسسات غیر تجاری به آدرس اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید.

شایان ذکر است که در این سامانه علاوه بر ثبت شرکت‌ها و موسسه ها و ثبت نمودن صورتجلسات تغییرات می توان جهت پیگیری در خواست های قبلی با وارد نمودن کد پیگیری مبادرت نمود، علاوه بر این منصرف شدن از تقاضا به منظور انصراف از صورتجلسات هم در این سامانه وجود دارد.

 

استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی
استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی

مشخصات کلی شماره ثبت شرکت

 • مانند شناسنامه از شیوه های شناسایی احراز هویت شرکت یا مؤسسه می باشد.
 • شماره ثبت شرکت به صورت ثابت و غیر قابل تغییر می باشد.
 • شرکت هایی که دارای شماره ثبت نمی باشند غیر مجاز شمرده می شوند.
 • روشی جهت مطالعه شناسنامه شرکت ها می باشد.
 • تا زمانی که شرکت فعال باشد با این شماره قابل شناسایی می باشد.
 • مهم ترین پارامتر یا مهم ترین ویژگی در استعلام ثبت شرکتها به شمار می رود.
 • از طریق شماره ثبت شرکت، هویت اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، وزارت کشور، موسسه مدیریت و برنامه ریزی کشور، اتاق بازرگانی، اداره اوقاف وامور خیریه و حوزه های علمیه ثبت گردیده است قابل شناسایی خواهد بود.

مزایای استعلام شماره ثبت شرکت

 •  می توان نوع شرکت را بررسی نمود.
 • می توان حوزه فعالیت شرکت را بررسی کرد.
 • می توان بررسی نمود که ایا شرکت قانونی است یا خیر.

استعلام شناسه ملی

شناسه ملی اشخاص حقوقی در واقع کد ملی آنها می باشد و برای هر شرکت منحصر به همان شرکت می باشد، شناسه ملی در واقع کد 11 رقمی است که توسط اداره ثبت شرکت ها برای تشکیل شخصیت حقوقی صادر می شود .

شناسه ملی در آگهی تأسیس قید می شود و عین آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار قید می شود، اما استعلام شناسه ملی یکی از مواردی است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که می خواهند از اصالت ثبتی شرکتی اطمینان حاصل کنند کاربرد دارد، قرار نیست کار دشواری انجام دهید ما در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت چگونه می توانید با استعلام شناسه ملی از ثبت یک شرکت اطمینان حاصل کنید با ما در ادامه همراه باشید.

فایده استعلام شناسه ملی

شرکت ها انواع مختلفی ندارند و مسئولیت اعضاء شرکت در برخی از این نوع محدود به سهام شرکت است و بهتر است بدانید شرکتی که می خواهید با آن قرار داد ببندید دارای چه میزان سرمایه است و یا اصلا نوع شرکت چیست که با توجه به آن شرایط پرداخت تعیین کنید، همه این موارد را با داشتن شناسه ملی شرکت می توانید پیدا کنید.

شناسه ملی در هر شرکت مختص به آن شرکت است و اگر تنها نشانی که از شرکت دارید همین شناسه ملی شرکت باشد می توانید سایر اطلاعات آن را نیز پیدا کنید.

چطور استعلام شناسه ملی شرکت را چک کنیم
چطور استعلام شناسه ملی شرکت را چک کنیم

چگونه می توانیم استعلام شناسه ملی را بگیریم؟

برای استعلام شناسه ملی باید به سامانه ilenc.ir وارد شوید این سامانه برای این تعیین شده است تا شما اطلاعیه کلیه شرکت ها از جمله، اسم، تاریخ ثبت، شناسه ملی، شماره ثبت، آخرین به روز رسانی ها و حتی آدرس و کد پستی شرکت، واحد ثبتی شرکت، نوع شخصیت حقوقی ثبت شده را استعلام نمایید. برای استعلام شناسه ملی شرکت ها باید به روش زیر اقدام نمایید.

بعد از ورود به این سامانه و کلیک بر روی لینک صفحه اول به صفحه اصلی مراجعه می کنید. سامانه اصلی ترکیبی از جدولی است که نام شرکت، شماره ثبت، شناسه ملی را از شما خواسته است شما با داشتن تنها اسم شرکت یا شماره ثبت می توانید استعلام شناسه ملی را بگیرید. بنابراین بعد از درج نام در جدول مربوطه باید به پایین صفحه مراجعه کنید و رمز تعریف شده را وارد نمایید.
بعد از ورود رمز بر روی گزینه جستجو کلیک کنید و منتظر بمانید در پایین صفحه اگر نام شرکت را وارد کرده باشید شرکت با همان نام یا اسم های مشابه قابل رویت است و اگر شماره ثبت را وارد کرده باشید شرکت های ثبت شده با شماره ثبت را می توانید مشاهده کنید و اگر اصلاً وجود نداشته باشد پیغام هیچ موردی یافت نشد را در پایین صفحه می توانید مشاهده کنید.
در صورت مشاهده شرکت مورد نظر می توانید در قسمت وضعیت بازبینی گزینه مورد نظر را کلیک کنید و سایر اطلاعات شرکت را مشاهده نمایید.

شناسه ملی ثبت شرکت
شناسه ملی ثبت شرکت

چگونه از شناسه ملی به عنوان کد اقتصادی استفاده کنیم؟

پیش از این شناسه ملی شماره ای بود که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور در صورت درخواست تشکیل پرونده مالیاتی صادر می شد.

اما پس از بررسی های مسئولین سازمان اداره مالیات با کارشناسان اداره ثبت شرکت ها نظر به اینکه شناسه ملی شرکت ها و اشخاص حقوقی بهتر است شناسه ملی آنها باشد و اشخاص حقیقی هم از کد ملی نی توانند به عنوان کد اقتصادی استفاده نمایند.

اما صرف ثبت شرکت و صدور شناسه ملی از این کد نمی توان به عنوان کد اقتصادی استفاده کرد. باید حتماً تشکیل پرونده مالیاتی برای فعال سازی کد اقتصادی طی شود.

شرکت ها بعد از ثبت دو ماه زمان قانونی برای مراجعه به اداره مالیات جهت فعال سازی کد اقتصادی خود زمان دارند. بیشتر از دو ماه از ثبت شرکت اگر برای تشکیل پرونده مالیاتی و فعال سازی شناسه ملی به عنوان کد اقتصادی اقدام نمایید.

مرجع صادر کننده شناسه ملی شرکت

شناسه ملی را اداره ثبت شرکت ها صادر می کند این شناسه در خصوص درخواست متعدد ثبت شرکت‌های تجاری یا موسسات غیر تجاری و ارائه اصل مدارک آن صادر می شود.

شناسه ملی شرکت بر عکس شماره ثبت آن که ممکن است تغییر کند هرگز در هیچ شرکتی تغییر پیدا نمی کند و بعد از انحلال شرکت هم به شرکت دیگری واگذار نمی شود.

روش دوم استعلام شناسه ملی

غیر از مورد فوق شما می توانید برای استعلام شناسه ملی به سامانه روزنامه رسمی نیز مراجعه نمایید، در این روش به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی وارد شوید در این سامانه بر روی گزینه آگهی های قانونی کلیک کنید.

در قسمت مورد نظر باز هم نام یا شناسه ملی شرکت را وارد کنید. شما می توانید گزینه سمت چپ را بر روی تأسیس قرار دهید و بعد جستجو نمایید. در این روش علاوه بر آگهی ثبت شرکت شما می توانید تمامی آگهی تغییرات شرکت را مشاهده کنید. بعد از کلیک بر روی مشاهده آگهی و وارد کردن رمز صفحه می توانید کاملاً آگهی تأسیس  شرکت را مطالعه کنید.

نکته: توجه داشته باشید در روزنامه رسمی شما تنها می توانید آگهی هایی را مطالعه کنید که هزینه انتشار آن توسط اعضاء شرکت پرداخت شده است و انتشار یافته است و در صورتی که هزینه تغییرات پرداخت نشده باشد نمی توانید آگهی را مشاهده کنید.

این روشی است که می توانید به راحتی سایر اطلاعات شرکت را در سامانه های دولتی ببینید و اگر برای تان استعلام شناسه ملی کار دشواری است تنها می توانید با یک تماس با کارشناسان و متخصصان ما در مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید و کاملاً رایگان استعلام شناسه ملی شرکت را بگیرید.

توجه داشته باشید سامانه شناسه ملی حتی شرکت هایی که انحلال یافته اند نیز قابل استعلام هست و از این طریق می توانید ببینید شرکتی که می خواهید با آن قرار داد همکاری منعقد کنید فعال است یا به دلایل متعدد  که در سامانه قابل رویت است غیر فعال می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
1 سال قبل

سلام من از شرکت سنگ شکن اطلس طلب دارم شکایت کردم شناسه شرکت میخواد شناسه نداره از چه راهی اقدام کنم طلبم بگیرم شکایت کردم شناسه شرکت میخوان چکار کنم

شماره موبایل
9123393951
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
1 سال قبل

سلام صمد لطفی هستم نزدیک ۴۰ میلیون حسابمون ندادن شکایت کردم میگن شناسه شرکتشون بیار شناسه نداره از چه راهی اقدام کنم ممنون

محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
1 سال قبل

سلام این شرکت شماره ثبت نداره شناسه نداره چطوری کار میکنه بهم گفت شکایت هم بکنی هیچ کاری نمیتونی بکنی ایا واقعن توی ایران هر کس پو ل داشته باشه همه را میخره این عدالت نیست حقوقمو نداد منو بیرون کرده چند ماه میشه دستم به جای بند نیست ممنون

محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
1 سال قبل

سلام اسم شرکت پویا صنعت سنگ شکن اطلس درشهر قدس شهرک زاگرس فعال میباشد ۰۹۱۲۳۳۹۳۹۵۱

محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
محمد حسین سلطانی مدیر عامل شرکت شنگ شکن اطلس
1 سال قبل

راهنمای کنید ممنون میشم بهم گفت برو شکایت کن دست به هیچ جا بند نیست آیا قانون توی ایران نیست حق منو بگیره