جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

حداقل سرمایه شرکت سهامی عام

حداقل سرمایه شرکت سهامی عام

برای ثبت نمودن یک شرکت سهامی عامی، نیاز به فکر کردن درباره حداقل سرمایه شرکت سهامی عام می پردازیم. پس قدری تامل کنید و تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

راهنمای حداقل سرمایه شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام به منظور انجام پروژه هایی که برای ایجاد عمران و آبادانی باید انجام شوند از نظر قانون تجاری مناسب می باشد.

به این معنی که پروژه های بزرگ عمرانی، اقتصادی، زیرساختی برای انجام به سرمایه کلانتر از سرمایه شرکت سهامی خاص احتیاج دارد، و به این منظور شرکت سهامی عام به وجود آمده است تا سرمایه این پروژه ها با مشارکت عموم مردم و جذب سرمایه های ملی تامین گردد.

سهام این شرکتها در تالار بورس به خرید و فروش می رسد. جهت ثبت شرکت سهامی عام 20% سرمایه توسط سرمایه گذاران تامین می شود. بقیه ی آن با فروش اوراق سهام تامین خواد شد که این 20 % هم 35% آن باید به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز شود.

پس از آن اظهارنامه ای با اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضاء اعضا رسیده باشد به اداره ثبت شرکت ها ارائه شده و چنانچه تایید شود اعلامیه پذیره نویسی صورت گیرد.

در روزنامه های کثیرالنتشار و دیگر رسانه ها برای پذیره نویسی آگهی شده و به عموم اطلاع رسانی می شود تا درخواست کنندگان بتوانند در مدت زمان تعیین شده اقدام به خرید سهام نمایند. برگه ی تعهد سهام را امضا کنند و هزینه ی خرید هریک از اوراق سهام را به بانک تادیه نمایند و رسید آن را اخذ نمایند.

این رسید در دو نسخه تنظیم شده و تاریخ و امضای پذیره نویس یا نماینده رسمی را دارا می باشد. نسخه اول در بانک خواهد ماند. نسخه دوم با قید رسید وجه و مهر و امضای بانک، به پذیره نویس ارائه می شود.

چنانچه ورقه تعهد سهم به امضاء شخص دیگری به نمایندگی از پذیره نویس برسد می بایست سمت و نشانی و مشخصات کامل خود را در ورقه ثبت نماید و این مدارک به ورقه تعهد سهم پیوست می گردد.

چنانچه ورقه سهم امضا شود یعنی اساسنامه شرکت مورد قبول است و تصمیمات مجامع عمومی صاحبان سهم مورد تایید می باشد. پس از انقضای مهلت پذیره نویسی یا تمدید آن موسسین نهایتا” در عرض یک ماه می بایست به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی نمایند. بعد از اثبات تعهد صحیح سرمایه شرکت که حداقل می بایست ۳۵% آن تادیه شده باشد موسسین جهت تشکیل مجمع عمومی موسس اقدام می نمایند.

راهنمای حداقل سرمایه شرکت سهامی عام
راهنمای حداقل سرمایه شرکت سهامی عام

کم ترین سرمایه شرکت سهامی عام

با توجه به قوانین تجارت حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام 5 میلیون ریال است و از این مبلغ باید20% سرمایه پرداخت شود و مابقی آن بوسیله ی فروش سهام به عامه مردم تامین می شود. از این میزان 35% آن می بایست هنگام ثبت به حساب شرکت واریز شود.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

جهت ثبت شرکت سهامی عام می بایست نخست به تامین سرمایه آن پرداخت به همین جهت می بایست اعلامیه پذیره نویسی ارائه گردد.

مردم می توانند پس ازاعلام پذیره ‌نویسی به شعب بانک اعلام شده مراجعه کرده است. برگه‌ی تعهد سهم را امضا کرده و هزینه ی مقرر را به حساب شرکت واریز کنند.

فروش سهام در شرکت سهامی عام به سهولت انجام می شود و به توافق دیگر سهامداران نیازی نمی باشد. در ثبت شرکت سهامی عام، یکی از اصول دارای اهمیت بنا به قانون تجارت ایران قید عنوان سهامی عام در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور واضح می باشد.

از دیگر نکات حائز اهمیت مقدار سرمایه اولیه است که حداقل 5 میلیون ریال است. در صورتی که سرمایه شرکت به هر دلیلی از این مقدار کمتر شود نهایتاً می بایست در عرض یک سال سرمایه افزایش داده شود. سرمایه اولیه به حدی که مقرر شده رسانده شود. چنانچه موفق به انجام این کار نشود شرکت سهامی عام باید به نوع دیگری از شرکت های مود قبول تبدیل گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر فدایی
سحر فدایی
1 سال قبل

سلام ممنون از سایت خوبتون

شماره موبایل
9301506690
سميرا گرجي
سميرا گرجي
1 سال قبل

سلام امروز با همكارانتون صحبت كردم خيلي خيلي مشاوران خوبي بودن ممنون