جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نحوه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

نحوه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

از اختیارات هیئت مدیره شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت انتخاب، عزل و تغییر مدیرعامل می باشد. اعضای هیئت مدیره شرکت در اداره شرکت دارای اعتبار مطلق می باشند. در محدوده اختیاراتی که به وسیله هیئت مدیره به مدیرعامل شرکت واگذار شده است، مدیرعامل نماینده شرکت می باشد و از جانب آن ها حق امضا هم دارد. در ادامه به نحوه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

صورتجلسه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

چنانچه سهامداران یا اعضای هیئت مدیره پس از ثبت شرکت و انتخاب اعضا هیئت مدیره، بنا به دلایلی تشخیص دادند که لازم است مدیر عامل تغییر کند، میتوانند از طریق صورتجلسه ای با عنوان صورتجلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده، مدیرعامل را تغییر دهند.

هر شرکت سهامی به وسیله ی تعدادی از اشخاص صاحب سهم اداره می شود که هیات مدیره گفته می شود. هیات مدیره عبارت است از گرد همایی تعدادی از صاحبان سهام که به وسیله ی مجمع عمومی موسس یا عادی به منظور مدت مشخصی جهت اداره امور شرکت انتخاب می شود و برای مدتی که مشخص شده است وظیفه خود را ایفا می کنند.

با توجه و مطابق قانون برای شرکت های سهامی خاص، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد اما با این حال از آنجائی که هیات مدیره یک شرکت سهامی خاص هم مانند یک شرکت سهامی عام بایستی یک نفر را به سمت رئیس هیات مدیره و یک نفر را به سمت نایب رئیس هیات مدیره انتخاب نماید پس با توجه به قانون هیات مدیره شرکت های سهامی خاص هم باید حداقل از 2 نفر عضو تشکیل شده باشد. به وسیله مجمع عمومی عادی مدیران انتخاب می شوند.

مجمع عمومی موسس اولین مدیران شرکت را انتخاب می نماید و شرکت هنگامی تاسیس شده شمرده می شود که مدیران و بازرسان انتخاب شده باشند و قبولی خود را اعلام داشته باشند.

مدارک تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص

 • کلیه مدارک ثبتی شرکت به همراه روزنامه تاسیس و تغییرات شرکت
 • کپی برابر اصل شده ی مدارک شناسایی اعضای هیات مدیره
صورتجلسه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص
صورتجلسه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

نمونه صورتجلسه تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص

نام شرکت:………………………..

شماره ثبت شرکت:…………….. سرمایه ثبت شده:…………………

صورتجلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت…………..سهامی خاص ثبت شده به شماره …………………در تاریخ ……………..ساعت ………………..با حضور کلیه/اکثریت سهامداران در محل قانونی شرکت(اگر جلسه در محل دیگری غیر از محل قانونی شرکت تشکیل شده آدرس آن محل نوشته شود) تشکیل گردید.

الف:در اجرای ماده 101 لایحه اصلاحی قانون تجارت:

 1. خانم/آقای……………………………به سمت رییس جلسه
 2. خانم/آقای………………………….به سمت ناظر جلسه
 3. خانم/آقای…………………………به سمت ناظر جلسه
 4. خانم/آقای………………………..به سمت منشی جلسه انتخاب شدند.

ب: در رابطه با دستور جلسه انتخاب مدیران ، تصمیمات به شرح ذیل اتخاذ شد.

ب-1-اعضای هیات مدیره عبارتند از خانم/آقای…………… خانم/آقای…………….. خانم/آقای…………… برای مدت دو سال انتخاب شده و قبولی خود را با امضاء ذیل صورتجلسه اعلام می دارند. مجمع در راستای اجرای ماده 124 لایحه اصلاحی قانون تجارت تصویب کرد که یکسان بودن رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بلا مانع است.

ج: به خانم/آقای……………….یکی از سهامداران یا یکی از مدیران یا وکیل رسمی شرکت وکالت داده می شود که به اداره ثبت شرکت ها جهت ثبت صورتجلسه مراجعه کرده و حق الثبت را واریز کرده و ذیل دفاتر ثبت را امضا کند..

امضاء هیات رییسه:رئیس جلسه……………………..ناظر جلسه……………………..منشی جلسه……………………………امضاء اعضای هیات مدیره:

1- ……………………………… 2- ………………………….. 3- …………………………….. 4- …………………………..

امضاء بازرسین: بازرس اصلی بازرس علی البدل

نکات نحوه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

 • لازم است تمامی صورتجلسات روی سربرگ شخص حقوقی مربوطه تنظیم شوند که به امضاء اشخاص ذی سمت و با مهر آن شخصیت حقوقی برسد
 • چنانچه قصد داشته باشند رئیس هیئت مدیره همزمان مدیرعامل نیز باشد باید مطابق ماده ۱۲۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت مراتب در مجمع عمومی عادی یا عادی بطور فوق العاده مطرح شود و دو سوم حضار در جلسه آن را تصویب کرده باشند.
 • صورتجلسه باید حداکثر در عرض 3 روز به اداره پست تحویل داده شود و سپس بارکدپستی وارد سیستم شود.
 • چنانچه اکثر اعضای هیئت مدیره در جلسه تشکیل شده، حاضر شده باشند، لازم است طبق مقررات و لایحه اصلاحی قانون تجارت، دعوت بعمل آید و نمونه دعوت از هیئت مدیره ارائه شده یا تعهد هیئت مدیره دال بر رعایت تشریفات دعوت ذیل صورتجلسه درج شود.
 • تمامی مراحل پذیرش صورتجلسات ازطریق سایت اینترنتی به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir انجام می شود.
 • می توان به بخش راهنمای سایت فوق الذکر یا پایگاه اطلاع رسانی ثبت شرکت ها مراجعه کرد تا به تمامی اطلاعیه ها و بخشنامه ها و جدیدترین راهنمایی ها درباره نحوه پذیرش و ثبت درخواست تاسیس و تغییرات اینترنتی دسترسی پیدا کرد.

فرآیند تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

برای اینکه شرکت این توانایی را داشته باشد تا خود را با تحولات داخلی و خارجی هماهنگ کند به تغییراتی نیازمند است. تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص هم یکی از این تغییرات می باشد.

برای تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص نخست باید صورتجلسه ثبت تغییرات پس از تصویب اعضای هیات مدیره تنظیم شود،سپس همراه با روزنامه تاسیس و روزنامه آخرین تغییرات شرکت به همراه رونوشت کارت ملی اعضای شرکت به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد.

در انتها خاطرنشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال ومسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان مجتمع حقوقی پایش تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید. جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن  مجتمع ثبتی تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنا یزدانی
آنا یزدانی
1 سال قبل

ممنون از سایت خوبتون