جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

وظایف مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

وظایف مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده چیست

از آنجایی که هر تصمیم گیری در شرکت ها باید با تشکیل جلساتی تحت عنوان مجمع عمومی عادی مطرح گردد، برای رسیدگی به مسائلی که به صورت فوق العاده در شرکت اتفاق می افتد. تشکیل جلسه ای تحت عنوان وظایف مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده در شرکت برای ثبت تغییرات ایجاد می شود. در ادامه این متن به وظایف و نیز شرایط تشکیل این نوع مجامع در شرکت ها خواهیم پرداخت.

مجمع عمومی چیست ؟

به صورت اجمالی مجامعی که در زمان مشخص شده توسط سهامداران تشکیل شده و در اساسنامه زمان تشکیل آن قید شده است. برای اطلاع رسانی به سهامداران و حضار در این جلسات نیاز به درج آگهی بوده است. هر سهامدار با در دست داشتن مجوز های دعوت به مجامع و ارائه ورق سهم خود در این مجامع شرکت کند.

این در صورتی است که تنها در شرکت های تجاری از نوع تعاونی و یا سهامی ملزم به تشکیل مجامع عمومی بوده باشد. تشکیل این جلسات باید با حداکثر سهامداران انجام گیرد. در شرکت های مختلط سهامی این جلسات با قانون حضور 12 شریک برای تشکیل جلسات مجمع عمومی انجام پذیر است.

مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟

در زمان رخ دادن اتفاقات ناگهانی در شرکت که قبل از موعد تشکیل جلسات مجمع عمومی عادی که در یک زمان مشخص تشکیل می شوند. یه امور سالانه شرکت می پردازند. تشکیل مجمع فوق العاده تشکیل شده و هیئت مدیره در ان جلسات به اموری از قبیل تغییر در اساسنامه، تغییر در سمت افراد، انحلال شرکت، تغییر در سرمایه شرکت که می توان آن را افزایش یا کاهش داد. مجامع عمومی فوق العاده با تصمیم سهامداران تشکیل خواهد شد.

برای اطلاع از نحوه تشکیل مجامع فوق العاده می توانید با کارشناسان مجرب مجتمع ثبتی پایش در تماس بوده است. با مشاوره رایگان آن ها امور مربوط به شرکت را در حداقل زمان انجام دهید.

 

مجمع عمومی چیست ؟
مجمع عمومی چیست ؟

نحوه تشکیل مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

به جهت رسمی تلقی شدن جلسات مجمع در شرکت ها باید حداقل دو سوم اعضاء شرکت که دارنده بیش از نصف سهام هستند باید در جلسات حضور پیدا کنند تا بتوان آن جلسه را رسمی و قانونی تلقی کرد.

در صورتی که تعداد شرکت کنندگان به حدنصاب نرسیده باشد. می تواند برای نوبت دوم فراخوانی برای شرکت در جلسه برای نوبت دوم را اعلام کند. بدین ترتیب این مجمع را با بیش از یک سوم سهامداران دارای حق رای تشکیل دهند.

نحوه میزان وظایف مجمع عمومی عادی فوق العاده

از جمله وظایف و مسئولیت های مجمع عمومی عادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی تمام امور مالی مربوط به شرکت
 • بررسی گزارشات مربوطه شرکت که توسط مدیران و بازرسان ارائه می گردد.
 • تقسیم  بهره های سالانه سهامداران
 • افزایش و کاهش سرمایه شرکت

تصمیمات گرفته شده در این مجامع باید به تایید بازرسین و نیز مدیران شرکت رسیده باشد تا بتوان آن را تایید و اجرا کرد. تشکیل مجامع عمومی عادی در زمان یک سال مالی انجام می گیرد.

در این بین تا زمان موعد و تایید شده در اساسنامه اگر مواردی از قبیل کاهش در سرمایه یا تغییرات در اساسنامه به صورت فوق العاده اتفاق افتد. سهامداران می توانند با تایید و آگهی و دعوت از تمامی سهامداران برای تشکیل مجمعی تحت عنوان مجمع عمومی فوق العاده اقدام کنند. تا تشکیل جلسات رسیدگی صورت گیرد و بدین ترتیب تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

مراحل تشکیل مجمع عمومی در شرکت ها

 • انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار
 • درج اطلاعیه در سازمان بورس

قابل توجه باشد که برای درج آگهی های مربوطه باید تا 10 روز قبل از تشکیل جلسات اقدام شود و بدین ترتیب تشکیل جلسات را به اطلاع دیگر افراد و سهامداران شرکت برسانند.

به جهت تشکیل جلسات مجمع، حضور اعضایی که مشخصات آن ها در اساسنامه ذکر شده الزامی است. در صورت حضور نیمی از اعضای هیئت مدیره این جلسات قابلیت تشکیل را دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان مجرب مجتمع ثبتی پایش در ارتباط بوده است. برای تشکیل جلسات مجامع خود از آن ها و تجاب سال ها خدمات حقوقی بهره مند شوید.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده در بورس

مجامع عمومی فوق العاده می توانند در موارد زیر انجام وظیف کرده که به آن ها خواهیم پرداخت :

 • اصلاحیه در اساسنامه شرکت
 • افزایش و کاهش سرمایه در شرکت ها
 • انحلال شرکت در مواقع ضروری

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

در صورت نیاز و صلاحدید هیئت مدیره به تشکیل مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده می توان آن را تشکیل داد. در صورتی که نیاز به تشکیل جلسات باشد ، یک صورت جلسه مبنی بر تشکیل جلسه مجمع فوق العاده تشکیل می شود.

بر این اساس بازرسین و سهامداران می توانند در زمان به پایان رسیدن زمان تشکیل مجمع عمومی عادی ، سهامدارن و اعضای ذی نفع را به حضور در جلسه مجمع عمومی فوق العاده دعوت کنند.

وظایف مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

 • انجام بررسی های لازم در زمینه امور مالی شرکت ها
 • بررسی گزارشات و اصلاحیه های سهامداران و بازرسین در شرکت
 • تقسیم بهره سالانه سهامداران
 • اقدام به انحلال شرکت
 • تغییر سمت در شرکت
 • ثبت انواع تغییرات مورد تایید بازرسین و سهامداران شرکت

مشاوران متخصص ثبتی و حقوقی پایش شما را در راستای انجام امور حقوقی یاری خواهد کرد تا با کم ترین هزینه امور ثبتی خود را انجام داده و بدین ترتیب موفقیت خود را تضمین کنید.

وظایف مجمع عمومی موسس

 • بررسی گزارشات و مصوبه های سهام داران و موسسین و تاییدیه پرداخت مبالغ مربوطه در شرکت
 • تاییدیه اساسنامه شرکت و اجرای موارد لازم
 • مشخص کردن مدیران و بازرسان در شرکت
 • مشخص کردن روزنامه کثیرالانتشار برای اطلاع به ذی نفعان برای تشکیل مجمع عمومی عادی و انجام دعوت از سهامداران شرکت ها

زمان برگزاری مجمع عموی سالانه عادی

در زمان مندرج در اساسنامه، مجمع عمومی عادی برگزار شده که معمولا این زمان تا پایان سال مالی خواهد بود که توسط موسسین و بازرسین تایید شده باشد. این مجامع تنها یک بار تشکیل شده و در آن به مسائل مختلف در زمان یکسال در شرکت ها خواهند پرداخت.

برای به رسمیت شناخته شدن مجامع عمومی باید حداقل نیمی از سهامداران و حق امضا داران شرکت کرده باشند تا بتوان آن را معتبر دانست. تصمیمات این مجمع با حداکثر آرا به اضافه یک رای اخذ و تصویب می شود.

با استناد به قانون تجارت تا 4ماه پس از اتمام سال مالی در شرکت زمان برگزاری سالانه مجمع عادی خواهد بود. تشکیل این مجمع از طریق انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار یا سایت اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار یا سایت مربوط به شرکت انجام می پذیرد. از سهامداران و ذی نفعان دعوت به شرکت در این مجامع خواهد شد. از زمان انتشار آگهی تا تشکیل مجمع در حدود 10 تا 40 روز زمان لازم است.

مفهوم کلی مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟

در کل مجمع عمومی فوق العاده برای اجرای اصلاحات و تغییرات فوری و فوق العاده در شرکت انجام و تشکیل می شود. در بالا به وظایف و حیطه فعالیت مجمع عمومی فوق العاده پرداختیم که سهامداران و بازرسین با تایید نهایی تصمیمات اتخاذ شده در این جلسات آن را اجرا و تثبیت خواهند کرد. تصمیمات اتخاذ شده در این جلسات با اتفاق آرا دوسوم رای حضار قابل ثبت است.

اطلاع از تشکیل مجمع عمومی به چه نحوی است؟

شرکت ها تنها از طریق انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار انجام می شود. نیز سایت اینترنتی و درج زمان و نیز تاریخ تشکیل مجمع و محل تشکیل آن اعلام به گزارش برای تشکیل جلسات خواهند کرد. این را در نظر داشته باشید که تا 10 روز قبل از تشکیل جلسات باید اطلاع رسانی عمومی تشکیل انجام پذیرد.

بعلاوه آگهی مجمع شرکت‌های بورسی در سایت اطلاعات، اعلام می شود. اطلاعات مورد نیاز سهامداران شرکت باید پیش از برگذاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تا 10 روز قبل از تشکیل آن منتشر شود.

در این مجمع، صورتهای مالی سالیانه که مورد حسابرسی قرار گرفته به همراه تمامی یادداشت‌های ضمیمه آن و گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع منتشر می‌شود.

چنانچه شرکتِ بورسی، دارای چند شرکت تابعه باشد، باید صورت های مالی تلفیقی حسابرسی شده و صورتهای مالی سالانه حسابرسی شدۀ شرکتهای تابعه را علاوه بر اطلاعات فوق، منتشر کند. در جدول زمان‌بندی شده پرداخت سود نقدی که هیات مدیره مطرح نموده تا پیش از تشکیل مجمع‌ عمومی ‌عادی اعلام می‌گردد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی پایش تماس بگیرید و امورثبتی خود را به ما بسپارید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کوروش اکبرزاده
کوروش اکبرزاده
2 سال قبل

سلام در خصوص مجمع عادی بطور فوق العاده توضیحات خیلی کم بود
پیشنهاد میدهم در صورت امکان کامل ثبت شود

کارشناس حقوقی
ویرایشگر
کارشناس حقوقی
2 سال قبل

با سلام دوست عزیز . ممنون از نگاه زیبا و پیشنهاد مفید شما . امیدواریم در مسیر اطلاع رسانی راهنمای شما بوده باشیم. در صورت داشتن هر سوالی ما در موسسه پایش بصورت رایگان آماده پاسخگویی به تمام سوالات حقوقی شما خواهیم بود.

Neda
Neda
1 سال قبل

سلام آیا مجمع عادی و فوق العاده میتواند در یک روز برگزار شود؟

سپهری
سپهری
1 سال قبل

با سلام.. جهت تشکیل مجمع عمومی بصورت فوق العاده، حضور « حداقل بیش از نصف » از سهامداران نیاز است. در متن شما حداقل نیم سهامداران زده شده که اشتباه می باشد. بین «بیش از نصف» با «نصف» فرق وجود دارد. فرق در یک رای می باشد که در عالم تجارت خیلی مهم است