ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتثبت تغییرات شرکتها

ثبت تغییرات شرکتها

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

پس از ثبت شرکت به هر دلیلی امکان انجام تغییرات در آن وجود دارد که برای انجام سریع و قانونی آن ها باید به اتفاق تمامی شرکاء و سهامداران تصمیم به اتخاذ تغییرات و اعمال آن در اساسنامه شرکت کنید. در همین راستا برای کسب اطلاع از چگونگی ثبت تغییرات در شرکت ها این متن را تدارک دیدیم تا در کم ترین زمان با مطالعه آن بتوانید تغییرات در شرکت را اعمال کنید. بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

ثبت انواع تغییرات شرکتها فوری

بعد از ثبت یک شرکت ممکن است اعضاء آن بلافاصله بعد از ثبت یا مدتی بعد از ثبت بخواهند تغییراتی مانند؛ تغییر در اعضاء هیئت مدیره، سرمایه، اسم، موضوع و… را بخواهند در شرکت ایجاد کنند، هر تغییری در شرکت زمانی ایجاد می شود. که شرکاء یا سهامداران بخواهند ان تغییر را ایجاد کنند.

اما هر نوع تغییری در ساختار شرکت باید به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد. تا ملاک اعتبار قرار گیرد در غیر این صورت تغییر مورد نظر برای اشخاص ثالث ملاک اعتبار نخواهد بود. به همین دلیل لازم است به شیوه ثبت تغییرات شرکت آشنا شوید که این مقاله به شرح این موضوع پرداخته است. اگر از نکات و جزئیات در ثبت تغییرات شرکت اطلاعی ندارید، همراه ما باشید.

ثبت تغییرات شرکتها

مجامع اخذ تصمیمات تغییرات شرکتها

برای ثبت تغییرات شرکت شما باید یکی از مجامع را تشکیل دهید. اینکه چه مجمعی تشکیل شود به این بستگی دارد که چه تغییری را بخواهید در شرکت داشته باشید. به طور کلی سه مجمع برای اخذ تصمیم در خصوص تغییرات شرکت وجود دارد. بر حسب موضوعی که مورد نظر برای تغییرات است باید یکی از مجامع عمومی یا هیئت مدیره تشکیل شوند.

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت ساختمانی

انواع مجمع عمومی ثبت شرکتها

مجمع عمومی عادی: این مجمع که در 4 ماه اول سال شمسی ممکن است بر گذار شود. تغییرات مربوط به انتخاب اعضاء هیئت مدیره، انتخاب صاحبان حق امضاء، تصویب ترازنامه سود سالانه شرکت از جمله تغییراتی است که در این مجمع در چهار ماه اول سال رسیدگی می شود.
مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده: اگر تغییرات مربوط به انتخاب اعضاء هیئت مدیره و بازرسین، انتخاب دارندگان حق امضاء، تصویب تراز نامه سود سالانه شرکت بعد از 4 ماه اول سال باشد. یعنی از اول مرداد تا آخر اسفند بخواهید این تغییرات را انجام دهید. باید مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده تشکیل شود.

مجمع عمومی فوق العاده: برخی تغییرات شرکت در اساسنامه آن عنوان شده است یعنی اگر تغییرات شرکت مربوط به تغییر مواد اساسنامه باشد. باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود.

موضوعاتی که در این مجمع رسیدگی می شود عبارت است از؛ تغییر نام، تغییر اعضاء هیئت مدیره، ورود و خروج شریک، نقل و انتقال شهام، تغییر موضوع یا الحاق به آن، تغییر سهام، افزایش و کاهش سرمایه، تأسیس شعبه برخی از این تغییراتی است که در مجمع عمومی فوق العاده بررسی می شود. اگر در اساسنامه شرکت برخی از موضوعات مطروحه در صلاحیت هیئت مدیره قرار گیرد. تغییرات مربوطه باید در جلسه هیئت مدیره در خصوص آن تصمیم گرفته شود.

صورت جلسه هیئت مدیره: صورت جلسه هیئت مدیره در مواردی مانند؛ تعیین سمت، تعیین دارندگان حق امضاء می باشد. بنابراین هیئت مدیره شرکت می تواند در این خصوص جلسه هیئت مدیره تشکیل دهد و این تغییرات را اعمال نماید.

بیشتر بدانید ...
تشکیل مجمع عمومی عادی

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکتها

مدارکی که باید به اداره ثبت شرکت ها جهت اعمال تغییرات پست گردد به شرح زیر می باشد.

 • یک نسخه از آگهی ثبت شرکت
 • در صورتی که شرکت در طول فعالیت خود تغییرات دیگه ای داشته است باید آگهی آخرین تغییراتی که در شرکت انجام شده را ارائه نماید.
 • دو نسخه از شماره پذیرش ثبت باید دریافت شده باشد.
 • در صورتی که تغییرات مربوط به اعضاء یا سهام آنها است باید مدارک شناسایی این اعضاء نیز ارسال شود.
 • در صورتی که شرکت مربوطه دارای مجوز از ارگانی است باید تایید ثبت از مرجع صادر کننده مجوز دریافت نماید.
 • دو نسخه از صورت جلسه تنظیم شده با امضاء اعضاء باید دریافت شود.
 • پاکت پستی مربوط به تغییرات شرکت ها

مراحل لازم برای ثبت تغییرات شرکتها

اما مراحل ثبت تغییرات شرکت، برای ثبت تغییرات شرکت ابتدا باید مجمع مورد نظر تشکیل شود. در مجمع مربوطه باید بر حسب توافق اکثریت لازم صورت جلسه تغییرات شرکت تنظیم شود. بعد از تنظیم صورت جلسه اعضاء در جلسه باید زیر برگه صورت جلسه را امضاء نمایند. در صورتی که شرکت دارای مجوز از ارگانی باشد باید به تایید و مهر ارگان مربوطه برسد.

در این مرحله باید ثبت سامانه ای صورت جلسه در سامانه ثبت شرکت ها در تغییرات شرکت ورود اطلاعات شود. متن صورت جلسه در این سامانه وارد شود، اطلاعاتی که در سامانه وارد می شود. باید کاملا بر اساس اطلاعاتی باشد که در صورت جلسه وارد شده است. بعد از این مرحله نوبت به پست م دارک به اداره ثبت شرکت ها می باشد.

اداره کارشناسان ثبتی به بررسی صورت جلسه می پردازند تا مغایرتی در اطلاعات صورت جلسه با قواعد ثبت شرکت نباشد. در صورت نبود اشکالی پیش نویس آگهی در سامانه ای که اطلاعات ثبت تغییرات شرکت را وارد کردید قرار می گیرد. از این رو که در اطلاعات وارد اشکال و یا نقصی باشد صورت جلسه رد می شود و مجدد باید سیر ثبت صورت جلسه را انجام دهید.

بیشتر بدانید ...
تعداد اعضاء هیئت مدیره

گام نهایی را وکیل یا مدیر عامل شرکت با پیشنویس آگهی به اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی جهت دریافت آگهی ثبت تغییرات مراجعه می کند. بر اساس شماره مکانیزه درج شده بر روی آگهی باید اقدام به پرداخت هزینه روزنامه رسمی و کثیرالانتشار آگهی مربوطه را پرداخت نمایید.

نکات مربوط در تنظیم صورت جلسه و ثبت آن
 • در صورت جلسه تغییرات شرکت قید تاریخ و ساعت جلسه الزامی می باشد. نوع مجمع تشکیل شده باید در صورت جلسه ذکر شود.
 • در شرکت های سهام خاص حتماً باید منشی جلسه نیز حضور داشته باشد، جلسه باید با حضور اکثریت عددی به همراه 50+1 درصد سهام داران تشکیل و تایید شود، رئیس مجمع عمومی رئیس هیئت مدیره می باشد.
 • همه اطلاعات و جزئیات در جلسه باید در صورت جلسه شرکت آورده شود، امضاء اعضاء در ذیل جلسه الزامی است.
 • در صورتی که یکی اعضاء غائب باشد باید دعوت به مجمع از طریق روزنامه انجام شود و اگر تغییرات مربوط به سهامداران است سایر اعضاء به شرط اکثریت عددی و سهامی می توانند در این خصوص اتخاذ تصمیم کنند و چنانچه تغییر عضو غائب باشد شرکت مجاز به انجام چنین عملی نمی باشد.
 • در ثبت اطلاعات در سامانه باید همه گام ها بر اساس گزینه های ستاره دار تکمیل شود.

هزینه ثبت تغییرات شرکتها

هزینه ثبت تغییرات شرکت به تعداد تغییرات مورد نظر شما بستگی دارد، هزینه تغییرات شامل هزینه ثبت، هزینه روزنامه رسمی، هزینه روزنامه کثیرالانتشار، هزینه پست تقسیم می شود.

به این مقاله امتیاز دهید

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن