جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

بهترین راهنمای ثبت شرکت

هر شرکتی برای دستیابی به مواردی مانند بازارکار ، تجارت بین الملل و تبادل خدمات با دیگر افراد و شرکتهای بزرگ باید به صورت رسمی به ثبت رسند. از این رو شرکت ها زمانی تشکیل می شوند که دویا چند نفر با اهدافی مشابه اقدام به ثبت شرکت در اداره ثبت اسناد و املاک کنند. در قانون تجارت کشور ایران تعریف های مختلفی از شرکت تجاری بیان شده که در مجموع هر اقدامی که باعث کسب سود درتجارت شده و باعث تقسیم سود و زیان می شود را شرکت برعهده دارد. که بنابه نوع شرکت ثبت شده در قانون تجارت تعهدات نیز متفاوت خواهد بود . بدین منظور بهره مندی از مشاوران و وکلای حقوقی مجرب ثبتی و حقوقی راه گشای شما برای دستیابی به اهداف تجاری شما است.

ثبت شرکت چیست؟

ثبت شرکت به معنای ایجاد یک شخصیت حقوقی برای کسب و کار است. این شخصیت حقوقی، دارای حقوق و مسئولیت‌های مستقل از شرکای شرکت است. ثبت شرکت مزایای زیادی برای کسب و کار دارد، از جمله:

 • اعتبار و وجاهت قانونی: ثبت شرکت به کسب و کار اعتبار و وجاهت قانونی می‌بخشد. این امر باعث می‌شود که کسب و کار از حمایت قانون برخوردار باشد و در معاملات تجاری از اعتبار بیشتری برخوردار باشد.
 • امکان دریافت تسهیلات بانکی: ثبت شرکت به کسب و کار امکان دریافت تسهیلات بانکی را می‌دهد. این امر به کسب و کار کمک می‌کند تا سرمایه مورد نیاز خود را برای توسعه کسب و کار تأمین کند.
 • امکان شرکت در مناقصات و مزایده‌ها: ثبت شرکت به کسب و کار امکان شرکت در مناقصات و مزایده‌ها را می‌دهد. این امر به کسب و کار کمک می‌کند تا فرصت‌های شغلی جدیدی را برای خود ایجاد کند.
 • امکان استخدام نیروی کار: ثبت شرکت به کسب و کار امکان استخدام نیروی کار را می‌دهد. این امر به کسب و کار کمک می‌کند تا با کمبود نیروی کار مواجه نشود.
مشاوره سریع
بهترین راهنمای ثبت شرکت
موسسه ثبت شرکت ها

آنچه که از مراحل ثبت شرکت باید بدانید ؟

مراحل ثبت شرکت باید بر اساس مقررات شکلی پیش رود، یعنی ابتدا باید شرایط ثبت شرکت را داشته باشید. سپس می‌توانید مدارک را تهیه و تکمیل کنید و بعد درخواست خود را در سامانه ثبت شرکت‌ها ثبت نمایید و در نهایت در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری بررسی‌ها صورت می‌گیرد.

در مراحل ثبت شرکت مهمترین موردی که باید بدانید ترتیب آن و انجام درست هر یک از مراحل می‌باشد. البته اینکه با روند ثبت شرکت نیز آشنایی داشته باشید بسیار اهمیت دارد.

ابتدا باید بدانید چه شرکتی می‌خواهید ثبت کنید، (انتخاب شرکت بر اساس اهداف و برنامه‌ها و میزان مسئولیت شرکاء می‌توانید انجام دهید. ) قانون تجارت ثبت شرکت را تحت نام مخصوص ممکن می‌داند از این رو انتخاب نام شرکت آیتم بعدی است که بسیار اهمیت دارد.

بهتر است اعضاء و سمت‌های هر یک را انتخاب کنید. مراحل مربوط به ثبت شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها انجام دهید. ثبت شرکت باید بر اساس مدارک خاصی صورت گیرد که این مدارک توسط مؤسسین تهیه و امضاء می‌شود.

سپس مدارک تهیه شده به همراه برگه درخواست سامانه‌ای با پاکت پستی مخصوص به اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری پست خواهد شد و بعد از بررسی کارشناس آگهی ثبت صادر خواهد شد. مراحل ثبت شرکت به همین سادگی انجام می‌شود مشروط به اینکه هر یک از مراحل را به درستی انجام دهید، که در برخی موارد این طور نمی‌شود.

چه مدارکی برای ثبت شرکت لازمه؟

برای ثبت شرکت مدارک شناسایی به همراه مدارک ثبتی مانند اساسنامه/ شرکت نامه/ تقاضانامه یا اظهارنامه/ صورتجلسه مجتمع عمومی مؤسسین/ مجمع عمومی هیئت مدیره از جمله مدارکی است که برای ثبت شرکت الزامی است.

راهنمای رایگان و تکمیل مدارک ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت (دولتی) در سال 1402 چقدر است؟

سازمان ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری بر اساس آخرین تعرفه حداقل هزینه برای ثبت یک شرکت ساده با حداقل شرایط را یک میلیون و سیصد هزار تومان تعیین می‌کند. اما بهترین روش برای استعلام هزینه ثبت شرکت تماس با تیم حقوقی ما در پایش است که هزینه دقیق و کلیه هزینه‌های جانبی ثبت شرکت را نیز برای شما استعلام خواهند کرد.

ثبت شرکت هزینه‌هایی دارد که باید از آن اطلاع داشته باشید. برای ثبت شرکت ابتدا باید بخشی از هزینه را پرداخت کنید اعم از حق ثبت، حق الوکاله، هزینه روزنامه رسمی که بر اساس نوع شرکت، مبلغ سرمایه، تعداد شرکاء، موضوع فعالیت شرکت این هزینه‌ها تعیین می‌شود که بر اساس آخرین تعرفه اداره ثبت شرکت‌ها محاسبه خواهد شد. استعلام هزینه را هم اکنون دریافت کنید.

باید بدانید این هزینه بستگی به میزان سرمایه انتخاب شده توسط شما و البته تعرفه های است که به طور مسقیم از سوی اداره ثبت شرکتها صادر می گردد. همچنین مدت زمان ثبت بین 10 الی 15 روزکاری که آن نیز بستگی به تهیه مدارک ثبت شرکت شما و تحویل به موقع آن به کارشناسان ما دارد.

هزینه ثبت شرکت
هدف ثبت شرکت

مزایای ثبت شرکت در ایران

یکی از مهمترین مواردی که ممکن است دلیل شما نیز برای ثبت یا عدم ثبت شرکت باشد عدم اطلاع از مزایا یا معایب شرکت‌های تجاری است. مایلیم این مژده را به شما بدهیم که اگر آگاهانه شرکت تجاری خود را ثبت کنید و تابع مقررات عمومی و قراردادی باشید نه تنها مشکلی برای کسب و کارتان پیش نمی‌آید بلکه می‌تواند فرصت ترقی و پیشرفت را از این طریق داشته باشید. معایب شرکت را می‌توان چهارچوب‌های قوانین آمره‌ای دانست که طرفین نمی‌توانند خلاف آن توافقی داشته باشند. اما در بیشتر موارد چنین موضوعی مطرح نیست. مزایای ثبت شرکت اما شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تأسیس شخصیت حقوقی و داشتن اعتبار قانونی یکی از مزایای ثبت شرکت محسوب می‌شود.
 • با ثبت شرکت می‌توانید در هر مناقصه یا مزایده‌ای شرکت داشته باشید.
 • امکان دریافت تسهیلات بانکی و اخذ وام از بانک‌های دولتی و خصوصی یکی دیگر از مزیت‌های ثبت شرکت است.
 • بدون اینکه جریمه شوید می‌توانید امور مالیاتی را انجام دهید.
 • امکان توسعه کسب و کار و گسترش ظرفیت‌های تولید یا توزیع و فروش کالا یا خدمات
 • می‌توانید با ثبت شعبه یا نمایندگی کسب و کار خود را گسترش دهید.
 • به راحتی می‌توانید در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی شرکت کنید.
 • امکان همکاری با سازمان‌های دولتی را خواهید داشت.
 • در زمینه واردات و صادرات کالا می‌توانید وارد شوید.

انواع شرکت های تجاری

یکی از مهمترین روند ثبت شرکت انتخاب نوع شرکت تجاری است. انتخاب نوع شرکت تجاری می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین شرایط را برای ثبت شرکت فراهم‌آورید، هر یک از شرکت‌های تجاری قوانین خاص خود را دارند که به تفکیک توضیحات مختصری را ارائه خواهیم داد.

ثبت شرکت سهامی: اگر می‌خواهید در زمینه بازرگانی و تجارت فعالیت داشته باشید شرکت سهامی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. شرکت سهامی به دو نوع سهامی خاص و سهامی عام تقسیم می‌شود. شاید در ظاهر هر دو شرکت سهامی باشند؛ اما یکی با مجوز ثبت می‌شود و دیگری نیاز به اخذ مجوز ندارد.
اعتبار قانونی هر یک نیز متفاوت است. برای ثبت شرکت سهامی عام باید حداقل ۵ مؤسس به عنوان سهامدار در هیئت مدیره باشند، دو نفر نیز بازرس این شرکت هستند، شرکت‌های عام به ۵۰۰ هزار تومان سرمایه اولیه نیازمندند که ۲۰ درصد از این سرمایه توسط مؤسسین تأمین می‌شود.
شرکت سهامی خاص نیز تنها با مجمع عمومی مؤسسین که حداقل سه عضو هیئت مدیره و دو بازرس داشته باشد قابل ثبت است. سرمایه حداقلی این شرکت ۱۰۰ هزار تومان است که تنها ۳۵درصد از سرمایه در زمان ثبت در حساب شرکت بلوکه خواهد شد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود: شرکت مسئولیت محدود را می‌توانید در بیشتر موارد و برای بیشتر شرکت‌ها ثبت کنید. زیرا شرکت با مسئولیت محدود حداقل مسئولیت را در بین شرکت‌های تجاری برای شرکاء دارد و علاوه بر آن قوانین اداره این شرکت بسیار ساده است. 

ثبت شرکت تعاونی: اگر می‌خواهید در موضوعات توزیع و تولید فعالیت داشته باشید و حمایت‌های قانونی نیاز دارید یا اگر می‌خواهید تعاونی مسکن تأسیس کنید لازم است شرکت تعاونی ثبت کنید. 

ثبت شرکت نسبی: شرکت‌هایی که پیش از این عنوان کردیم بیشترین آمار ثبت را دارند؛ اما اگر می‌خواهید شرکتی خارج از این قاعده ثبت کنید که مسئولیت سهامی باشد، اما قواعد شرکت‌های سهامی در آن وجود نداشته باشد می‌توانید به سراغ ثبت شرکت نسبی بروید که نسبت هر شریک برای مسئولیت در مقابل شرکت بر اساس میزان سهامی است که تعهد کرده است.

ثبت شرکت تضامنی: شرکت‌های تضامنی در بین تمامی شرکت‌ها بالاترین حد مسئولیت را برای شرکاء دارند. (منظور از مسئولیت، مسئولیت در برابر بدهی‌های شرکت است که در برخی شرکت‌ها محدود به مبلغ سرمایه یا مبلغ اسمی سهام است اما در شرکت تضامنی تام است. یعنی در سایر شرکت‌ها بدهکار نمی‌تواند نسبت به اموال شخصی شرکاء و سهامداران شرکت مراجعه کند اما در شرکت تضامنی این امکان وجود دارد. )

ثبت شرکت مختلط سهامی: شرکت مختلط سهامی از ترکیب یک یا چند عضو سهامدار و یک و چند عضو ضامن تأسیس می‌شود، که مسئولیت شرکاء ضامن بیشتر از مسئولیت سهامداران است. بنابراین مدیریت این شرکت با اعضاء ضامن است.

ثبت شرکت مختلط غیر سهامی: ثبت شرکت مختلط غیر سهامی نیز همانند شرکت مختلط سهامی است با این تفاوت که یک یا چند عضو دارای سهم الشرکه هستند نه سهام و یک یا چند عضو ضامن شرکت هستند.

ثبت شرکت در تهران

قوانین ثبت شرکت جامع هستند و در کلیه شهرستان ها روال به یک صورت پیش می رود. در تمامی شهرستان ها دفتر اداره ثبت شرکت ها وابسته به سازمان ثبت اسناد و املاک شهرستان است به جز تهران، در استان تهران دفتر سازمان اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری دارای دفتری مجزا از ساختمان ثبت اسناد و املاک تهران می باشد و مرکز اصلی ثبت شرکت های کشور محسوب می شود که بخشنامه های سازمانی ابتدا در آنجا صورت می گیرد. آدرس این سازمان در استان تهران، میرداماد، تقاطع مدرس،پلاک 275 می باشد.  

رایگان مشاوره ثبت شرکت بگیرید

در هر موضوع و رسته ای که بخواهید ورود پیدا کنید هر چقدر نیز اطلاعات تان کامل باشد مشاوره از افرادی که در حوزه های مختلف دانش و تجربه لازم را دارند از الزامات است. با 14 سال سابقه ای که در زمینه مشاوره حقوقی و ثبتی در باب شرکت ها داشته ام به جرأت می توانم بگویم شرکتی که بدون همکاری و مشاوره با افراد ثبتی تأسیس شود محکوم به شکست است، شاید ظاهراً همه چیز ساده باشد اما کوچک ترین موردی ممکن است آینده شرکت را خراب کند. شاهدان این مطلب بنده نیز در دادگاه های حقوقی در تلاش برای احقاق حقوق از دست رفته شرکت شان هستند.

یکی از مهمترین بخش در ارائه مشاوره دغدغه مشاور و اهداف معنوی سازمانی است که با آن طرف قرارداد هستید. علاوه بر نفع شخصی که دلیل کار کردن اکثر جوامع بشر است اینکه چگونه کار کنیم نیز برای مجموعه ثبتی پایش اهمیت به سزایی دارد. می توانم با اطمینان به شما پیشنهاد دهم که تنها کافی است از مشاوره رایگان این مجموعه استفاده کنید تا متوجه عمق کلام من شوید. تفاوت ما در همین است که خدمت به شما بیش از سود ما برایمان اهمیت دارد. 

ثبت شرکت به صورت آنلاین و غیر حضوری

سازمان ثبت شرکت ها سالهاست که خدمات خود را به صورت اینترنتی و غیر حضوری ارائه می دهد و برای ثبت شرکت اشخاص لازم نیست مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت ها داشته باشند. تنها کافی است وارد سایت رسمی ثبت شرکت ها شوید و بعد از انتخاب نوع شرکت در تیتر تأسیس شخصیت حقوقی، در هر یک از گام ها اطلاعات را به درستی وارد کنید و همان طور که پیش از این خواندید مراحل را پیش روید تا در نهایت آگهی ثبت شرکت صادر شود.

 

در محل خود شرکت ثبت کنید

امکان ثبت شرکت در همه جای ایران و در هر شهرستان و دهستان یا حتی روستایی وجود دارد. بنابراین لازم نیست نگران آدرس محلی که برای ثبت شرکت انتخاب کردید باشید شما می توانید با هر آدرسی برای ثبت شرکت اقدام کنید. بنابراین می توانید در محل خود هر شرکتی که بخواهید را ثبت کنید.

مراحل کامل ثبت شرکت در پایش

 

در مجتمع ثبتی پایش از زمانی که شما با این مجموعه تماس می گیرید تا پایان راه که آگهی ثبت شرکت را دریافت می کنید روند به صورت کامل که در ادامه خواهید خواند پیش می رود.

 1. ابتدا مشاوران حقوقی پایش مشاوره کامل ثبت شرکت را با توجه به نوع کسب و کار و اهداف تجاری شرکتی که می خواهید در آینده داشته باشید ارائه می دهد. این مشاوره کاملاً رایگان و به منظور بالا بردن آگاهی افراد جامعه برای جلوگیری از بحران های اقتصادی شرکت های نوپا است که به گونه ای به اقتصاد جامعه نیز در ارتباط است.
 2. سپس اگر تمایل به همکاری با مجتمع ثبتی پایش را داشته باشید قراردادی فی ما بین مجتمع ثبتی پایش و شما بسته خواهد شد تا تمامی حقوق مادی و معنوی شما مورد حمایت قانونی قرار گیرد.
 3. بعد از تکمیل پرداخت و قبول هزینه ثبتی روند توسط تیم حقوقی و فنی مجتمع ثبتی پایش صورت می گیرد، از این رو می توانید در کمترین زمان آگهی ثبت شرکت خود را دریافت کنید.

جان کلام: هم اکنون که این مطلب را خواندید شما نسبت به همه کسانی که هیچ اقدامی برای تغییر مسیر شغلی خود نداده اند جلوتر هستید. ثبت شرکت تنها ایجاد شخصیت حقوقی نیست بلکه ساختاری مدون و قانونی برای پیش برد اهداف جمعی و استفاده از مزایای مشترک بر اساس توافقات مندرج در اساسنامه است که هر زمان در صورت توافق قابل تغییر می باشد.

شما تنها یک بار شرکت ثبت می کنید و تا زمانی که شرکت انحلال پیدا نشده دارای ضمانت اجرا است. بنابراین برای اینکه حقوق هیچ یک از اعضاء و حقوق افرادی که با شرکت همکاری می کنند در آینده تضییع نشود لازم است ثبت شرکت را توسط افرادی که در این زمینه اطلاعات قانونی خوبی دارند انجام دهید تا به مشکل بر نخورید.

تنها یک کلیک تا ثبت شرکت با بهترین قیمت و شرایط ویژه

سئوالات متداول در ثبت شرکت

ثبت پایش چه خدماتی برای ثبت شرکت به ما ارائه می دهد؟

در مجتمع ثبت پایش صفر تا صد ثبت شرکت توسط یک تیم کاملاً متخصص و با تجربه و با همکاری برترین وکلاء حقوق تجارت ایران انجام می شود.

آیا برای ثبت هر شرکتی باید مجوز داشته باشیم؟

خیر همان طور که پیش از این گفته شد تنها موضوعات اختصاصی و شاخه های مرتبط با سازمان های دولتی نیاز به دریافت مجوز از سازمان های ذی ربط دارند.

چطور می توانیم به صورت غیر حضوری شرکت ثبت کنیم؟

بهترین روش تماس با کارشناسان پایش است در این مجموعه کلیه روند به صورت غیر حضوری انجام می شود. اما اگر می خواهید اقدامی را شخصاً انجام دهید می توانید از طریق سایت رسمی اداره ثبت شرکت ها درخواست ثبت شرکت دهید که البته باید به نحوه ثبت در سامانه ثبت شرکت ها آشنایی داشته باشید.

با چند نفر اعضاء می توان شرکت تأسیس کرد؟

این موضوع بر اساس نوع شرکتی که انتخاب می کنید متفاوت است برای برخی شرکت ها با دو عضو و برای برخی دیگر با 5 یا 7 عضو حداقل می توانید شرکت ثبت کنید.

چطور برای شرکت اسم انتخاب کنیم ؟

برای انتخاب نام باید حداقل سه سیلاب یا سه کلمه در کنار هم ترکیب کنید که پیش از این عین آن ثبت نشده باشد و حداقل دو کلمه با اسامی ثبت شده تفاوت داشته باشند. لازم است حتماً حداقل یک کلمه خاص در آن وجود  داشته باشد.

به نظر شما چه شرکتی در ابتدای فعالیت برای کسب و کار نوپا ثبت کنیم؟

بر اساس موضوع فعالیت و اهداف تجاری و اقتصادی شرکت و همین طور سیاست های مدیریتی که مد نظر دارید نوع شرکت ها با هم متفاوت هستند از این رو نمی توان شرکت مشخصی را برای شما نام ببرید، اما می توانید با تماس با تیم مشاوران ما بر اساس آنچه که می خواهید به شما کمک کنیم.

آیا ما نیز می توانیم خودمان روند ثبت شرکت را انجام دهیم؟

بله هیچ مانعی در این خصوص وجود ندارد، اما بهتر است که اطلاعات کاملی داشته باشید.

آیا امکان ایجاد تغییر بعد از ثبت شرکت در اساسنامه وجود دارد؟

صد در صد چنین شرایطی ممکن است و هر بند از اساسنامه را که بخواهید می توانید با برگذاری مجمع عمومی فوق العاده و توافق شرکاء تغییر دهید.

چطور کارمندان دولت می توانند شرکت تأسیس کنند؟

کارمندان دولت تنها می توانند در شرکت ها سهامدار باشند و سایر اختیارات را به اعضاء دیگر انتقال دهند.

آیا برای ثبت شرکت کارت پایان خدمت باید داشته باشیم؟

به طور معمول کارت پایان خدمت لازم نیست مگر اینکه شرکت برای ثبت نیازمند دریافت مجوز باشد و شرایط صدور مجوز توسط سازمان یا نهاد دولتی مربوطه داشتن کارت پایان خدمت باشد.  

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت چقدر است؟

با توجه به نوع شرکت تجاری حداقل ها سرمایه شرکت متفاوت است که در این مقاله در قسمت انواع شرکت های تجاری به تفکیک بر اساس نوع شرکت به آن پرداخته ایم.

آیا می توانیم شرکاء خارجی در شرکت داشته باشیم؟

بله، بر اساس قانون تجارت در باب شرکت ها شرکاء خارجی می توانند در شرکت های ایرانی سهامدار باشند اما نمی توانند بیش از نصف سرمایه شرکت را داشته باشند.

در سامانه ثبت شرکت ها درخواست ثبت شرکتم به مشکل خورده چگونه می توانم رفع کنم؟

باید اخطار سامانه توسط تیم کارشناسان ما در پایش بررسی شود و بر اساس اخطاری که در سامانه اعلام می شود راهنمایی درستی به شما ارائه دهیم از این رو می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

آیا امکان ثبت شرکت رایگان وجود دارد؟

خیر ثبت شرکت تعرفه های دولتی دارد و باید حق تمبر و مالیات بر سرمایه و … پرداخت شود. بنابراین به هیچ عنوان قانونی برای ثبت شرکت رایگان وجود ندارد.