جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت برند در قم

ثبت برند در قم

اگر در فکر ثبت برند در قم هستید تا برای محصول و یا معرفی خدمات تان به مشتریان، این مقاله شما را به شناخت جامع و کاملی درمورد ثبت علائم تجاری در قم می رساند. ثبت برند یک پیشنهاد نیست انتخابی است که برای آینده شغلی خود لازم است انجام دهید. بنابراین برای اطلاع از قوانین و موارد مربوطه در ادامه همراه ما باشید.

نحوه ثبت برند در قم

در این مقاله می خوانیم: مراحل ثبت برند در قم، مدارک ثبت برند قم، هزینه ثبت برند و مدت زمان لازم جهت ثبت، حق استفاده از برند و ماده 30 قانون تجارت در خصوص علامت تجاری، موارد ابطال برند و مدت اعتبار برند ثبت شده  را به شما توضیح  می دهیم تا جای هیچ گونه سوالی برای شما باقی نماند.

ماده 30 علائم تجاری، علامت و نام تجاری

الف: علامت يعنی هر نشان قابل رويتی که بتواند کالاها يا خدمات اشخاص حقيقی يا حقوقی را از هم متمايز کند.

ب: نام تجاری يعنی اسم يا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقيقی يا حقوقی باشد.

حق استفاده برند در قم

حق استفاده انحصاري از يک علامت به کسی اختصاص دارد که آن برند را طبق مقررات اين قانون به ثبت رسانده باشد.

مالک علامت ثبت شده می تواند عليه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند يا شخصی که مرتکب عملی گردد. که عادتاً منتهی به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت علامت گردد.

در دادگاه اقامه دعوی نمايد اين حقوق شامل موارد استفاده از علامتی می شود. که شبيه علامت ثبت شده است. استفاده از آن برای کالا يا خدمات مشابه موجب گمراهی عموم می شود.

مدت اعتبار برند ثبت شده در قم

مدت اعتبار ثبت علامت 10 سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت می باشد. اين مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی 10 ساله با پرداخت هزينه مقرر قابل تمديد است.

موارد ابطال برند ثبت شده در قم

اسم يا عنواني که ماهيت يا طريقه استفاده از آن بر خلاف موازين شرعی يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد و يا موجبات فريب مراکز تجاری يا عمومی را نسبت به ماهيت موسسه ای فراهم کند که اسم يا عنوان معرف آن است نمی تواند به عنوان يک نام تجاری به کار رود.

هر شخصي که با علم و عمد مرتکب عملي شود که طبق مواد 15 و 28 و 40 نقض حقوق به شمار آيد يا طبق ماده 47 عمل غير قانوني تلقی شود مجرم شناخته شده و علاوه بر جبران خسارت به پرداخت جزايی نقدی از ده میليون تا پنجاه میليون ريال يا حبس تعزيری از نود و يک روز تا شش ماه يا هر دوی آنها محکوم می شود.

نحوه ثبت برند در قم
نحوه ثبت برند در قم

 

هزینه و زمان ثبت برند در قم

جهت اطلاع بیشتر از هزینه ثبت برند قم که شامل حق الوکاله، حق الثبت، حق چاپ آگهی اول و دوم، حق صدور گواهی، هزینه های پستی، هزینه استعلام برند و غیره می باشد حتماً به لینک ذیل مراجعه نمایید.

هزینه ثبت برند در قم  با توجه به اين که مدتي در حدود 2 الي 3 ماه زمان مي برد تا تا بررسی اظهارنامه ثبت صورت بگیرد يا خير لذا شما می توانيد در قسمت جستجوی علائم تجاری ثبت شده ظرف 3 روز از اينکه علامت مورد نظر شما قبلاً ثبت شده يا خير مطلع شويد.

حداقل زمان برای ثبت برند 35 روز کاری است که این زمان تقریبی است و به نوبت رسیدگی در سامانه مالکیت صنعتی بستگی دارد. زمان اعلام شده فقط برای بررسی ثبت برند است و زمان تمام شده نیست.

مراحل ثبت برند در قم

ابتدا لازم است که براي انتخاب نام برند در قم چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اينکه اسامی مشهور را نمي توان ثبت کرد.

در ضمن اگر نام انتخابي با نام برند ديگری بيش از 50% تشابه داشته باشد نيز قابل ثبت نمی باشد.

البته اين حالت در طبقات مربوط به مواد غذايی، آشاميدنی، سلولزی، ايمنی، لوازم خانگی، آرايشی و بهداشتی بيشتر اتفاق می افتد. يکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافيايی می باشد.

بنابراين برای جلوگيری از رد نام، می توان از نام های مختلط و چند سيلابی برای ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندی که می خواهيد ثبت کنيد دارای لوگو نيز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و زيرکانه استفاده نمود. به طور کلی ثبت برند به شکل حقيقی يا حقوقی انجام می گيرد.

و شما می توانيد از يک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنيد و هم نام انگليسی آن را برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را بايد حتماً مد نظر داشت زيرا در غير اين صورت با اخطال مواجه خواهيد شد.

اگر برند شما ثبت شده باشد ولی به شکل زيرکانه يا متقلبانه ای شبيه به يکی از برندهای مشهور باشد، اين موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسايی می باشد. حتی اگر ثبت هم شده باشد، قابليت ابطال يا برگشت دارند. برای انتخاب يک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانيد از مشاوران مجتمع حقوقی پایش استفاده نماييد.

ثبت برند در قم، دومین مرحله

بعد از انتخاب نام برند با موازين گفته شده، بايد برند را ثبت نمود. برای ثبت برند در ايران بايد استعلام برند کرد تا تکراری بودن يا تشابه آن مشخص شود. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکيت صنعتی ثبت می شود.

بعد از 45 تا نهايت 90 روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکيت صنعتی نظر نهايی خود را برای ثبت برند در ايران به آگاهی شما می رسانند.

بعد از تاييد نام، آگهی تقاضا برای ثبت برند در ايران صادر خواهد گرديد. البته تا 30 روز بعد از چاپ آگهی تقاضا می توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در آخر گواهی ثبت برند 10 ساله صادر می شود که تحويل مالک برند می گردد.

مدارک و شرایط ثبت برند در قم

ثبت برند توسط شخص حقیقی: کپی برابر اصل مدارک شناسایی، کپی برابر اصل جواز، تصویر لوگو و نام برند، در صورت غیر فارسی بودن برند باید کارت بازرگانی هم داشته باشید.
انجام ثبت برند توسط شخص حقوقی: مدارک ثبتی شخص حقوقی، روزنامه تاسیس و روزنامه تغییرات شرکت، مدارک هویتی مدیر عامل کنونی شرکت، کپی برابر اصل جواز یا پروانه بهر برداری، در صورتی غیر فارسی بودن برند کارت بازرگانی که به نام شرکت صادر شده باید ارائه گردد.

ثبت برند در شهرستان استان قم

  • دریافت گواهی علامت تجاری در جعفر آباد
  • ثبت برند در کهک
  • صدر تصدیق برند در سلفچگان
  • ثبت علامت تجاری در خلجستان

ثبت اختراع و طرح صنعتی در اداره مالکیت صنعتی قم

اختراع پدیده جدیدی است که بر اساس ابتکار و نو آوری ذهنی مخترع ایجاد می شود. مخترعین عزیز در قم می توانند اختراع خود را در سامانه مالکیت صنعتی قم ثبت کنند. طرح صنعتی نیز ابتکار ظاهری در شی یا محصول یا کالا یا هر طرح ظاهری قابل قبولی است که با ارائه اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی به مدت 5 الی 15 سال می تواند از حمایت قانونی مالکیت معنوی برخوردار شود.

درپایان

مسئله‌ای که در خصوص برند بسیار اهمیت دارد و باید بدانید این است که برند انتخاب شده چند درصد قابلیت ثبت دارد. گاهاً به دلیل عدم اطلاع اشخاصی که می‌خواهند مبادرت به ثبت برند نمایند با مسئله رد برند توسط اداره ثبت مالکیت معنوی رو به رو می شوند. علت رد نام به دلیل تشابه برند اظهار شده با برندی است که قبلاً به ثبت رسیده است.

در حالی که شما می توانید با استعلام برند انتخاب شده از طریق کارشناسان ثبتی مجموعه حقوقی ثبتی پایش خیلی راحت از اتلاف وقت و هزینه خود جلوگیری نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیمادارابی
سیمادارابی
2 سال قبل

مرسی از پاسخگویی ومشاوره های خوبتون

سحر صولتی
سحر صولتی
2 سال قبل

سلام
برای ثبت برند موادغذایی هم پیشنهاد اسم با شما میتونه باشه؟

شماره موبایل
9334556630
ریحانه بیات
ریحانه بیات
2 سال قبل

سلام برای ثبت برند کارت بازرگانی نیازه؟

شماره موبایل
9125682385
سیما اعتمادی
سیما اعتمادی
2 سال قبل

شرایط چطوریه و چه مزایایی داره ثبت برند؟؟

شماره موبایل
9905629787
شیوا امیری
شیوا امیری
1 سال قبل

برای ثبت برند در قم حتما باید جواز فعالیت داشته باشه؟

مریم قاضی
مریم قاضی
1 سال قبل

با سلام برند رو میشه با چند نفر شریکی ثبت کنیم؟