جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نمونه آگهی دعوت مجمع عمومی فوق العاده

نمونه آگهی دعوت مجمع عمومی فوق العاده

ما در این مقاله می خواهیم درباره نمونه آگهی دعوت مجمع عمومی فوق العاده که برای ثبت تغییرات شرکت مربوط به اساسنامه شرکت صورت می گیرد مطالبی را ارائه نماییم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده مجمعی است که از سهامداران شرکت تشکیل شده است و در زمان های اضطراری و هنگامی که موضوع فوق العاده در میان باشد تشکیل می گردد. به موجب همین امر تشکییل شدن این جلسه بر خلاف مجمع عمومی عادی از نظم و انضباط خاصی پیروی نمی کند.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

موضوع هایی که رسیدگی به آن ها در زمره فعالیت های مجمع عمومی عادی نمی باشد جزء صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد:

تغییر اساسنامه شرکت

مجمع عمومی فوق العاده می تواند همه موارد اساسنامه را تغییر بدهد و این صلاحیت را نمی توان در این مجمع محدود کرد.

منحصرا تغییر مواد اساسنامه بر عهده مجمع عمومی فوق العاده می باشد و این مجمع نمی تواند صلاحیت خودش را به دیگر نهادهای شرکت مانند هیات مدیره واگذار نماید، نکته مهمی که در اینجا مطرح می باشد این است که انجام هر نوع تغییر در ماده های اساسنامه باید بر اساس ماده 106 لایحه قانونی 1347 جهت ثبت به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد.

تغییر سرمایه شرکت

از جمله خصوصیت های بارز سرمایه شرکت ثابت بودن آن می باشد. یعنی از مبلغ هایی که تحت عنوان سرمایه در اساسنامه ذکر می شود نمی توان برداشت نمود، زیرا سرمایه و دارایی شرکت ضمانت کننده طلب طلبکاران آن می باشد و شرکا قادر نمی باشند با برداشت نمودن از سرمایه شرکت از میزان آن کم کنند.

هم چنین مجبور نمی باشند که بر میزان آن اضافه کنند، به موجب همین امر سرمایه در اساسنامه ذکر می گردد و نمی توان آن را برداشت نمود به موجب همین امر ثابت بودن سرمایه شرکت بدین صورت نمی باشد که نمی توان مبلغ آن را تغییر داد.

انحلال قبل از موعد شرکت

انحلال شرکت قبل از موعد در زمره فعالیت های مجمع عمومی فوق العاده می باشد. منظور از انحلال شرکت پایان عمر آن می باشد و برای پایان شرکت هم باید دارایی جمعی از حالت مشترک بیرون آورده شود و بین آن ها تقسیم گردد.

تقسیم سرمایه و دارایی در بین شرکا در صورتی که ممکن است که طلبکاران طلب خودشان را از شرکت اخذ نموده باشند. برای دستیابی به این این چنین هدفی قانون گذار تصفیه اموال شرکت را بعد از انحلال پیش بینی نموده باشد.

مجمع عمومی فوق العاده
مجمع عمومی فوق العاده

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق العاده

برای رسمیت یافتن جلسه مجمع عمومی فوق العاده بیشتر از نصف سهامدارانی که حق رای دارند الزامی می باشد. در صورتی که در نخستین دعوت حد نصاب ذکر شده حاصل نگردد دعوت دوم با حضور بیشتر از یک سوم سهامداران دارای حق رای رسمیت یافته است و تصمیم گیری خواهد شد مشروط به اینکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول ذکر شده باشد.

مصوبات مجمع عمومی فوق العاده

در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم ها و مصوبه ها با اکثریت دو سوم آراء حاضران در جلسه دارای اعتبار است.

نمونه آگهی دعوت مجمع عمومی فوق العاده

تعیین یک روزنامه با تیراژ بالا جهت اطلاع رسانی های مجمع های سالیانه و جلسات برای سهامداران ، الزامی می باشد. تمامی مجمع ها اعم از مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده در این روزنامه به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

اطلاع رسانی و دعوت سهامداران جهت تشکیل مجامع عمومی بر عهده هیئت مدیره شرکت می باشد. در صورت کوتاهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده هیئت مدیره در این امر ، بازرسین شرکت موظف به انجام اطلاع رسانی های مربوطه هستند.

همچنین دارندگان دست کم یک پنجم سهام شرکت می توانند این امر را به هیئت مدیره یاد آوری کرده و خواهان تشکیل مجمع باشند که در این صورت هیئت مدیره موظفه به تشکیل مجمع ظرف مدت 20 روز کاری می باشد. چنانچه ایشان در انجام این عمل کوتاهی ورزند، سهامداران مذکور بایستی از طرق بازرسین شرکت اقدام نمایند و بازرسین موظفند طی 10 روز کاری به تشکیل مجمع بپردازند.

با چاپ آگهی در روزنامه کثیر الانتشار مختص انتشار آگهی های مرتبط با شرکت ، نسبت به برگزاری مجامع عمومی عادی و فوق العاده دعوت بعمل می آید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در مجمع عمومی سالیانه باید روزنامه ای معین و انتخاب شود تا کلیه آگهی ها و دعوت ها و اطلاعیه های مرتبط با شرکت جهت اطلاع سهامداران تا برگزاری مجمع عمومی سالیانه آتی در آن چاپ شود.

روزنامه کثیر الانتشار از قبل معین شده باید تصمیمات در رابطه با انتشار دعوت نامه ها و اطلاعیه های مربوط به شرکت را چاپ کند. هیئت مدیره وظیفه دعوت از مجمع عمومی را به عهده داردو و چنانچه در زمان معین شده نسبت به انجام این دعوت اقدامات لازم را به عمل نیاورد، بازرس /بازرسان بطور مستقیم مسئول اجرای دعوت هستند.

کسانی که حق دارند از هیئت مدیره بخواهند دعوت و تشکیل مجمع عمومی را انجام دهد، سهامدارانی هستند که دست کم یک پنجم سهام شرکت را در اختیار دارند. هیات مدیره مذکور موظف است مجمع عمومی را دعوت نماید، 20 روز می باشد و درصورتی که در طی این مدت اقدامی بعمل نیاید، درخواست کنندگان می توانند از بازرس/بازرسان بخواهند راساً اقدام کنند و آنها 10 روز فرصت دارند از مجمع عمومی دعوت کنند و در غیر این صورت حداقل افراد حق دعوت از مجمع عمومی را دارند. دستور مجمع عمومی عادی یا فوق العاده تنها موضوع مندرج در تقاضانامه می باشد. (مواد 95 و 96 ل.ا.ق.ت.)

آگهی نمونه آگهی دعوت مجمع عمومی فوق العاده

بسمه تعالی

بدینوسیله از کلیه شرکاء/ سهامداران شرکت …………………………… سهامی خاص به شماره ثبت …………………………… شناسه ملی …………………………… دعوت به عمل می آید تا در جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت که در ساعت …………… مورخ ………………… و جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده که در ساعت …………… در محل شرکت تشکیل می شود حضور بهم رسانند.

دستور جلسه مجمع عمومی فوق العاده

دستور جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

هیئت مدیره

توجه به نکات زیر ضروری می باشد:

 • فاصله بین دعوت دست کم ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روزاست.
 • ذکر صریح تاریخ و ساعت و محل دعوت کاملاً لازم می باشد.
 • موارد مرتبط با همان شرکت که قابل چاپ هستند باید در روزنامه کثیرالانتشار مربوطه منتشر شود.
 • قید صریح دستور جلسه ضروری است.
 • مرجع مدعو آگهی دعوت سهامداران که به منظور برگذاری مجامع عمومی فوق العاده و عادی بطور فوق العاده در شرکت سهامی خاص اقدام کرده باید بطور همزمان معین گردد.
 • اعلام تغییرات باید در دو صورتجلسه مجزا صورت گیرد.

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

طبق ماده 95 و 96 لایحه اصلاحی قانون تجارت دستور مجمع عمومی عادی و یا مجمع عمومی فوق العاده در درخواست نامه آمده است.

بسمه تعالی

بدینوسیله از کلیه شرکاء/ سهامداران شرکت …………………………… سهامی خاص به شماره ثبت …………………………… شناسه ملی …………………………… دعوت به عمل می آید تا در جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت که در ساعت …………… مورخ ………………… و جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده که در ساعت …………… در محل شرکت تشکیل می شود حضور بهم رسانند.

دستور جلسه مجمع عمومی فوق العاده

۱ـ

۲ـ

۳ـ

دستور جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

۱ـ

۲ـ

۳ـ

هیئت مدیره

توجه به موارد زیر ضروری می باشد :

 • از زمان انتشار آگهی تا تشکیل مجمع بایستی حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز بگذرد.
 • تمام اطلاعات مربوط به زمان و مکان دقیق تشکیل مجمع بایستی اعلام گردد.
 • اطلاع رسانی موارد لازم در همان اطلاعیه.
 • تعیین دستور جلسه مجمع.
 • سمت شخص دعوت کننده مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده و مجمع عمومی فوق العاده بایستی تعیین شود.
 • تغییرات مورد نظر به صورت 2 صورت جلسه متمایز ارائه شود.

برای دریافت خدمات مجتمع ثبتی پایش می توانید با شماره های درج شده در سامانه تماس حاصل نمایید یا درخواست تماس خود را در سایت پایش ثبت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد سردشتی
احمد سردشتی
8 ماه قبل

سلام علیکم صبح بخیر. راهنمایی و اطلاع از مواردی که مد نطر بوده و شخص یا اشخاص نسبت به آن ناآگاه و نیاز به راهنمایی دارند، بسیار ضروری بنظر میرسد که خوشبختانه **پایش** این مهم را به درستی بیان نموده که بینهایت سپاسگزاریم که راهنمایی فرمودین.
سپاس از شما خداقوت خسته نباشید.