مالکیت اختراع از اختراع متفاوت می باشد. مقصود از اختراع معرفی و شناسایی شخصی می باشد که در واقع موضوع اعتراض در اظهارنامه ی اختراع را نوآوری و ایجاد نموده است. (ماده (۱) ق.ث... ط. ص. ع.ت.)؛

در صورتی که مقصود از مالکیت اختراع آشنایی و آگاهی شخصی می باشد که دربردارنده مقام مالکیت قانونی نسبت به موضوع ثبت شده در تصدیق نامه اختراع می باشد، زیرا به دلیل تصدیق نامه ی اختراع چگونگی ها و امتیازهای اموال شخصی ایجاد خواهد شد.

اصولا فردی که در نهایت دربردارنده حقوق صاحبانه نسبت به موضوع اختراع باشد در حقیقت همان شخصی نخواهد بود که در واقعیت آن موضوع را اختراع نموده است و به غیر از مواردی که قانون یا قرارداد ترتیب خاصی را تعیین نموده باشد شخصی که اختراعی را ایجاد نموده است صاحب نخستین همان اختراع می باشد و حقوق تعیین شده در قوانین حق اختراع در رابطه با همان اختراع مانند مجوز ثبت اظهارنامه آن اختراع، انجام و تمام کردن غیر بصری و انحصاری همان اختراع به او اختصاص خواهد داشت (صدر ماه ۴۸ ق.ث...ط. ص. ع. ت.)، چنانچه اختراع کننده یک شخص باشد او دارای تمامی حقوقی می باشد که به اختراع مربوط می باشد و چنانچه اشخاص مختلفی به صورت مشترک موضوع را اختراع نموده باشند هر کدام یک از آن ها در هر یک از آن دسته حقوق تعیین شده توسط مقررات و قوانین مربوطه دربردارنده امتیازها و منفعت های تقسیم نشده و حقوقی که غیر قابل تقسیم می باشند هستند.

دارنده ی حق اختراع

تصدیق نامه اختراع علاوه بر این که دربردارنده ی مختصات دارایی و اموال شخصی می باشد کلیه حقوق مالی درج شده و برآمده از آن و هم چنین منفعت هایی که از آن به وجود آمده است قابلیت این را دارد که به شخص دیگری انتقال داده شود و بهره برداری و استعمال نمودن از آن به اختراع کننده اختصاص نخواهد داشت. ( بند (د) ماده ۵ ق.ث..ط.ص.ع.)

شخصی که دربردارنده حق اختراع است قادر می باشد حقوق انحصاری ناشی از اختراع را به شکل کلی یا جزئی به دولت یا اداره عمومی و یا سازمان غیر دولتی واگذار کند.

هم چنین دربردارنده (مالک)حق اختراع هم به فرد دریافت کننده تصدیق نامه حق اختراع محدود نمی باشد و وراث قانونی که دربردارنده حق اختراع می باشند هم شامل همین تشریح و هم از کلیه حقوق مالی ناشی از اختراع برخوردار می باشند.

به همین دلیل شخص حقوقی که تصدیق نامه ی اختراع با رعایت آیین های قانونی به او منتقل شده است به عنوان صاحب قانونی اختراع شمرده می شود.

هر چند که هیچ نوع لازمه ای با مالکیت اختراع ندارد اما در صورتی که آیین و روش های قانونی در انتقال رعایت نگردیده باشد بین اختراع کننده و ادعای انتقال اختراع آن انتقال دارای اعتبار می باشد اما به راهنمایی های صدر ماده48 قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علامت های تحاری در برابر دیگران آن انتقاد قابلیت اتکا نمی باشد و تاثیر گذار نخواهد بود.بر این مبنا مالک و شخص حق اختراع همان شخصی است که دربردارنده تصدیق نامه اختراع می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.