یکی از شرکت های مورد تأسیس در قانون تجارت شرکت تعاونی می باشد این شرکت برای ثبت باید مجوز از اداره تعاون دریافت نماید که بعد از تأسیس نیز می تواند تغییراتی را در شرکت تعاونی داشته باشد، اما ثبت تغییرات شرکت تعاونی دارای قواعدی است که باید رعایت شود تا تغییرات شرکت تعاونی به ثبت برسد، شرکت های تعاونی برای انجام هر تغییراتی باید تیپ خاص صورت جلسه تغییرات را از اداره تعاون بگیرند و بر همان اساس در مجمع تشکیل شده صورت جلسه تغییرات را تکمیل نمایند، تاییدیه ثبت صورت جلسه تغییرات را منوط به مهر تعاون بر روی صورت جلسه تغییرات می باشد.

انواع صورت جلسه تغییرات شرکت تعاونی

شرکت تعاونی بر اساس تغییراتی که ممکن است داشته باشد ، صورت جلسه مربوطه را باید تهیه و تنظیم نماید، به طور کلی صورت جلسه تغییرات سه نوع می باشد.

1) صورت جلسه تغییرات مجمع عمومی فوق العاده: مجمع عمومی فوق العاده مجمعی است که در اساسنامه تمامی تغییرات را می تواند اجرا نماید، این مجمع در خصوص موارد زیر می تواند تغییرات مربوطه را انجام دهد.

 1. تغییرات مربوط به سهام اعضاء شرکت تعاونی
 2. تغییر تعداد اعضاء هیئت مدیره شرکت تعاونی
 3. تغییر اسم شرکت تعاونی
 4. تغییر آدرس شرکت تعاونی
 5. الحاق به موضوع یا به طور کلی تغییر موضوع شرکت تعاونی
 6. افزایش و کاهش سرمایه شرکت تعاونی که در صورت کاهش نباید از حداقل سرمایه قانونی یعنی 5000000ريال کمتر باشد.
 7. ورود و خروج شرکت تعاونی
 8. نقل و انتقال سهام شرکت تعاونی
 9. تأسیس شرکت تعاونی

2) صورت جلسه تغییرات مجمع عادی:  این مجمع در دو حالت برگذار می شود یا این مجمع در چهار ماه اول سال تشکیل می شود که در این صورت باید مجمع عمومی عادی سالانه تشکیل شود یا این مجمع در ماه های غیر از 4 ماه اول سال تشکیل شود که در این صورت این مجمع با عنوان مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده خواهد بود، اما تغییراتی که این مجمع می تواند در خصوص آنها تشکیل شود و تصمیم مقتضی را بگیرند عبارت است از:

 1. این مجمع وظیفه انتخاب اعضاء و بازرسان شرکت تعاونی را بر عهده دارد.
 2. انتخاب تعیین دارندگان حق امضاء  نیز در مجمع عمومی عادی انجام می شود.
 3. انتخاب سمت اعضاء نیز در شرکت تعاونی باید در مجمع عمومی عادی انجام شود.
 4. از دیگر وظایف این مجمع تصویب ترازنامه سالیانه شرکت می باشد.

3) صورت جلسه هیئت مدیره: صورت جلسه هیئت مدیره در خصوص موضوعاتی مانند تعیین سمت و تعیین دارندگان حق امضاء می تواند تشکیل شود، درست است این دو مورد در صلاحیت مجمع عمومی عادی نیز می باشد اما تفاوتی ندارد تغییرات مربوطه در کدام مجمع انجام شود ولی اگر در مجمع هیئت مدیره این تغییرات صورت گیرد تنها هیئت مدیره باید صورت جلسه را امضاء نمایند.

نکته: صورت جلسه مجمع عمومی موسسین: این مجمع که در طول حیات هر شرکت یک بار فقط تشکیل می شود در زمان تأسیس شرکت تعاونی هیئت مدیره ار انتخاب می نماید اما تحت عنوان صورت جلسه تغییرات محسوب نمی شود.  

مدارک تغییرات شرکت تعاونی

مدارکی که برای ثبت صورت جلسه تغییرات شرکت تعاونی باید ارائه شود عبارت است از :

 1. دو نسخه از صورت جلسه پیش فرض اداره تعاون که به امضاء اعضاء و مهر شرکت رسیده باشد و نیز مهر اداره تعاون نیز در پایین این صورت جلسه درج گردد.
 2. در صورت تغییرات مربوط به سهام باید لیست سهامدارن جدید و قدیم ارائه شود
 3. در صورتی که تغییرات شرکت تعاونی برای اعضاء باشد مدارک شناسایی اعضاء نیز باید ارائه شود.
 4. آگهی تأسیس شرکت تعاونی نیز باید ارائه شود
 5. همچنین رو نوشت آخرین آگهی تغییرات مربوط به شرکت نیز باید ارائه شود.
 6. دو نسخه از پذیرش نهایی تغییرات شرکت تعاونی نیز باید ارائه شود.

نکته: در صورتی که آگهی تأسیس شرکت تعاونی یا آخرین آگهی تغییرات شرکت تعاونی در دسترس نباشد می توانید از نسخه روزنامه رسمی مربوط به هر کدام از آگهی ها استفاده نمایید.

مراحل ثبت تغییرات شرکت تعاونی

شرکت های تعاونی بر اساس سلسله مراتب ذکر شده در زیر می توانند صورت جلسه تغییرات شرکت تعاونی را تنظیم و ثبت نمایند.

شرکت های تعاونی ابتدا باید انتخاب کنند که قصد ایجاد چه تغییری را در شرکت خود دارند و در ادامه باید به اداره تعاون مراجعه نمایند تا نمونه صورت جلسه تغییرات مد نظر را دریافت کنند، زیر پیش فرض صورت جلسه تغییرات شرکت تعاونی باید بر اساس پیش فرض اداره تعاون تنظیم شود و گر نه قابل قبول نخواهد بود، بعد از تکمیل اطلاعات صورت جلسه اعضاء شرکت تعاونی باید صورت جلسه مربوطه را امضاء کنند و آن را به اداره تعاون تحویل دهند با دریافت مهر اداره تعاون بر روی برگه صورت جلسه نوبت به ثبت صورت جلسه تغییرات شرکت تعاونی می شود.

برای ثبت صورت جلسه تغییرات در اداره ثبت شرکت ها ابتدا باید ثبت صورت جلسه تغییرات در سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد شود، برای این هم بعد از ورود به سایت بر روی گزینه تغییرات کلیک کنید و اطلاعات ثبتی شرکت را وارد نمایید، در ثبت سامانه ای باید اطلاعات تغییرات بر اساس صورت جلسه وارد شود، در نهایت نیز باید نمونه تایپ شده صورت جلسه در صفحه آخر وارد شود بر حسب نوع تغییرات هر گام متغییر خواهد بود، بعد از دریافت پذیرش نهایی مدارک تغییرات شرکت تعاونی باید در پاکت پستی تهیه شده از اداره پست برای تغییرات شرکت تعاونی را دریافت کنید و پاکت را به اداره ثبت شرکت ها پست نمایید.

نکته: کد پیگیری بر روی سامانه وجود دارد که باید آن را در جایی یادداشت کنید تا برای تغییرات بعد بتوانید در این سامانه وارد شوید و پیگیری درخواست تغییرات را چک کنید.

کلام آخر: توجه داشته باشید که صورت جلسه تغییرات بر اساس نکات ثبتی تهیه شود و چنانچه تا کنون اقدامات اجرایی ثبتی تغییرات شرکت تعاونی را انجام نداده اید این امر خطیر را به کارشناسان پایش واگذار نمایید، متخصصان ما در پایش ثبت تغییرات شرکت های متعدد را در کوتاه ترین زمان انجام خواهند داد. شرکت های تعاونی به دلیل نظارت اداره تعاون بر عملکرد شرکت و همچنین دریافت تاییدیه های مربوط به تغییرات بهتر است این امر را به متخصصان این حوضه واگذاری کنند.

 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.