چنانچه از اطلاعات ثبتی در زمینه مراحل ثبت شرکت بی اطلاع هستید در ادامه همراه ما باشید که به صورت کامل در این زمینه در این مقاله پرداخته ایم.

مراحل و نحوه ثبت شرکت

یکی از راهبرد های دولت در این عصر ایجاد امکانات به روز دولت الکترونیک است که سبب کم شدن تردد های غیر ضروری به ادارات دولتی می باشد، خدمات ثبت شرکت که زیر نظر اداره ثبت شرکت ها انجام می شود نیز یکی از برجسته ترین خدمات دولت الکترونیک می باشد.

شما با یک سیستم کامپیوتر و اینترنت متصل با مرورگر کروم می توانید به سامانه ثبت شرکت ها مراجعه نمایید یا می توانید برای اطمینان بیشتر از رعایت قواعد و مقررات ثبتی این کار را به عهده متخصصان و کارشناسان حقوقی ثبتی ما ارجاع دهید.

چنانچه به دنبال موسسه ای با سابقه طولانی در عرصه ثبت هستید و دانش و تجربه برای شما نیز همانند ما در اولویت است می توانید با کارشناسان و متخصصان ما تماس حاصل فرموده و از تجارب آن ها در خصوص ثبت انواع شرکت ها به صورت تخصصی بهره ببرید.

ثبت شرکت در 10گام آسان

 • مرحله اول: انتخاب شریک

در مرحله اول باید شرکاء کاری خود را انتخاب نمایید، به طور کلی برای ثبت شرکت بر اساس قوانین تجارت ایران حسب نوع شرکت تعداد اعضاء متفاوت خواهد بود، یعنی شما نمی توانید با تعداد اعضاء کمتر از چیزی که قانون برای ثبت شرکت مقرر کرده است شرکت به ثبت برسانید.

برای مثال: شرکت های سهامی خاص با 3 عضو هیئت مدیره و سهامدار و شرکت ه9ای با مسئولیت محدود با 2 عضو شریک و شرکت های تعاونی با 7 عضو شریک و 2 بازرس باید تشکیل شوند، بنابر این با توجه به نوع شرکت تعداد اعضاء را مشخص نمایید.

 • مرحله دوم: مراجعه به سایت اداره ثبت شرکت ها

این سامانه که با آدرس اینترنتی irsherkat.aass.ir در پایگاه اینترنتی قابل دسترسی می باشد، سامانه درخواست ثبت شرکت است، با ورود به این سامانه می توانید گزینه تأسیس شرکت را انتخاب کنید در ابتدا نوع شرکت اطلاعات اولیه مانند حوضه ثبتی شرکت و ... را وارد می نماید.

در این سامانه باید کلیه جدول های ستاره دار را تکمیل نماید و بعد از پر کردن اطلاعات با گزینه مرحله بعدی می توانید به مرحله بعد مراجعه کنید با گزینه ثبت موقت اطلاعات حفظ می شوند و می توانید تغییرات مورد نیاز را انجام دهید با گزینه ثبت نهایی نیز اطلاعات برای ثبت به اداره ثبت ارسال می شود.

 • مرحله سوم: تعیین نام شرکت

در قسمت نام و نوع شخصیت حقوقی اسامی انتخابی که برای شرکت داشته اید و نباید از سه سیلاب کمتر باشند بر اساس اولویت بندی خود وارد کنید و بعد از تایپ هر اسم بر رو گزینه ثبت کلیک کنید، در انتخاب اسم توجه کنید که استاندارد های اداره ثبت را رعایت کرده باشید تا اسمی با رد نام مواجه نشوند در صورت وجود شرایط قانونی کی از 5 نام انتخاب می شوند.

 • مرحله چهارم: تعیین موضوع فعالیت

بر اساس بند 2 ماده 9 قانون تجارت باید موضوع شرکت به صورت مشخص و دقیق تعیین شود، یعنی باید موضوعی که می خواهید بعد از ثبت شرکت در آن زمینه فعالیت داشته باشید را به طور دقیق و مشخص عنوان کنید و در صورتی که موضوع انتخابی نیازمند دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح است باید حتماً مجوز مربوطه ارائه شود.

 • مرحله پنجم: نشانی شرکت

در این مرحله که عنوان آن در سامانه ثبت شرکت ها مشخصات مرکز اصلی عنوان شده همان نشانی و آدرس شرکت می باشد،  آدرس شرکت را به همراه کد پستی و شماره تماس در قسمت تعیین شده وارد می کنید.

در صورتی که هنوز آدرس شرکت تعیین نشده باشد می توانید هر آدرس در دسترسی را به عنوان آدرس شرکت وارد کنید اما دقت داشته باشید بعد از ثبت آدرس تجاری و اداری را جایگزین آدرس وارد شده کنید تا بتوانید تشکیل پرونده و امور مالیاتی جهت دریافت کد اقتصادی را انجام دهید.

 • مرحله ششم: تعیین سرمایه شرکت

میزان سرمایه شرکت به نوعی اعتبار مالی شرکت است و بهتر است برای دریافت پروژه های خوب سرمایه معقولی را به عنوان سرمایه شرکت معرفی نمایید سرمایه شرکت وجه نقد و غیر نقدی است که شرکاء برای راه اندازی شرکت تعهد می کنند که معادل ریالی نقد و در صورت آورده غیر نقدی نیز باید معادل نقدی آن توسط کارشناس دادگستری ارزیابی شده باشد.

 

مراحل ثبت شرکت

 

 • مرحله هفتم: تعیین شرکاء

اطلاعات شناسنامه ای شرکاء شرکت به همراه سهامدارن و اعضاء اصلی با مشخص کردن آدرس و کد پستی اعضا به همراه شماره های تماس آنها باید رد سامانه وارد شود، اگر تعداد اعضاء شرکت بیش از 150 نفر باشد باید فرمی را که در سامانه قرار دارد دریافت نمایید و مشخصات اعضاء را به ترتیب در فرم مربوطه وارد کنید.

 • مرحله هشتم: تعیین سهام یا سهم الشرکه اعضاء

در این مرحله باید میزان سهام یا سهم الشرکه هر یک از اعضاء در شرکت مشخص شود، تعیین میزان سهام بدین معناست که شخص در شرکت سهامدار است یا خیر و اگر سهامدار است به چه میزان سهام دارد، که در سامانه ثبت شرکت ها با عنوان نوع سهام عنوان شده است.

در این سامانه باید اطلاعات مربوط به سمت هریک از اعضاء و ارتباط اشخاص به یکدیگر بدین معنا که وکیل یا قیم یا نماینده قانونی شرکاء شرکت هستند باید مشخص شود، میزان آورده نقد و یا غیر نقد هر یک از شرکاء باید مشخص شود و تعیین شود که هر کدام دارای چه تعداد سهام با نام یا بی نام هستند، که این موارد کاملاً بسته به توافق ما بین اعضاء دارد.

 • مرحله نهم: تعیین شعبه شرکت

اگر می خواهید شعبه نیز هم زمان با تأسیس شرکت تشکیل شود باید اطلاعات شعبه را وارد نمایید و در غیر این صورت باید گزینه نداشتن شعبه را تیک بزنید و وارد مرحله بعدی شوید سال مالی شرکت، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار شرکت و تکمیل فرم های مربوط به صورت جلسه را طی نمایید.

 • مرحله دهم: ارائه اوراق و اساسنامه

اوراق ثبتی شرکت مانند اساسنامه، شرکت نامه و اظهارنامه یا تقاضانامه، باید در گزینه های تعریف شده بار گذاری شود که هم می توانید از اساسنامه پیش فرض استفاده کنید و اگر اساسنامه اختصاصی شرکت خود را دارید متن آن را بار گذاری نمایید. در نهایت باید با ثبت نهایی اطلاعات در انتظار تایید کارشناس باشید و در آخر نیز مدارک را به اداره ثبت شرکت ها پست نمایید.

 • مرحله نهایی: انتشار روزنامه رسمی

بعد از ثبت شرکت توسط اداره ثبت شرکت ها آگهی با عنوان آگهی تأسیس صادر می شود، در این آگهی اطلاعات اصلی شرکت مانند نوع و اسم شرکت موضوع فعالیت آن، میزان سرمایه شرکت درج می شود که در بالای آن شماره مکانیزه ای به جهت پرداخت روزنامه رسمی و درج آگهی دعوت در آن تعریف شده است که باید با مراجعه به سایت این روزنامه انتشار آگهی تأسیس انجام دهید. کار ثبت شرکت شما تمام است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

سلام

برای ثبت شرکت به کارت پایان خدمت نیاز است؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

خیر، برای ثبت شرکت نیاز به دریافت کارت پایان خدمت نمی باشد.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.