جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

حمایت قانونی از نام تجاری

حمایت قانونی از نام تجاری

برای بهره مندی از حمایت قانونی از نام تجاری متخصصی کاربلد پایش راهنمای مناسب و اختصاصی شما در این مسیر خواهند بود. که تنها کافی است با مجتمع ثبتی پایش تماس بگیرید. در ادامه به تشریح نکاتی در این زمینه خواهیم پرداخت که یاری رسان شما خواهد بود.

حمایت قانونی از نام تجاری شامل چه مواردی است؟

بنابراین بعضا این حمایت در قالب تنظیم قراردادهای بین المللی به هدف فراهم آوردن حمایت بین المللی برای انواع گوناگون حقوق مالکیت صنعتی و از آن جمله اسم تجاری صورت می گیرد.

با توجه به مطلب فوق باید گفت در عرف تجاری معاصر و از حیث حقوقی و قانونی برای اسم تجاری ارزش مالی متصور است. همین موضوع را علمای اهل سنت تأکید کرده اند و تعدی از آن را جایز ندانسته اند.

اگر چه در فقه شیعه حقوق مالکیت معنوی من جمله نام تجاری به عنوان حکم اولی مورد پذیرش قرار نگرفته است. لكن باید گفت «از سویی با توجه به ادله گوناگون همچون لاضرر، أوفوا بالعقود، اختلال نظام و … شرعیت حقوق یاد شده نتیجه گرفته می شود. که به عنوان شروط اولیه و در فرض گنجانده شدن ضمن عقد به عنوان شروط ضمن عقد لازم الاتباعند که به لوازم آن باید پایبند بود.

از سویی بر فرض که دلایل یاد شده برای اثبات شرعیت حقوق مزبور کافی نباشند، از باب حکم حکومتی می توان شرعیت حقوق یاد شده را نتیجه گرفت و آنها را لازم الاتباع دانست.

قانونگذار و رویه قضایی موجود در کشورها عهده دار حمایت مدنی و جزائی برخی صور از رقابت غیر قانونی استفاده اشخاص غیر از اسماء تجاری می باشد.

حمایت قانونی از نام تجاری

حمایت دولتی از نام تجاری

میزان حمایت صرفا در داخل کشور و در قوانین داخلی نیست بلکه با قراردادهای بین المللی که برای این مقصود تنظیم و امضاء شده در سطح بین المللی نیز از اسم تجاری حمایت به عمل می آید.

با تدقیق در ضوابط حمایت نام های تجاری در مقررات و قوانین کشورهائی که مورد مطالعه تطبیقی ما هستند. در می یابیم که برای اسم تجاری قواعد و مقررات قانونی خاص و ویژه ای وضع کرده اند. که گاهی این مقررات در قوانین تجارت آورده شده اند. زمانی نیز در دامنه قوانین دیگری که تكفل دعوی مدنی و جزائی ( که توجه به جبران ضرر وارده به مضر ور را دارند. در رابطه با ضرری که بر اسم تجاری تاجر وارد می شود، تنظیم شده اند.

باید اذعان کرد که برای دستگاه قضائی تعیین حدود رقابت مشروع و رقابت غير مشروع اسان نیست. زیرا طبیعت و سرشت تجارت بر این است که تاجر اولا سعی و تلاش در جذب مشتری برای کالا و یا خدمات خود می کند. ثانيا اهتمام بر حفظ و نگهداری مشتریان فراهم آورده می کند.

لذا وی به خاطر جذب مشتری و حفظ آن، طرق مختلف و شیوه های گوناگون را استخدام می نماید. در ترغیب مشتریان به خرید کالا بعضا متوسل به گزافه گویی در توصیفات کالا در هنگام تبلیغ آن می شود. وضعیت را به جایی می رساند که تعیین حدود بين اعمال ضابطه مند و شریف و اقدامات ناپسند و غیر قانونی را مشکل می سازد.

به منظور حمایت از اسم تجاری کشورهایی مورد مطالعه مادو اقدام را ضروری می دانند، اول ثبت نام تجاری یا ثبت برند در دفتر ثبت تجاری و دوم نشر آن. زیرا عدم قيد اسم تجاری در دفتر ثبت تجاری از حیث عملی طرف مقابل را در موضع به حسن نیت می کند.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها