شرکت نسبی نوع دیگری از شرکت هایی است که در قانون تجارت از آن نام برده شده است، برای ثبت شرکت نسبی باید دو یا چند نفر با اشتراک سرمایه شان بخواهند اقدام به ثبت شرکت نسبی نمایند اسم شرکت نسبی باید اسم یکی از شرکاء آن باشد یعنی باید واژه شرکت نسبی به همراه اسم شرکاء آن آورده شود و در صورتی که اسم یکی از شرکاء بیاید باید به طور کامل اسم شریک آورده شود و در ادامه نیز واژه سایر شرکاء یا برادران نیز آورده شود، بنابراین شرکت های نسبی از این لحاظ همانند شرکت های تضامنی هستند و از لحاظ ماهیت ایجادی همانند شرکت های مدنی هستند که تنها تفاوت بین یک شرکت مدنی با شرکت نسبی را می توان ایجاد شخصیت حقوقی بعد از ثبت شرکت نسبی دانست.

جالب بدانید که شرکت نسبی در قانون ایران وجود دارد و در سایر کشور ها شما نمی توانید چنین شرکتی را به ثبت برسانید،  همراه ما باشید تا در خصوص این شرکت ها بیشتر بدانید.

شرکت نسبی چه نوعی شرکتی است؟

شرکت نسبی همان طور که از نام آن بر می آید میزان بهره مندی اعضاء این نوع شرکت به نسبت سود و زیان آن می باشد، این شرکت با وجود حداقل دو نفر ایجاد می شود و سرمایه ای که میزان نقد و غیر نقد آن باید به حساب شرکت پرداخت و تسلیم شود، در شرکت های نسبی تا زمانی که شخصیت حقوقی شرکت وجود دارد میزان مسئولیت اعضاء به نسبت سرمایه ای است که متعهد شدند و در صورتی که شرکت انحلال یابد طلبکاران می توانند برای وصول طلب به هر کدام از اعضاء شرکت مراجعه کنند.

شرایط شرکت نسبی چیست؟

بر حسب ماده 183و 184و 185 قانون تجارت شرایط ثبت شرکت نسبی به شرح زیر می باشد.

این شرکت با حداقل دو شریک تأسیس می شوند که شرکاء شرکت نسبی نباید استخدام رسمی دولت باشند و سوء سابقه کیفری داشته باشند.
سرمایه نقد شرکت نسبی باید در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس سپرده شود که در قانون حداقلی برای آن تعریف نشده است و در خصوص سرمایه غیر نقد نیز باید کل سرمایه غیر نقد نیز تسلیم شود و توسط کارشناس دادگستر قیمت گذاری شود.
اسم شرکت نسبی باید حداقل اسم یکی از شرکا با عنوان سایر شرکاء ذکر شود و نمی توانید در انتخاب اسم به تنهایی از اسم کوچک شرکاء یا به تنهایی از فامیلی آنها استفاده نمایید.

مراحل ثبت شرکت نسبی

ابتدا باید مدارک اعضاء و اوراق ثبتی شرکت را تنظیم نمایید و به شرح زیر مراحل ثبت شرکت نسبی را پیش ببرید.

نکته: در صورتی موضوع فعالیت شرکت نسبی نیازمند دریافت مجوز باشد باید مقدمات دریافت مجوز را فراهم کرده باشید.

ثبت سامانه ای: برای ثبت سامانه ای باید به سایت اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید و در قسمت تأسیس شخصیت حقوقی عنوان ثبت شرکت نسبی را انتخاب نمایید، اطلاعات مربوطه در چارت سامانه را بر حسب گزینه های ستاره دار تکمیل نمایید، اطلاعات مربوط به اعضاء، سهام، سرمایه، موضوع، اسم و... را در سامانه وارد کنید و بعد از تکمیل کلیه اطلاعات باید برگه پذیرش نهایی را دریافت کنید.

پست مدارک: مدارک ثبتی به همراه اوراق شرکت نسبی را با سایر مدارک مربوط به اعضاء به همراه دو برگه پذیرش نهایی که از سامانه ثبت شرکت ها بعد از اتمام روند ثبت سامانه ای دریافت کرده اید به آدرس اداره ثبت شرکت هایی که در سامانه انتخاب کرده اید ارسال نمایید.  

ثبت آگهی: بعد از بررسی های انجام شده توسط کارشناسان اداره ثبت شرکت ها در صورتی که در اطلاعات وارد شده در سامانه و اوراق ثبتی نقص و تناقضی وجود نداشته باشد، پیشنویس آگهی ثبت در سامانه اینترنتی که اطلاعات را وارد کردید قرار داده می شود، بنابراین بعد از مشاهده پیشنویس یک نمونه ای از آن را برای دریافت آگهی ثبتی و سایر اوراق ثبتی شرکت به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نمایید که تحویل مدارک فقط به مدیر عامل شرکت یا وکیل قانونی وی ارائه می شود.

پرداخت روزنامه ثبت: بعد از دریافت آگهی تأسیس بر اساس شماره مکانیزه ای که در سامانه قرار داده شده باید روزنامه رسمی و کثیرالانتشار آن را در سامانه رسمی روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار پرداخت نمایید.

ویژگی شرکت نسبی

اولین ویژگی که از شرکت نسبی می توان ذکر کرد نسبی بودن سرمایه این شرکت است یعنی در این شرکت مسئولیت اعضاء به نسبت سرمایه ای است تعهد کرده اند یعنی اگر در شرکت نسبی سه نفر عضو باشند و یکی از آنها میزان سرمایه ای که تعهد کرده است 50% و دو نفر دیگر هر کدام 25% از سهام شرکت را تعهد کرده باشند، شخصی که 50% از سهام را متقبل شده موظف است نصف دیون شرکت را پرداخت نماید و دو نفر دیگر هر کدام ربع دیون را باید پرداخت کنند، به عبارت دیگر اگر شخصی از یک شرکت نسبی طلبکار باشد بابت نصف طلب خود می توانند به شخصی که 50% از سهام را دارد رجوع نماید و به دو نفر دیگر بابت نصف دیگر طلب خود مراجعه کنید.

دومین ویژگی این شرکت اسم آن است که باید اسم اعضاء شرکت باشد اسم اعضاء باید به طور کامل آورده شود و در صورتی که اسم همه اعضاء را نخواهید با هم بیاورید اسم یکی از اعضاء در شرکت آورده شود و به همراه عنوان همه شرکاء و یا عنوان برادران باید حتماً ذکر شود.

از دیگر ویژگی های شرکت نسبی تأدیه کلیه سرمایه شرکت می باشد.

ویژگی چهارم شرکت نسبی این است که میزان سود و زیان اعضاء در شرکت به نسبت سرمایه آنهاذ می باشد یعنی اگر شخصی نصف سرمایه را دارد از نصف سود بهرمند می شود و اگر شخصی ربع سرمایه را داشته باشد باید از کل سود و زیان به اندازه ربع برخوردار شود بنابراین ملاک میزان مبلغ نیست نسبت مبلغ به سایر شرکاء است مگر در اساسنامه شرکت ترتیب دیگری مقرر شده باشد.

مدارک ثبت شرکت نسبی

شرکت نامه شرکت نسبی که در دو نسخه باید تنظیم شود و به امضاء اعضاء برسد.
تقاضانامه شرکت نسبی نیز باید در دو نسخه تنظیم شود و به امضاء اعضاء برسد.
ارائه فرم تکمیلی برای اسم شرکت که باید به ترتیب اولویت عنوان شده باشد .
اساسنامه شرکت که باید در دو نسخه تهیه شود و شرکاء آن را امضاء کنند.
ارائه مجوز از نهاد های ذی ربط برای ثبت شرکت نسبی
دو نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء اعضاء برسد.
دو نسخه از صورت جلسه هیئت مدیره
در صورتی که برای ثبت شرکت نسبی وکیل قانونی دارید باید وکالت نامه را نیز ارائه دهید.

شما عزیزان در صورت تمایل به ثبت شرکت نسبی خود در کم ترین زمان می توانید با شماره های تماس موسسه حقوقی پایش تماس حاصل فرمایید و با در نظر داشتن مووع فعالیت خود اقدام به ثبت شرکت خود کنید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.