ثبت شرکت سهامی خاص✔️ارزان✔️سریع

ثبت شرکت سهامی خاص به این گونه است که از 3 نفر بازرس و دو نفر سهامدار تشکیل می شود سرمایه اولیه 100 هزارتومان است اما به دلیل اینکه ماهیت ان نوع شرکت ها به گونه ای طراحی شده است تا بتوان در مناقصات دولتی شرکت کرد پس بهتر است سرمایه شرکت بیشتر باشد و هر چه بیشتر باشد به اعتبار شرکت سهامی خاص می افزاید در این نوع شرکت ها بازرسین نباید هیچ گونه نسبت فامیلی با سهام داران داشته باشند.

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که، همه سرمایه آن منحصراَ به وسیله موسسین تامین می شود. چون تشکیل شرکت های سهامی عام همراه با تشریفاتی طولانی است،مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده تری که طبعاَ شرکای کمتری دارد یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که بشرح فوق شرکت سهامی خاص نامیده می شود. در شرکت سهامی خاص،مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است.در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در بدو امر 35 % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود. شرکت سهامی خاص شرکتی است که از لحاظ ساختاری شبیه به شرکت مسئولیت محدود می باشد ولی سرمایه در آن به قطعات سهم یا سهام تبدیل می گردد. شرکت سهامی خاص شرکت بازرگانی تلقی می گردد و برای اخذ تسهیلات بانکی، گرفتن نمایندگی‌های و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی و نمایشگاه ها از اعتبار نسبتا" خوبی برخوردار است.

به این دلیل به آن شرکت سهامی گفته می شود که سرمایه آن تبدیل به سهام می گردد. سهام شرکت‌های سهامی خاص در بازار بورس قابل معامله نیست اما توسط مردم به راحتی قابل دادو ستد می‌باشد. برخلاف شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت شرکت سهامی خاص، باید تمام سرمایه آن در هنگام تاسیس توسط اعضا تامین شده و بخشی از سرمایه در حساب بانکی تادیه گردد. همانطور که گفتیم شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بی شباهت به یکدیگر نمی باشند و در هردو این شرکتها مسئولیت اعضا در صورت عدم کفایت به نسبت سرمایه یا سهام آنها می باشد و جهت وصول طلبهای شرکت دراموال شخصی آنها دخل و تصرفی وارد نمی شود.

 

ثبت شرکت سهامی خاص

 

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

 1. موضوع فعالیت شرکت را تعیین نمایید.
 2. اعضای هیأت مدیره شرکت را معرفی نمایید.
 3. دو نفر که نسبتی با اعضای هیات مدیره نداشته باشند برای احراز سمت بازرس اصل و علی البدل در نظر بگیرید.
 4. سمت هر یک از اعضای هیأت مدیره و صاحبین حق امضاء را انتخاب کنید.
 5. آدرس محل فعالیت شرکت را مشخص کنید.
 6. میزان سرمایه لازم برای فعالیت شرکت را محاسبه نمایید.
 7.  درصد سهم هر یک از اعضا از سرمایه را مشخص نمایید.
 8. 5 نام انتخابی شرکت را در سه کلمه به ترتیب اولویت انتخاب نمایید.
 9. ظرف یک روز کاری یکی از نامهای تایید نهایی شده و به اطلاع موکل خواهد رسید.
 10. معرفی نامه‌ای خطاب به بانک جهت افتتاح حساب به نام شرکت به متقاضی تحویل داده می شود.
 11. موکل با در دست داشتن معرفی نامه به بانک مورد نظر خود مراجعه نموده و حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس با نام تأیید شده باز می نماید و مبلغی معادل 35 درصد از سرمایه را به حساب مذکور واریز می کند. سپس گواهی واریز از بانک دریافت کرده و به وکیل ارجاع می دهد.
 12. گواهی به اداره ثبت شرکتها ارجاع می گردد و پس از بررسی توسط کارشناس در صورت عدم وجود مشکل قانونی در مدارک و اطلاعات ارائه شده پرونده توسط کارشناس تأیید می شود.
 13. پس از تأیید کارشناس مدارک تأیید شده جهت امضای اعضای هیأت مدیره به موکل ارجاع می گردد.
 14. ذیل تمامی صفحات مدارک ارائه شده توسط کلیه اعضای هیأت مدیره و ذیل صفحات مشخص شده توسط بازرسین امضاء شده و به وکیل بازپس داده می شود.
 15. مدارک امضاء شده به همراه سایر مدارک پرونده به اداره ثبت شرکتها تحویل داده می شود.
 16. مدارک توسط کارشناس رویت شده و در صورت تطابق با مدارک سامانه تأیید می گردد.
 17.  شماره ثبت و آگهی تأسیس شرکت صادر شده و وکیل جهت امضای دفاتر ثبت شرکت به اداره ثبت شرکتها مراجعه می کند.
 18. ظرف حداکثر یک هفته از امضای دفاتر توسط وکیل آگهی از اداره ثبت دریافت شده و به موکل ارجاع می گردد.
 19. ثبت شرکت در این مرحله به پایان رسیده و شرکت رسما ثبت شده محسوب می شود. تنها زمانی حدود 15 تا 30 روزکاری پس از ثبت نهایی زمان لازم است تا روزنامه رسمی در سایت رویت شود.
 20. بلافاصله پس از دریافت، روزنامه رسمی به موکل تحویل شده و ثبت شرکت به طور کامل به پایان می رسد.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

در این نوع شرکت مسئولیت هر یک از سهامداران به میزان درصد سهام بستگی دارد و هر سهامدار به میزان درصد سهامی که در شرکت دارد مسئول پرداخت بدهی شرکت می باشد. اسناد شرکت بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند. در این نوع شرکت 35% از کل سرمایه باید به حساب شرکت در شرف تاسیس واریزشود که بعد از ثبت شرکت قابل برداشت می باشد و 65% از آن آن به عنوان تعهد نزد سهامداران باقی بماند. ثبت شرکت سهامی خاص از تعهدات بالایی برخوردار می باشد که باعث اعتبار بالای شرکت می شود. به جز مدیر عامل ، سایر اعضای هیئت مدیره باید از سهامداران باشند و بازرس یا بازرسین هم می توانند از سهام داران باشند اما نباید جزء اعضای هیئت مدیره باشند و نباید هیچ قرابت سببی و نسبی با اعضای هیات مدیره نداشته باشند. تعیین 2بازرس جزو لاینفک تشکیل شرکت سهامی خاص می باشد. یکی از این بازرسین به عنوان بازرس اصلی قلمداد می شود و بازرس دوم که اصطلاحا علی البدل نام میگیرد جایگزین بازرس اول می باشد که در صورت سلب مقام یا استعفا و یا فوت بازرس نخست بر سر کار می آید. وظیفه این بازرسین بررسی و صحه گذاری بر روی اطلاعات وارد شده توسط مدیران و درستی  حساب های شرکت، سود و زیانهای وارده ی آن می باشد و بر طبق قانون تایید بازرسین ،اعتبار تصمیمات اتخاذ شده مدیران شرکت است. بازرسین نباید با اعضای شرکت نسبتی داشته باشند. سمت مدیران شرکت سهامی خاص (مدیر عامل، رئیس هیات مدیره و اعضا) هر دو سال یکبار و سمت بازرسین هر یکسال یکبار باید تمدید یا تغییر کند. شرکت سهامی خاص معمولا برای اموری بکار می رود که تعهدات بالایی نیاز داشته باشد بطور مثال شرکتهای پیمانکاری، شرکتهای تولیدی، شرکتهای دولتی و ......

نمونه گواهی بانکی برای ثبت شرکت سهامی خاص

 تاریخ:
شماره:
سازمان بورس و اوراق بهادار
ادارة نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه¬ای

بدین وسیله گواهی می‌شود، حساب [عنوان حساب] به شمارۀ [شمارۀ حساب] به نام شرکت [نام شرکت] سهامی عام در شرف تأسیس، که نزد شعبۀ [نام شعبۀ بانک] کد [کد شعبه] بانک [نام بانک] افتتاح گردیده، برای انجام پذیره‌نویسی سهام شرکت یادشده، اختصاص یافته است. در رعایت مفاد تبصرۀ 3 مادۀ 23 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، از زمان افتتاح حساب، استفاده از وجوه تأدیه شده در این حساب تا زمان اعلام کتبی سازمان بورس و اوراق بهادار، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

ماندۀ این حساب در تاریخ صدور این تأییدیه، مبلغ [ماندۀ حساب در زمان صدور تأییدیه] ریال می‌باشد.  

                                                                                                                             مهر و امضای شعبه

 

 

شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی خاص

از آنجایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام بگیرند، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولا باید افزایش سرمایه داشته باشند.

شرایط سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت‌های سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص حضور حداقل سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس لازم می باشد. بهتراست تعداد اعضای هیات مدیره فرد باشد تا در تصمیم‌ گیری‌ها برای احراز اکثریت و اقلیت مشکلی پیش نیاید. در شرکت سهامی خاص مدت تصدی هیات مدیره حداکثر دو سال است. انتخاب بازرسین برای شرکت سهامی خاص الزامی است و که برای یک دوره مالی یکساله انتخاب می‌شوند و طبق قانون بازرسین نباید نسبت نسبی و سببی با اعضای هیات مدیره ( سهامداران ) داشته باشند.

انواع سهام شرکت‌های سهامی خاص

سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع سهام با نام و سهام بی‌نام تقسیم می‌شود. هم چنین سهام با نام نیز به دو دسته‌ی سهام با نام عادی و سهام با نام ممتاز تقسیم می‌شود. که سهام ممتاز به سهامی که گفته می شود که به نسبت سایر اوراق سهام مزیتی داشته باشد مثلا : مبلغ اسمی بالاتری داشته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 • ارائه دورونوشت از اظهارنامه کامل شده.
 • ارائه دو رونوشت از اساسنامه کامل شده.
 • کامل نمودن فرم تعيين نام به ترتيب اولويت اسم هاي پيشنهادی و ارائه فيش واريزی.
 • ارائه اصل گواهی بانکی مبني بر پرداخت سرمايه ضمانتی (حداقل 35% سرمايه) همراه با فيش واريزی.
 • ارائه اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی که ثبت موضوع به مجوز نياز داشته باشد.
 • ارائه رونوشت برابر با اصل مدارک احراز هويت سهامداران، مديران و بازرسان.
 • ارائه اصل گواهي عدم سوء پيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان.
 • ارائه دو رونوشت از صورتجلسه مجمع عمومي موسسين.
 • ارائه دو رونوشت از صورتجلسه هيأت مديره کامل شده.
 • ارائه اصل وکالت نامه وکيل دادگستري چنانچه ثبت شرکت به وسیله وکيل صورت پذيرد

مسئولیت مؤسسین در خصوص تأسیس و ثبت شرکت سهامی

مسئولیت مؤسسین در خصوص تأسیس و ثبت شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود.

الف - مسئولیت مؤسسین در حالتی که شرکت مواجه با عدم ثبت می شود که طبق قسمت اخیر ماده ۱۹ در این صورت تمامی هزینه های تأسیس شرکت بر عهده مؤسسین خواهد بود و در واقع در این حالت مؤسسين مديون واقعی بوده و شخصا از دارایی خود باید عهده دار هزینه ها شوند. البته مسئوليت مابین مؤسسين نسبی ولی در مقابل اشخاص ثالث طبق ماده ۲۳ و ۲۷۳ لايحه تضامنی می باشد.

ب- اصولا اگر شرکت سهامی به ثبت رسیده باشد مؤسسین همانند پذیره نویسان مسئولیتی در خصوص تعهدات شرکت نداشته و ندارند و مسوولیت آنها محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است و دارایی شخصی مؤسسین مصون از تعرض طلبکاران شرکت است ولی قانونگذار برای مؤسسین در صورت حصول شرایطی طبق مواد ۲۳ و ۲۷۳ لایحه اصلاحی مسوولیت تضامنی برقرار نموده است. ماده ۲۳ مقرر می دارد: مؤسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تأسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند مسئولیت تضامنی دارند، در واقع اگر مؤسسین مقررات قانونی (لایحه اصلاحی) را در مورد تشکیل شرکت سهامی رعایت ننمایند و بطلان شرکت با عملیات با تصمیمات آن اعلام شود(ماده ۲۷۰ لايحه)

اولا: طبق ماده ۲۷۳ مؤسسين متضامنة مسئول خساراتی خواهند بود که از آن بطلان به صاحبان سهام شخاص ثالث متوجه شده است.

ثانيا: طبق قسمت اخیر ماده ۲۷۰ این بطلان در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نیست. برقراری مسئولیت تضامنی برای مؤسسین در مواد ۲۳ و ۲۷۳ لایحه اصلاحی مؤید این نظر است که در حقوق تجارت در مسئولیت جمعی اصل بر تضامن است و مسوولیت نسبی خلاف قاعده است و اطلاق مواد ۲۲۰ و ۲۴۹ و ۴۰۴ ق.ت و مخصوصا ماده ۵۹۲ ق.ت اصل مسئولیت تضامنی مسئولین متعدد را در حقوق تجارت و معاملات تجاری ابراز می دارد. البته بدیهی است که مسئولیت مابین خود مؤسسين نسبی می باشد و دادگاه حدود مسئولیت هریک را با توجه به میزان تقصیر آنها معین خواهد نمود.

نحوه اداره جلسه مجمع عمومی در شرکت سهامی خاص

ماده ۱۰۱ لایحه اصلاحی در این خصوص مقرر می دارد:

مجامع عمومی توسط هیأت رئیسه ای مرکب از یک رئیس و یک منشی و دو ناظر اداره می شود. در صورتی که ترتیب دیگری در اساسنامه پیش بینی نشده باشد ریاست مجمع با رئیس هیأت مدیره خواهد بود مگر در مواقعی که انتخاب یا عزل بعضی ازمدیران با کلیه آنها جزء دستور جلسه مجمع باشد که در این صورت رئیس مجمع از بین سهامداران حاضر در جلسه به اکثریت نسبی انتخاب خواهد شد. ناظران از بین صاحبان سهام انتخاب خواهند شد ولی منشی جلسه ممکن است صاحب سهم نباشد.

در خصوص این ماده نکات ذیل قابل اشاره است:

 • این قاعده که ریاست مجمع با رئیس هیأت مدیره خواهد بود، آمره نبوده و اساسنامه می تواند خلاف آن را مقرر دارد.
 • نصاب لازم برای انتخاب ناظران اکثریت نسبی آراء حاضرین در جلسه است.
 • منشی جلسه بر خلاف رئیس و ناظران مجمع ممکن است سهامدار نباشد و از اشخاص غیر سهامدار انتخاب شود و در صورتی که سهامدار باشد همانند ناظران باید از بین سهامداران حاضر در جلسه به اکثریت نسبی انتخاب شود و نقش منشی انشاء و نوشتن تصمیمات مجمع است.
 • بنظر می رسد که اعضاء هیأت رئیسه در مجمع مندرج در ماده ۹۶ نیز بایستی طبق ملاک ماده ۱۰۱ با اکثریت نسبی آراء حاضر در جلسه رسمی انتخاب شوند.
 • از آنجا که طبق تبصره ۲ ماده ۱۱۹ هرگاه رئیس هیأت مدیره موقت نتواند وظایف خود را انجام دهد، وظایف او را نایب رئیس هیأت مدیره انجام خواهد داد. لذا در ماده ۱۰۱ نیز اگر رئیس هیأت مدیره نتواند موقتا در جلسه مجمع شرکت نماید، ریاست مجمع با نایب رئیس هیأت مدیره خواهد بود.

تفاوت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

 • در شركت با مسئولیت محدود تعداد شركا حداقل ٢ نفر و در شركت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ٣ نفر می باشند.
 • حداقل سرمایه برای ثبت شركت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یك میلیون ریال است .
 • در شركت سهامی خاص حداقل ٣٥% سرمایه باید نقدا در یكی از شعب بانكها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ٦٥% در تعهد سهامداران باشد در شركت با مسئولیت محدود باید كل سرمایه تحویل مدیرعامل شركت شده و مدیرعامل شركت شده و مدیرعامل اقرار به دریافت نمایند و ارائه گواهی بانكی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.
 • انتخاب بازرس اصلی وعلی البدل در شركت سهامی خاص اجباری ولی در شركت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 • مدت مدیریت در شركت سهامی خاص حداكثر دو سال می باشد كه قابل تمدید است در شركت با مسئولیت محدود مدیران شركت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و هم چنین مخیر خواهند بود كه مدتی برای مدیران در اساسنامه شركت مقرر دارند.
 •  انتخاب روزنامه كثیرالانتشار در شركت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شركت الزامی و در شركت با مسئولیت محدود اختیاری است .
 • شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شركت سهامی خاص سهل تر و در شركت با مسئولیت محدود با توجه به نوع شركت مشكل تر میباشد.
 • مجامع عمومی در شركت سهامی خاص توسط هیات رئیسه ای مركب از یك نفر رئیس و دو نفر ناظر و یك نفر منشی كه از بین سهامداران انتخاب می شوند اداره می گردد. در شركت با مسئولیت محدود اداره مجامع عمومی شركت توسط هیات نظار در صورتی خواهد بود كه تعداد شركای آن از ١٢ نفر بیشتر باشد.
 • در شركت سهامی خاص و با مسئولیت محدود شركت در افزایش سرمایه اختیاری است .
 • سرمایه در شركت سهامی خاص به سهام تقسیم و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است سرمایه در شركت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شركا فقط تا میزان سرمایه خود در شركت مسئول قروض وتعهدات می باشند.
 • مدیران در شركت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه و به صندوق شركت بسپارند مدیران در شركت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف كه از بین شركا یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود.
 • تقسیم سود در شركت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شركت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شركا تقسیم خواهد شد و در شركت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند.
 • حق رای در شركت سهامی خاص به تعداد سهام و در شركت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
 • تقویم سهم الشركه غیر نقدی در شركت با مسئولیت محدود توسط شركا صورت می گیرد شركا در این خصوص دارای مسئولیت می باشند تقویم آورده غیر نقدی در شركت سهامی خاص با كارشناس رسمی دادگستری خواهد بود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

عباسعلی غفوری

اینجانب با داشتن کارشناسی ارشد در رشته حقوق جزا وجرم شناسی طبق مدرک ارسالی این جانب با سابقه بیش از 15 سال علاقه وافری در جهت خدمت به امت اسلامی دارم امیدوارم من را جزء خدمتگذاران این موسسه حقوقی قرار داده متشکر میشوم

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

باسلام وقت بخیر... لطفا روزمه کاری خود را به آدرس ایمیل payesh240@gmail.com بفرستید.در صورت نیاز با شما تماس گرفته می شود.

پاسخ

عباسعلی غفوری

بسمه تعالی ایتجانب عباسعلی غفوری کارشناس ارشد حقوق جزا وجرم شناسی وورودی دانشجوی دکترا از محضر عزیزان مسئول تقاضای فعالیت موسسه حقوقی وکیفری و خانوادگی وثبت واسناد و..... را دارم با توجه به داشتنن مکان ودفتری شخصی از خودم

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.