ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که از لحاظ ساختاری شبیه به شرکت مسئولیت محدود می باشد ولی سرمایه در آن به قطعات سهم یا سهام تبدیل می گردد. شرکت سهامی خاص شرکت بازرگانی تلقی می گردد و برای اخذ تسهیلات بانکی، گرفتن نمایندگی‌های و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی و نمایشگاه ها از اعتبار نسبتا" خوبی برخوردار است.

به این دلیل به آن شرکت سهامی گفته می شود که سرمایه آن تبدیل به سهام می گردد. سهام شرکت‌های سهامی خاص در بازار بورس قابل معامله نیست اما توسط مردم به راحتی قابل دادو ستد می‌باشد. برخلاف شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت شرکت سهامی خاص، باید تمام سرمایه آن در هنگام تاسیس توسط اعضا تامین شده و بخشی از سرمایه در حساب بانکی تادیه گردد.

همانطور که گفتیم شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بی شباهت به یکدیگر نمی باشند و در هردو این شرکتها مسئولیت اعضا در صورت عدم کفایت به نسبت سرمایه یا سهام آنها می باشد و جهت وصول طلبهای شرکت دراموال شخصی آنها دخل و تصرفی وارد نمی شود.

ثبت شرکت سهامی خاص

ماده ۴ لایحه اصلاحی شرکت سهامی خاص را شرکت سهامی نوع دوم بیان نموده است و مقرر می دارد نوع دوم - شرکت هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسيس منحصرا توسط مؤسسین تأمین گردیده است، این گونه شرکت ها شرکت سهامی خاص نامیده می شوند.

شرکت سهامی خاص نیز هم چنانکه از نامش پیداست شرکتی است که اشخاص خاصی آن را تأسیس می نمایند (مؤسسین) و غیر از مؤسسین، سایر اشخاص (مردم) حق پذیره نویسی و خرید سهام آن را ندارند و پذیره نویسی در آن ممنوع است (ماده ۲۱ لایحه اصلاحی و تمام سرمایه در موقع تأسیس منحصرا توسط مؤسسین تأمین می گردد. پس سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه توسط افراد خاص (مؤسسين) تأمین و پرداخت می شود.

مطابق تبصره ماده ۴ در شرکت های سهامی عام عبارت «شرکت سهامی عام» و در شرکت های سهامی خاص عبارت «شرکت سهامی خاص» باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت بطور روشن و خوانا قید شود. ظاهرة عدم انجام تکلیف مندرج در تبصره ماده ۴ ضمانت اجرای خاصی ندارد ولی بنظر می رسد که عدم انجام تکلیف مزبور توسط مدیران و مدیر عامل نوعی تقصیر و تخلف بوده و نوعی تخلف از مقررات لایحه اصلاحی می باشد لذا در صورتی که از این تقصیر خسارتی به شرکت با اشخاص ثالث وارد شود، مدیران و مدیر عامل متضامنا مسوول جبران خسارت خواهند بود و موضوع مشمول ماده ۱۴۲ لايحه اصلاحی خواهد بود.

ویژگی های اسم شرکت سهامی خاص

هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت عبارت “سهامی خاص” در تمام اوراق، اعلامیه‌ها و آگهی‌های شرکت به‌‎طور شفاف و روشن درج شود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص دست کم یک میلیون ریال(یکصد هزار تومان) می‌باشد که باید توسط خود موسسین تامین گردد که از این مبلغ حداقل ۳۵% از آن در حسابی به نام “شرکت در شرف تاسیس” نزد یکی از بانک‌ها سپرده‌گذاری می گردد.

افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی خاص

از آنجایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولا" باید افزایش سرمایه داشته باشند.

شرایط سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت‌های سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص حضور حداقل سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس لازم می باشد. بهتراست تعداد اعضای هیات مدیره فرد باشد تا در تصمیم‌ گیری‌ها برای احراز اکثریت و اقلیت مشکلی پیش نیاید. در شرکت سهامی خاص مدت تصدی هیات مدیره حداکثر دو سال است. انتخاب بازرسین برای شرکت سهامی خاص الزامیست و که برای یک دوره مالی یکساله انتخاب می‌شوند و طبق قانون بازرسین نباید نسبت نسبی و سببی با اعضای هیات مدیره ( سهامداران ) داشته باشند.

برای انتخاب بازرس باید شرایط انتخاب بازرس را در نظر گرفت بدین منظور می توانید برای اطلاعات بیشتر از این شرایط به مقاله آن مراجعه نمایید.

انواع سهام شرکت‌های سهامی خاص

سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع “سهام با نام” و “سهام بی‌نام” تقسیم می‌شود. همچنین سهام با نام نیز به دو دسته‌ی “سهام با نام عادی” و “سهام با نام ممتاز” تقسیم می‌شود.که سهام ممتاز به سهامی که گفته می شود که به نسبت سایر اوراق سهام مزیتی داشته باشد مثلا : مبلغ اسمی بالاتری داشته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 1. ارائه دورونوشت از اظهارنامه کامل شده.
 2. ارائه دو رونوشت از اساسنامه کامل شده.
 3. کامل نمودن فرم تعيين نام به ترتيب اولويت اسم هاي پيشنهادی و ارائه فيش واريزی.
 4. ارائه اصل گواهی بانکی مبني بر پرداخت سرمايه ضمانتی(حداقل 35% سرمايه) همراه با فيش واريزی.
 5. ارائه اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردي که ثبت موضوع به مجوز نياز داشته باشد.
 6. ارائه رونوشت برابر با اصل مدارک احراز هويت سهامداران، مديران و بازرسان.
 7. ارائه اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان.
 8. ارائه دو رونوشت از صورتجلسه مجمع عمومي موسسين.
 9. ارائه دو رونوشت از صورتجلسه هيأت مديره کامل شده.
 10. ارائه اصل وکالت نامه وکيل دادگستري چنانچه ثبت شرکت به وسیله وکيل صورت پذيرد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت یک شرکت سهامی خاص لازم است مراحل زیر طی گردد:

 1. موضوع فعالیت شرکت را تعیین نمایید.
 2. اعضای هیأت مدیره شرکت را معرفی نمایید.
 3. دو نفر که نسبتی با اعضای هیات مدیره نداشته باشند برای احراز سمت بازرس اصل و علی البدل در نظر بگیرید.
 4. سمت هر یک از اعضای هیأت مدیره و صاحبین حق امضاء را انتخاب کنید.
 5. آدرس محل فعالیت شرکت را مشخص کنید.
 6. میزان سرمایه لازم برای فعالیت شرکت را محاسبه نمایید.
 7.  درصد سهم هر یک از اعضا از سرمایه را مشخص نمایید.
 8. 5 نام انتخابی شرکت را در سه کلمه به ترتیب اولویت انتخاب نمایید.
 9. جهت تنظیم مدارک لازم به کارشناسان ما در ثبت شرکت پایش مراجعه کرده و اطلاعات فوق را به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده همه اعضا و بازرسین به کارشناس خود ارائه نمایید.
 10. معرفی نامه خطاب به پلیس+10 را از موسسه دریافت کرده و جهت دریافت گواهی عدم سوءپیشینه به دفاتر پلیس+ 10 مراجعه کرده و پس از دریافت گواهی مذکور آن را به موسسه تحویل دهید.
 11. پس از ثبت نام الکترونیک شما در سامانه مربوطه در صورت رد نام با هماهنگی کارشناس برای تعیین نام مجدد اقدام می گردد.
 12. ظرف یک روز کاری یکی از نامهای تایید نهایی شده و به اطلاع موکل خواهد رسید.
 13. معرفی نامه‌ای خطاب به بانک جهت افتتاح حساب به نام شرکت به متقاضی تحویل داده می شود.
 14. موکل با در دست داشتن معرفی نامه به بانک مورد نظر خود مراجعه نموده و حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس با نام تأیید شده باز می نماید و مبلغی معادل 35 درصد از سرمایه را به حساب مذکور واریز می کند. سپس گواهی واریز از بانک دریافت کرده و به وکیل ارجاع می دهد.
 15. گواهی به اداره ثبت شرکتها ارجاع می گردد و پس از بررسی توسط کارشناس در صورت عدم وجود مشکل قانونی در مدارک و اطلاعات ارائه شده پرونده توسط کارشناس تأیید می شود.
 16. پس از تأیید کارشناس مدارک تأیید شده جهت امضای اعضای هیأت مدیره به موکل ارجاع می گردد.
 17. ذیل تمامی صفحات مدارک ارائه شده توسط کلیه اعضای هیأت مدیره و ذیل صفحات مشخص شده توسط بازرسین امضاء شده و به وکیل بازپس داده می شود.
 18. مدارک امضاء شده به همراه سایر مدارک پرونده به اداره ثبت شرکتها تحویل داده می شود.
 19. مدارک توسط کارشناس رویت شده و در صورت تطابق با مدارک سامانه تأیید می گردد.
 20.  شماره ثبت و آگهی تأسیس شرکت صادر شده و وکیل جهت امضای دفاتر ثبت شرکت به اداره ثبت شرکتها مراجعه می کند.
 21. ظرف حداکثر یک هفته از امضای دفاتر توسط وکیل آگهی از اداره ثبت دریافت شده و به موکل ارجاع می گردد.
 22. ثبت شرکت در این مرحله به پایان رسیده و شرکت رسما ثبت شده محسوب می شود. تنها زمانی حدود 15 تا 30 روزکاری پس از ثبت نهایی زمان لازم است تا روزنامه رسمی در سایت رویت شود.
 23. بلافاصله پس از دریافت، روزنامه رسمی به موکل تحویل شده و ثبت شرکت به طور کامل به پایان می رسد.
ضمانت اجرای ثبت شرکت سهامی خاص

در خصوص ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت سهامی عام و خاص و عدم آگهی خلاصه اظهارنامه و شرکت نامه و منضمات آن یا هر دو بایستی گفت این ضمانت اجراها عبارتند از:

الف - طبق ماده ۲ قانون ثبت شرکت ها به تقاضای مدعی العموم بدایت محلی که ثبت باید در آنجا به عمل آید (دادستان) محکمه مدیران آنها را به یکصد إلى هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهد نمود. البته این ضمانت اجرا در زمان تصویب آن مؤثر بوده ولی امروزه به علت کاهش شدید ارزش پول ملی، خاصیت بازدارندگی خود را به طور کامل از دست داده است.

ب- دو مین ضمانت اجرا باز هم در ماده ۲ قانون ثبت شرکت ها بیان شده است و آن اینکه در صورت تقاضای مدعی العموم (دادستان) حکم انحلال شرکت متخلف نیز صادر خواهد شد» بنابراین یکی از ضمانت اجراهای عدم ثبت شرکت، صدور حکم انحلال شرکت است که به درخواست دادستان توسط محکمه صادر می شود. البته ظاهرا دادستان در تقاضا یا عدم تقاضای انحلال از محکمه مختار بنظر می رسد.

بدیهی است که تا زمانی که حکم قطعی انحلال صادر نشده است، مدیران می توانند با ثبت شرکت و اگهی آن جلوی انحلال را بگیرند(با وحدت ملاک از مواد ۵- ۲۷۱- ۲۷۲ لایحه اصلاحی)

ج- سومین ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت و آگهی آن در ماده ۱۹۸ ق.ت بیان شده است اگر به علت عدم رعایت دستور دو ماده فوق بطلان عملیات شرکت اعلام شد هیچ یک از شرکاء نمی توانند این بطلان را در مقابل اشخاص ثالثی که با آنها معامله کرده اند عذر قرار دهند.

لذا طبق ماده ۱۹۸ قي.ت در صورت عدم رعایت دستور مواد ۱۹۵ و ۱۹۷ ممکن است عملیات شرکت (نه خود شرکت) باطل گردد و این بطلان بنظر می رسد که بطلان نسبی است نه مطلق. لذا در صورتی که شرکاء شرکت معامله را تأیید نموده یا تقاضای بطلان را از خود ساقط نمایند، عملیات شرکت صحیح و معتبر خواهد بود.

لذا واضح است که شرکت می تواند قبل از ثبت نیز دارای شخصیت حقوقی باشد. در ماده ۱۹۸ ق.ت قاعده مترقی وضع شده و آن عدم قابلیت استناد بطلان معاملات شرکت در برابر اشخاص ثالث می باشد البته ثالثی که در ماده ۱۹۸ موردنظر است، ثالثی است که باحسن نیت بوده و از عدم ثبت و آگهی آن مطلع نبوده است.

البته ضمانت اجراهای مندرج در بند ب و ج این مبحث زمانی قابل اعمال است که شرکت هنوز ثبت شرکت و بطلان عملیات آن مخالف روح مواد کو ۲۷۱ و ۲۷۲ لایحه اصلاحی می باشد.

مسئولیت مؤسسین در خصوص تأسیس و ثبت شرکت سهامی

مسئولیت مؤسسین در خصوص تأسیس و ثبت شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود.

الف - مسئولیت مؤسسین در حالتی که شرکت مواجه با عدم ثبت می شود که طبق قسمت اخیر ماده ۱۹ در این صورت تمامی هزینه های تأسیس شرکت بر عهده مؤسسین خواهد بود و در واقع در این حالت مؤسسين مديون واقعی بوده و شخصا از دارایی خود باید عهده دار هزینه ها شوند. البته مسووليت مابین مؤسسين نسبی ولی در مقابل اشخاص ثالث طبق ماده ۲۳ و ۲۷۳ لايحه تضامنی می باشد.

ب- اصولا اگر شرکت سهامی به ثبت رسیده باشد مؤسسین همانند پذیره نویسان مسوولیتی در خصوص تعهدات شرکت نداشته و ندارند و مسوولیت آنها محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است و دارایی شخصی مؤسسین مصون از تعرض طلبکاران شرکت است ولی قانونگذار برای مؤسسین در صورت حصول شرایطی طبق مواد ۲۳ و ۲۷۳ لایحه اصلاحی مسوولیت تضامنی برقرار نموده است. ماده ۲۳ مقرر می دارد: مؤسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تأسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند مسوولیت تضامنی دارند، در واقع اگر مؤسسین مقررات قانونی (لایحه اصلاحی) را در مورد تشکیل شرکت سهامی رعایت ننمایند و بطلان شرکت با عملیات با تصمیمات آن اعلام شود(ماده ۲۷۰ لايحه)

اولا: طبق ماده ۲۷۳ مؤسسين متضامنة مسئول خساراتی خواهند بود که از آن بطلان به صاحبان سهام شخاص ثالث متوجه شده است.

ثانيا: طبق قسمت اخیر ماده ۲۷۰ این بطلان در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نیست. برقراری مسئولیت تضامنی برای مؤسسین در مواد ۲۳ و ۲۷۳ لایحه اصلاحی مؤید این نظر است که در حقوق تجارت در مسئولیت جمعی اصل بر تضامن است و مسوولیت نسبی خلاف قاعده است و اطلاق مواد ۲۲۰ و ۲۴۹ و ۴۰۴ ق.ت و مخصوصا ماده ۵۹۲ ق.ت اصل مسئولیت تضامنی مسئولین متعدد را در حقوق تجارت و معاملات تجاری ابراز می دارد. البته بدیهی است که مسئولیت مابین خود مؤسسين نسبی می باشد و دادگاه حدود مسئولیت هریک را با توجه به میزان تقصیر آنها معین خواهد نمود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

عباسعلی غفوری

اینجانب با داشتن کارشناسی ارشد در رشته حقوق جزا وجرم شناسی طبق مدرک ارسالی این جانب با سابقه بیش از 15 سال علاقه وافری در جهت خدمت به امت اسلامی دارم امیدوارم من را جزء خدمتگذاران این موسسه حقوقی قرار داده متشکر میشوم

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

باسلام وقت بخیر... لطفا روزمه کاری خود را به آدرس ایمیل payesh240@gmail.com بفرستید.در صورت نیاز با شما تماس گرفته می شود.

پاسخ

عباسعلی غفوری

بسمه تعالی ایتجانب عباسعلی غفوری کارشناس ارشد حقوق جزا وجرم شناسی وورودی دانشجوی دکترا از محضر عزیزان مسئول تقاضای فعالیت موسسه حقوقی وکیفری و خانوادگی وثبت واسناد و..... را دارم با توجه به داشتنن مکان ودفتری شخصی از خودم

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.