بنا به ماده 148 اصلاحيه قانون تجارت، «تضمين حقوق صاحبان سهام طبق قانون و اساسنامه شركت» وظيفه اصلي بازرس قانوني هر شركت میباشد.

در بخشي از اين ماده آمده است:

«بازرسان می بایست به این اطمینان برسند که حقوق صاحبان سهام به شکل قانونی و مطابق با چیزی که اساسنامه شركت تعيين كرده است، کاملا يكسان رعايت شده باشد و چنانچه مديران برخلاف حقيقت اطلاعاتی را در اختيار سهامداران بگذارند، بازرسان می بایست آن را به اطلاع مجمع عمومي برسانند»

بنابراین از وظایف اصلی بازرس قانوني شركت‌هاي سهامي « نظارت بر فعاليت‌هاي شركت» بالاخص فعاليت‌هاي هيأت مديره و مديرعامل می باشد.

قانون تجارت دایره ی اختیارت وسیعی به بازرس داده است تا جهت انجام امورات خود با مشکل مواجه نشوند. مثلا بنا به ماده 149 اصلاحيه قانون تجارت، بازرس قانوني مجاز به بررسي و بازرسي در هر زمان می باشد و می تواند تمامی اسناد و مدارك شركت را براي بررسي تحویل بگیرد.

در کنار وظايف عمومي بازرس قانوني،بعضی از مواد قانون تجارت، در بعضی از موارد بازرس قانوني می تواند بر انجام بعضي از وظايف قانوني نظارت و كنترل مستقيم داشته باشد.

شرایط انتخاب بازرس

-از آنجا که بازرس قانونی دارای وظایف و مسئولیتهای مهمی می باشد قانون تجارت درباره ی شیوه ی گزینش و فعالیت بازرس قانوني چاره اندشی هایی را در نظر گرفته است. بازرس قانوني شركت بايد توسط مجمع عمومي عادي همان شركت انتخاب شود.

-مطابق با قانون تجارت، تمامی شرکتها در طی فعالیت خود بازرس قانونی داشته باشند.بنا به هر دلیلی نباید این جایگاه بدون متصدی باشد .

-با توجه به این موضوع بنا به ماده 153 چنانچه یکی از حالات زیر صورت بگیرد و ذینفع که همان سهامدار شرکت است تقاضا بدهد دادگاه این صلاحیت را دارد که در این خصوص مداخله نماید و با در نظر گرفتن اساسنامه شرکت بازرس را انتخاب کرده و انتصاب نماید.

الف - بازرس قانوني توسط مجمع عمومي انتخاب نشود

ب - بازرس قانوني توانایی ارائه گزارش سالانه خود را نداشته باشد یا از این کار سرپیچی نماید.

-انتخاب بازرس اصلی بنا به ماده 144 از سمت مجمع عمومي عادي برای مدت زمان حداقل یک سال می باشد.مطابق با قانون تجارت می توان زمان ماموریت بازرس را تمدید نمود.

-با توجه به قانون تجارت میتوان چند بازرس قانوني براي عهده دار شدن اين سمت در نظر گرفت. بازرسان منتخب قادر می باشند هر کدام به صورت جداگانه به امورات خود بپردازند ولی بنا به ماده 150، بازرسان می توانند به طور مشترک يك گزارش رسمي تهيه نمایند و به مجمع عمومي تحویل دهند اینچنین ديدگاه‌هاي مختلف هر يك در گزارش آورده می شود.

ضمانت اجراي وظايف بازرس قانوني

قانون تجارت با در نظر گرفتن این مطلب که بازرس دارای وضایف و مسئولیت سنگینی می باشد براي همكاري اعضاي هيأت مديره و مديرعامل با بازرس قانوني ضمانت اجرايي پيش‌بيني كرده است.

ماده 260 قانون تجارت نیز براي اعضاي هيأت‌مديره و مديرعامل كه به صورت عمد مانع انجام وظیفه بازرس قانونی شوند یا در کار او اخلال به وجود آورندمثلا اسناد و مداركی که بازرس قانوني نیاز دارد را به او تحویل ندهند، برای آنها مجازات حبس از سه ماه تا دو سال يا جزاي نقدي از بيست هزار ريال تا دويست هزار ريال يا به هر دو مجازات در نظر گرفته اند.

مسؤوليت‌هاي بازرس قانوني

دو نوع مسئولیت توسط قانون تجارت براي بازرس قانوني شركت‌هاي سهامي پيش‌بيني كرده است:

الف - مسؤوليت حقوقي

ب - مسؤوليت كيفري

در رابطه با مسؤوليت حقوقي ماده 154 اینچنین مقرر کرده:

«بازرس يا بازرسان در برابر شركت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتي كه در انجام وظايف خود مرتكب مي‌شوند، طبق قواعد عمومي مربوط به مسؤوليت مدني مسؤول جبران خسارات وارده خواهند بود.»

قانون تجارت در دو ماده در ارتباط با مسؤوليت كيفري بازرس قانوني، صراحتا"به موضوع اشاره کرده است.

ماده 267 مقرر مي‌دارد:

«چنانچه فردی در سمت بازرسي شركت سهامي با علم و اطلاع در مورد اوضاع شركت به مجمع عمومي در گزارش‌هاي خود اطلاعات کذب دهد و یا اطلاعات نادرست را مورد تایید قرار دهد،برای او حبس تأديبي از سه ماه تا دو سال در نظر گرفته شده است»

ماده 266 نيز مقرر مي‌دارد:

«چنانچه فردی دارای منع قانونی باشد و با توجه به علم به آن تصدی سمت بازرسي را در شركت سهامي قبول کند و به آن مبادرت نماید،حبس تأديبي از دو ماه تا شش ماه يا جزاي نقدي از بيست هزار تا يكصد هزار ريال يا هر دو مجازات برای او پیش بینی شده است.»

در کنار این دو ماده، ماده 156، بازرس قانوني این اجازه را ندارد با شركت يا به حساب شركت به طور مستقيم يا غيرمستقيم معامله نماید.اما برای آن ضمانت اجرايي در نظر نگرفته است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.