ثبت اختراع

درنظام حقوقی ایران و اکثر کشورهای جهان، اختراعی به موجب قانون مورد حمایت خواهد بود که در مرجع صلاحیت دار ثبت گردد.

گواهی ثبت اختراع

ماده 3قانون ثبت اختراعات جدیدالتصویب ایران چنین مقرر داشته است:

« گواهی نامه اختراع سندی است که اداره ثبت مالکیت صنعتی، برای حمایت از اختراع صادر می کند و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری آن بهره مند شود»

بند الف ماده5 همین قانون می گوید:

«حقوق اختراع ثبت شده منحصراً به مخترع تعلق دارد».

جهت مطالعه بیشتر در زمینه ثبت اختراع مقاله ی موسسه حقوقی پایش را مطالعه نمایید.

بنابراین با توجه به موارد مذکور، تازمانی که اختراع ثبت نشده باشد ، مورد حمایت قانون نخواهد بود وآثاری نیز قانوناً در پی نخواهد داشت. در ماده26 قانون سابق ثبت علائم و اختراعات مصوب 1310 عنوان شده بود:

«هر قسم اکتشاف یا اختراع جدید، در شعب مختلف صنعتی یا فلاحتی به کاشف آن حق انحصاری می دهد که برطبق شرایط ودر مدت مقرر در این قانون، از اکتشافات یا اختراع خود استفاده نماید، مشروط براین که اکتشافات یا اختراع مزبور ، مطابق مقررات این قانون در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشد»

ماده 26 قانون سابق از مقررات قانون جدیدالتصویب 1386 گویاتر بود که در حال حاضر منسوخ شده است.

در نظام حقوقی فرانسه، اختراع، برخلاف حقوق مولف که به مجرد خلق پدیده یا اثر فکری، آثار حقوقی آن ظاهرمی شود وقتی مورد حمایت قانون قرار گیرد که به ثبت برسد و ورقه اختراع برای آن صادر گردد.

موسسه حقوقی و ثبتی پایش مجری انحصاری ثبت شرکت و ثبت برند در ایران

طبق ماده 1-611L قانون مالکیت فکری و صنعتی فرانسه، اختراع وقتی موجب پیدایش حق مالکیت صنعتی می شود که در موسسه ملی مالکیت صنعتی، به ثبت برسد ودر این صورت است که برای مخترع یا قائم مقام وی، حق بهره برداری انحصاری به وجود خواهد آمد. این ضابطه در قانون 5ژوئیه 1844 سابقه دارد که به احتمال زیاد در تنظیم ماده 26قانون ثبت علائم و اختراعات 1310 مورد توجه قانون گذار ایران بوده است.

انواع ثبت اختراع

ثبت اختراع ممکن است سرزمینی، منطقه ای یا بین المللی باشد.

ثبت سرزمینی اختراع

ثبت سرزمینی اختراع به این معنی است که یک اختراع،در قلمرو سیاسی وبرطبق ضوابط و مقررات یک کشور، به ثبت برسد. در این صورت ممکن است مخترع در کشور متبوع خود اقدام به ثبت اختراع کند که آن را ثبت ملی می گویند ولی اگر مخترع در یک کشور دیگری غیر از کشور متبوع خود اختراعی را به ثبت برساند، ثبت سرزمینی محسوب می شود ولی ثبت ملی نخواهد بود.ثبت اختراع سرزمینی یا ملی، طبق ضوابط کشوری انجام می شود که اختراع درآن سرزمین به ثبت می رسد.

البته اگر مخترع با توجه به موضوع اختراع و کاربرد آن، لازم بداند که در مناطق مختلف جهان ودر کشورهای متعدد و مختلف، مورد حمایت قرار گیرد تا بتواند از سوء استفاده رقیبان خود در آن کشورها مصون بماند،باید در کشورهای مورد نظر و طبق ضوابط آن کشورها اقدام به ثبت اختراع کند. در این صورت ثبت اختراع ،ثبت سرزمینی است نه ثبت ملی و نه ثبت بین المللی، یعنی در هر کشور وسرزمینی، مخترع به طور جداگانه اختراع خود را برطبق ضوابط آن کشور، ثبت خواهد کرد.

ثبت منطقه ای اختراع

ثبت منطقه ای اختراع به این است که مخترع موضوع اختراع خود را در سازمان منطقه ای که دول مختلف ضوابط و مقررات یکسانی را برای ثبت اختراع به موجب معاهده ای پذیرفته اند، به ثبت برساند. به طور مثال سازمان یا اداره اروپائی اختراع، که به موجب کنوانسیون مورخ 1973 در مونیخ آلمان به تصویب رسید به وجود آمد و از اول ژوئن 1987 میلادی این کنوانسیون لازم الاجرا گردید. در این کنوانسیون،ضوابطی برای ثبت اختراع، مورد توافق کشورهای عضو کنوانسیون قرار گرفت.به موجب این معاهده، پذیرفته شد که نظام واحد و مشترکی در قوانین داخلی کشورهای عضو به وجود آید و اگر اختراعی در سازمان اروپائی اختراع به ثبت برسد، در کشورهای اروپایی مورد درخواست متقاضی، مورد حمایت قرار می گیرد. به این تعبیر که ثبت چنین اختراعی به صورت ثبت منطقه ای به منزله ثبت آن در تمام کشورهای عضور کنوانسیون مونیخ است که در اظهارنامه ثبت اختراع ذکر شده است.

فایده ثبت منطقه ای اختراع این است که با تسلیم یک اظهارنامه به یک زبان و پرداخت یک هزینه ویا یک بررسی مفاد اظهارنامه و موضوع اختراع، متقاضی موفق به اخذ گواهی نامه اختراع می شود که در تمام کشورهای تعیین شده در اظهارنامه، اعتبار خواهد داشت وبه منزله گواهی اختراع صادره در همه آن کشورها خواهد بود.

البته بی اعتبار شدن گواهی اختراع منطقه ای موجب سلب حمایت در همه کشورهای تعیین شده، خواهد شد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.