ثبت اختراع در ایران و انجام تشریفات مربوطه مطابق قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ و آیین نامه اجرایی آن، مصوب ۱۳۸۷ انجام خواهد شد.

ثبت اختراع در ایران

مطابق این قانون ثبت اختراع مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت (اداره کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است ماده ۲ آیین نامه). اظهارنامه ثبت اختراع باید در سه نسخه و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شود.

اظهارنامه مزبور باید حاوی اطلاعات مختلفی، از جمله مشخصات کامل متقاضی، عنوان اختراع، توصیف اختراع، ادعاها، تعیین طبقه اختراع براساس طبقه بندی بین المللی اختراعات، مدارک مربوط به حق تقدم و رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی باشد (مواد ۶ تا ۹ قانون و مواد ۳ تا ۶ آیین نامه(.اداره ثبت اختراعات (مرجع ثبت) پس از دریافت اظهارنامه و ضمایم مربوطه آن را ظرف ۶ ماه از حيث انطباق با شرایط شکلی و ماهوری مندرج در قانون و آیین نامه بررسی می نماید و عندالزوم می تواند از کارشناس امر برای احراز شرایط ماهوی اختراع استعلام و کسب نظر نماید؛ هرچند این نظر جنبه مشورتی برای مرجع ثبت دارد (ماده ۲۸ آیین نامه).

پس از تصمیم مرجع ثبت مبنی بر اعطای گواهینامه اختراع، مراتب به متقاضی برای پرداخت هزینه های مربوطه و انتشار آگهی اعلام و پس از پرداخت هزینه ها، اختراع با قید مراتب مندرج در ماده ۳۱ آیین نامه در دفتر ثبت اختراع ثبت می شود و سپس ظرف سی روز آگهی مربوط به ثبت در روزنامه رسمی منتشر می گردد. پس از انتشار آگهی ثبت اختراع و تسلیم نسخه ای از آن به مرجع ثبت، گواهینامه اختراع صادر و به متقاضی تسلیم خواهد شد (ماده ۳۳)

هرچند ثبت اختراع و اعطای گواهینامه ثبت اختراع پس از طی تشریفات یاد شده در بالا انجام می شود، ولی شروع حمایت های قانونی از مخترع از همان لحظه ای است که اظهارنامه ثبت اختراع در اداره ثبت اختراعات با قید تاریخ و ساعت تقدیم و ثبت دفتر مربوطه می شود.

ثبت اختراعات خارجیان در ایران

براساس کنوانسیون پاریس که ایران در سال ۱۹۵۹ عضویت آنرا پذیرفته است. یکی از اصول آن «اصل رفتار ملی» است. چرا که براساس این اصل، هر فرد خارجی (البته عضو کنوانسیون پاریس) می تواند در اداره مالکیت صنعتی ایران
اختراع خود را به ثبت برساند و در صورت نقض اختراع می تواند علیه نقض کننده اختراع در دادگاههای ایران اقامه دعوی نماید و برای شخص استفاده کننده «ولو دولتی باشد» ایجاد مشکل نماید.

با بررسی دقیق تر آمارها آشکار می شود که اکثر اختراعات خارجیانی که در ایران ثبت شده است در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی» است که خود زنگ خطری برای تولید کنندگان داخلی و محققان بویژه برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود. چرا که در صورت ثبت اختراع توسط شرکت خارجی مثلا شرکت ؟ و تولید محصولات همان اختراع در داخل کشور، باید حق لیسانسی را به مالک اختراع (که اختراعش را در ایران ثبت نموده است) بپردازید و گاها ممکن است شرکت خارجی از تولید محصولش توسط شرکتهای داخلی ایران، ممانعت به عمل آورد و هزینه های سنگین سرمایه گذاری، کشور را با مشکلات و بحران های جدی مواجه می سازد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.