جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

معاهده همکاری ثبت اختراع

معاهده همکاری ثبت اختراع

برای دانستن نحوه تنظیم و ارائه معاهده همکاری ثبت اختراع می توانید با مجتمع ثبتی پایش تماس گرفته و یا در قسمت مشاوره رایگان همین صفحه تمامی سوالات خود را بپرسید و بدین صورت گام های ثبت اختراع را قانونی بردارید. در ادامه بهتر است با ما همراه باشید.

معاهده همکاری ثبت اختراع

عهدنامه همکاری ثبت اختراع عهد نامه ای جهانی می باشد که نهاد بین المللی مالکیت معنوی آن را سرپرستی می کند و 148 اعضایی که در کنوانسیون پاریس عضویت دارند در این عهدنامه هم عضو هستند.

نظام PCT این قابلیت را مهیا نموده است که شما برای اختراع خود به وسیله تسلیم نمودن یک اظهارنامه بین المللی واحد، به جای تنظیم نمودن اظهارنامه های مختلف به صورت تک تک در کشورها و انجمن های منطقه ای مختلف حمایت اختراعی را به دست بیاورید.

البته صادر نمودن و اعطای حق اختراع در انتها از وظیفه های ذاتی اداره ها ملی و منطقه ای می باشد که به صورت مختصر فاز ملی گفته می شود.

به صورت خلاصه روال بررسی و ارزیابی اختراع در نظام PCT به شرح ذیل می باشد:

تسلیم اظهارنامه: در صورتی که ضروریات شکلی را رعایت کرده باشید شما قادر می باشید به یک زبان واحد و با پرداخت نمودن یک سری از هزینه ها ،اظهارنامه بین المللی خود را ارائه دهید.

معاهده همکاری ثبت اختراع
معاهده همکاری ثبت اختراع

نحوه اجرای معاهده همکاری ثبت اختراع

از هنگامی که عهد نامه ثبت اختراع در سال 1978 به وجود آمد، اين عهدنامه برای مخترعان و صنعت راه و مسیر بسیار خوبی را به منظور بهره مند شدن از حمايت ثبت اختراع درعرصه جهان خلق كرده است.

با تشكيل پرونده برای درخواست ثبت ((بين المللی))، يک اختراع مطابق عهد نامه همكاری ثبت اختراع (PCT) به صورت مصادف در بسياری از كشورها از حمايت قانونی بهره مند خواهد بود.

درخواست کنندگان و سازمان های ثبت اختراع 138 كشور عضو PCT از ضوابط و مراسم برابر، پژوهش های جهانی و تفسیر های تحقيقات مبادی و ترویج متمركز جهانی كه به وسیله نظام PCT تشکیل شده است، کامیاب هستند.

در مقايسه با سیستم قدیمی ثبت اختراع، در اکثر موارد روال ملی اعطای امتياز حق اختراع و هزينه های مربوطه تا 30 ماه از تاريخ اوليه (يا حتی بيشتر در برخی از سازمان ها ) به عقب می افتد.

در انتهای اين مدت، درخواست کننده اطلاعات مهم و گران بهایی را در ارتباط با احتمال کامیابی از حمايت ثبت اخذ خواهد نمود. نمودار ذيل تصویری جامع و کاملی را از مهم ترين مرحله های رسيدگی به درخواست ها در نظام PCT در مرحله ی جهانی و دوره های مربوطه می باشد.

درخواست کننده ای كه از نطام PCT استعمال می کند بايستی به منظور درخواست بين المللی PCT در موسسه دريافت كننده پرونده تشكيل بدهد. يک منصب جهانی استفسار را برگزیند كه اين منصب بیانیه و نظريه نوشته شده ای را در رابطه با شایستگی ثبت اختراع به شخص ارائه می نماید.

سپس دایره جهانی وايپو درخواست نامه را منتشر می کند و کلیه اسناد ضروری و الزامی را به اداره های ثبت عضو نظام PCT ارسال می کند.

درخواست کننده قادر می باشد به منظور بررسی دوباره شایستگی ثبت اختراع خود از منصب های تحقيقات مقدماتی جهانی درخواست کند. درخواست کننده به صورت جامع 30 ماه از تاريخ اوليه مهلت دارد تا به مرحله ی ملی PCT در كشورها و منطقه هایی كه به حمايت نیاز دارد وارد گردد.

تشكيل پرونده PCT

درخواست کننده ثبت اختراع كه تمایل دارد با استعمال از نظام PCT اختراع خود را در بيشتر از يک كشور مورد حمايت قرار دهد. بايستی در موسسه دريافت كننده ذی صلاح به منظور درخواست نامه جهانی تحت نظام PCT پرونده تشكيل دهد.

به صورت کلی، در نخست، درخواست کنندگان جهت درخواست نامه ثبت اختراع در موسسه ثبت اختراع خود پرونده تشكيل می دهند. به مدت زمان 12 ماه از تاريخ اوليه به منظور درخواست نامه جهانی خود تحت نظام PCT پرونده تشكيل می دهند.

دفتر بين الملل

موسسه دريافت كننده يک رونوشت از درخواست نامه جهانی PCT را به دایره جهانی (IB) وايپو ارسال می کنند و دایره جهانی مسئوليت دارد:

  • کلیه اسناد درخواست نامه را دریافت و بایگانی نماید.
  • انجام و بررسی مراسم مکرر
  • انتشار درخواست نامه و اسناد مربوط به خدمات جستجوی حیطه ثبت اختراع( Patentscope Search Service).
  • ترجمه عنوان و چکیده درخواست نامه جهانی و اسناد مربوطه به انگليسی يا فرانسه (در صورت ضرورت.)
  • نامه نگاری و ارسال اسناد به موسسه ها و اشخاص ثالث
  • ارائه نظريه حقوقی در صورت تقاضای كاربران
  • ارائه كمك و مساعدت مرتبط با PCT به كشورهای عضو PCT

درخواست کننده بايستی هزينه تشكيل پرونده بين المللي كه به طور تقریبی 400/1 سويس فرانسه مي باشد را پرداخت نماید. چنانچه درخواست نامه جهانی PCT بيشتر از 30 صفحه باشد، هزينه اضافی برای هر ورقه به طور تقریبی 15 سويس فرانسه را پرداخت نماید.

درخواست دهندگانی كه به شکل الكترونيكی پرونده تشكيل می دهند به طور تقریبی تا سقف 300 سويس فرانسه از تخفيف مستفید می شوند.

علاوه بر اين، درخواست کنندگانی كه از كشورهای كم درآمد می باشند. تحت شرايط و ضوابط خاصی، تا 75 درصد در موضوع هزينه تشكيل پرونده جهانی از تخفيف بهره مند می باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها