انتخاب اسم برای یک برند و علامت تجاری در آینده شغلی و نیز مطرح شدن آن برند تاثیر به سزایی در به یاد ماندن در اذهان مشتریان خواهد داشت . در ادامه به اسم تجاری در قوانین اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

انتخاب اسم تجاری در قانون

در قانون تجارت در ادارات ایران تعریف خاصی از اسم تجاری بیان نشده است، اما در ماده ۵۷۷ این صورت استنباط می شودکه از دیدگاه قانون، اسم تجاری اسمی بوده که صاحب فعالیت اقتصادی برای کسب و کار خود و مطرح شدن در بین مشتریان انتخاب می کند که باید گویای ویژگی های فعالیت وی باشد. از سویی در بند ج ماده ۳۰ قانون جدید ثبت اختراعات، به موضوع نام تجاری بدین صورت پرداخته که نام تجاری را اسم با معنی و دارای هویت محصول و خدمات معرفی کرده .

به نظر می رسد که «نام» به شخص حقیقی و «عنوان» به شخص حقوقی و شرکتهای تجاری بر می گردد. ما بعدا در مورد «عنوان» در شرکت ها مطالبی خواهیم آورد. البته ممکن است که این دو لفظ مترادف بکار برده شوند. مثلا در کشور کویت یا کشور مغرب به جای "اسم تجاری" عبارت "عنوان تجاری در قانون استعمال شده است.

نام تجارتی، اسم با عنوانی است که نمایانگر یا مشخص کننده فعالیت تاجر باشد.

 

اسم برند در قانون

 

لكن باید گفت با توجه به همین مقررات موجود قانونگذار ایرانی مقصود از اسم تجاری را تعیین کرده است و آنرا اسمی می داند که هر تاجری، اعم از اینکه شخص حقیقی باشد یا حقوقی، برای تمیز فعالیت تجاری اش اتخاذ می کند. البته لازم است که به وضوح از سایر اسماء تجاری متفاوت باشد و نیز نبایستی از اسامی بیگانه باشد، زیرا مطابق قانون و آیین نامه ممنوعیت استفاده از الفاظ بیگانه، استفاده از الفاظ سایر زبانها به عنوان نام یا علامت تجاری ممنوع است. همچنین اسم تجاری نباید متضمن تعبیری که مخالف نظم عمومی یا موجب گمراهی و تضلیل مردم با ایجاد ایهام در مورد موقعیت یا به حقیقت فعالیت تجاری وی می شود، باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.