جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اسم زیبا برای شرکت

انتخاب اسم زیبا شرکت

در مقاله پیش رو شما با در نظر داشتن اهمیت موضوع می خواهیم به این سوالات جواب دهیم که اسم زیبا برای شرکت را چطور انتخاب کنیم؟ چه عاملی بر روی انتخاب نام شرکت تاثیر می گذارند؟ خصوصیات نام زیبا چیست؟

توجه و شناخت این عوامل می تواند فرصت های بزرگی را جهت کسب موفقیت در میان سایر رقبا، حتی در سطح بین الملل ایجاد کند. قبل از شروع بحث، اشاره می کنیم که چنانچه در رابطه با انتخاب نام شرکت با مشکل، سوالی برخورد کردید، با تماس با کارشناسان با تجربه ما در مجتمع حقوقی پایش می توانید مشاوره های حرفه ای دریافت دارید.

انتخاب اسم زیبا برای شرکت

نام اشخاص حقوقی به استناد ” دستورالعمل اجرایی تعیین نام اشخاص حقوقی” به کلمه یا کلمات معناداری اطلاق می شود که متقاضیان ثبت ایرانی یا خارجی به منظور شناسایی شخصیت حقوقی به مرجع ثبت معرفی می کنند.

از حساس ترین و مهمترین مراحل تشکیل شرکت می توان انتخاب نام شرکت را نام برد زیرا با داشتن اسم زیبا برای شرکت که با دقت فراوان انتخاب شده، می توان شرکت را از سایر رقبا متمایز ساخت.

شرکت هایی که اعتبار حرفه ای و تجاری خود را نزد دیگران از دست می دهند که نام کلیشه ای برای خود انتخاب کرده یا نام خود را تغییر می دهند.

 

انتخاب اسم زیبا برای شرکت
انتخاب اسم زیبا برای شرکت

اسم زیبا و مناسب برای شرکت

رعایت مقیاس های مهم زیر در هنگام انتخاب نام شرکت از اهمیت بسزایی برخوردار است :

 • اسم قانونی بوده و ممنوعیت ثبت نداشته باشد.
 • جلب موافقت اداره ثبت شرکت ها توسط موسسین شرکت، گام نخست جهت انتخاب نام شرکت می باشد.
 • بندهای “دستورالعمل اجرایی تعیین نام اشخاص حقوقی” زیربه منظورتسریع و آسان گشتن مراحل ثبت تاسیس شرکت ها و موسسات غیر تجاری و ارائه فرایند یکسان و شفاف درزمینه کارشناسی تعیین نام اشخاص حقوقی (انتخاب نام شرکت) مطرح شده است:
 • معانی اسامی منتخب باید در فرهنگ دهخدا مشاهده شود.
 • داشتن 3سیلاب (اسامی خاص) برای اسامی منتخب برای نام شرکت الزامی است..
 • از میان اسامی خاص باید نامی برای شرکت انتخاب شود.منظور از اسم خاص کلمه ای است که می توان مستقیماَ به عنوان نهاد جمله بکار برد و جهت اشاره به شخص،شیء یا مفهومی استفاده می شود.
 • نام منتخب نباید قبلا به ثبت رسیده باشد و جدید باشد. (می توانید جهت استعلام نام انتخابی تان به سایت http://ilenc.ir مراجعه کنید.)
 • انگلیسی نباشد.
 • نمی توان از اسامی شاعران، دانشمندان، کاشفان حال حاضر جهت انتخاب نام شرکت استفاده کرد.
 • باوجود اینکه استفاده از اسامی شهر ها،رنگ ها و اعداد برای اسم شرکت بلامانع است، ولی این کلمات جزء اسم شرکت محسوب نمی شوند و اسم شرکت باید صرف نظر از این موارد از سه کلمه درست شده باشد.
 • درصورتی اداره ثبت، نام محل در اسم شرکت را تایید می کند که ثبت شرکت حاضر در همان حوزه ثبتی صورت گرفته باشد.
 • در هنگام انتخاب نام اشخاص حقوقی(یا تغییر نام شرکت)لازم است مواد 95 و 117 و 141 و 163 و 184 و 200 قانون تجارت و تبصره ذیل ماده 4 لایحه اصلاحی قانون تجارت و تبصره ذیل ماده 1 آیین نامه ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری رعایت شود.
 • اشخاص حقوقی قبل از هر کاری باید از مراجع ذیصلاح مجوز لازم را اخذ کرده و آن را ضمیمه مدارک خود به همراه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها ارائه دهند و پس از آن نسبت به ثبت نام پیشنهادی اقدام نمایند.

اسم شرکت غیر قابل ثبت

نام منتخب اشخاص حقوقی مطابق مواد فوق تحت شرایط زیر تایید نمی شود:

 • نام هایی که به نهادهای دولتی و کشوری تخصیص یافته اند.
 • نام هایی که حاوی اسامی،عناوین و واژگان خارجی است
 • نام هایی که مغایر با موازین شرعی،نظم عمومی بوده و یا از واژه های بی معنا یا الفاظ زشت و مستهجن و مخالف اخلاق حسنه در آن استعمال شده باشد.
 • نام یا نام اختصاری یا حروفی که بطور رسمی به دولت متعلق باشد به عنوان مثال ایران،کشور،ناجا، مگراینکه مقام صلاحیت دار دولتی مجوز آن را صادر کرده باشد.
 • در صورتی نمی توان نام پیشنهادی منتخب ثبت شود که نام پیشنهادی با نام ثبت شده تنها در استفاده از پسوند جمع(نظیر ون،ین،ها و یا جمع مکسر)یا حذف آن تفاوت داشته باشد.
 • در صورتی که ثبت نام شخصیت حقوقی به صورت مقید انجام شده باشد نمی توان نام جدیدی را که از آن مشتق گرفته شده را به شکل مطلق برای شخصیت حقوقی دیگر انتخاب کرد.
 • چنانچه نام منتخب از دو کلمه فارسی تشکیل شده باشد که یک کلمه خراجی را در ذهن متبادر می سازد، نمی توان آن را ثبت کرد.

چنانچه فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کلمه های خارجی یا غیر متداول یا مخفف را تایید نمود می توان از آن ها در نام شخصیت حقوقی (نام شرکت) استفاده کرد.

 1. واژه هایی رد می شوند که به شکل گمراه کننده ای با نام ثبت شده دیگری شباهت داشته باشند.
 2. افزودن کلمات توصیفی مانند اصل،نوین،برتر،برترین،نو به اسامی که قبلا ثبت شده غیر قابل قبول است.
 3. افزودن اعداد به نام هایی که قبلا ثبت شده اند غیر قابل قبول است و چنانچه در نام منتخب پیشنهادی از عدد استفاده شود باید به شکل حروفی نوشته شود.

در صورتی که بتوان از شخصیت حقوقی مقدم رضایت نامه ای را به شکل صورت جلسه هیئت مدیره گرفت. آن را ارائه دادمی توان چنانچه نام پیشنهادی که مشمول بندهای فوق می باشند را ثبت کرد.

نامی موفق عمل می کند که توجه مشتریان را جلب کرده و منحصر به فرد باشد.

نامی که در برگیرنده انواع ایده ها و ویژگی ها باشد موفق عمل می کند. زیرا نه تنها با استفاده از آهنگ خود، بلکه با استفاده از معنی و مفهوم لغوی خود و مولفه هایی که در گذر زمان در آن ادغام شده جز هویت اجتماعی جامعه گشته، توانسته توجه مخاطبان را بخود جلب کند.

در هنگام تعیین نام شرکت با در نظر داشتن مخاطبان بازاری، باید از انتخاب نام های پیچیده و دشوار برای شرکتتان اجتناب کنید.

تلفظ نام منتخب باید راحت بوده و بخاطر باقی بماند. بدین منظور می توانید فهرستی از اسم زیبا برای شرکت پیشنهاد کنید و از دیگران نظرخواهی کنید.

اسم شرکت غیر قابل ثبت

توجه به نوع و فعالیت شرکت در انتخاب اسم شرکت

فعالیت و نوع شرکت را باید از طریق نام شخص حقوقی شناخت و مخاطب بتواند بواسطه آن از وضعیت سهامی یا تضامنی بودن شرکت اطلاع پیدا کند.

از این رو قانونگذاران در قانون تجارت بخاطر اهمیتی که برای نام شرکت، قائل هستند. مقرراتی را مختص نام انواع شرکت های تجاری وضع کرده اند. که در بخش بعدی آنها را شرح می دهیم:

اسم شرکت تضامنی

شرکت تضامنی “با اسم مخصوصی” تاسیس می شود. (ماده 116 ق.ت) ماده 117 قانون تجارت این گونه تصریح می دارد: “ذکر عبارت “شرکت تضامنی” و نیز نام یکی از شرکا در اسم شرکت تضامنی الزامی می باشد.

چنانچه نام شرکا در اسم شرکت قید نشده باشد باید از عباراتی نظیر “شرکا”یا “برادران” پس از نام شریک قید شده، استفاده گردد. این ماده به تعهد جمعی شرکا اشاره دارد که از مهمترین ویژگی های شرکت تضامنی محسوب می شود.

در واقع قانون گذاربا وضع این ماده که اسم شرکت باید حاوی اسامی کلیه شرکای تضامنی باشد. اهمیت مسئولیت جمعی شرکا در این نوع شرکت ها را مورد توجه اکید خود قرار داده است. اما از آنجا که درصورت وجود عده زیادی از شرکا، نمی توان اسامی کلیه آنها را در نام شرکت قید کرد. در عمل در اسم شرکت های تضامنی به ذکر نام یکی از شرکا و پس از آن، عبارات “و شرکا”، “و برادران” و امثال آن بسنده می شود.

علت ذکر نام حداقل یکی از شرکا در اسم شرکت به این خاطر است که افراد طرف معامله با شرکت، با اعتماد بیشتری وارد معامله می شوند. در حالیکه در کشور فرانسه فقط قید عبارت”شرکت تضامنی” متداول می باشد.

تغییر اسم زیبا برای شرکت مسائل عدیده ای را در پی دارد چراکه “اسم شرکت” متمایز از “اسم تجارتی” است که می تواند هر اسمی باشد.

در واقع، در صورت فوت یا خروج یکی از شرکا یا شریکی که نام آن ها در اسم شرکت قید شده است، تغییر نام شرکت لازم الاجرا می گردد.

زیرا طلبکاران شرکت نباید به اشتباه تصور کنند که شریک مذکور هنوز از جمله شرکای شرکت است؛ اما از سوی دیگر ،چنانچه موسس شرکت که نام شرکت به اعتبار او انتخاب شده، فوت کند، تغییر نام شرکت باعث کاهش شهرت یا از دست رفتن آن می گردد، و مشتریان با مشاهده حذف نام وی، به سراغ شرکت دیگری خواهند رفت.

به همین منظور در فرانسه قانون 1966 (ماده 490 مکرر) مواردی را پیش بینی کرده که قبل از اینکه تغییراتی راجع به اسم شرکت تضامنی در قانون 1985 به وجود آید. وزیر دادگستری اجازه دارد با وصول تقاضای شرکت تضامنی، برایش مجوزی صادر کند که بتواند با اسم مخصوص قبلی خود به فعالیت ادامه دهد.

تنها نکته مثبت تغییرات جدید قانون گذاری این کشور این است که تغییر نام شرکت پس از فوت یکی از شرکا و یا خروج یکی از آن ها دیگر الزامی نمی باشد. به هر حال، شرکت ها در سیستم حقوقی ما تحت قانون گذاری فعلی، اجازه چنین کاری ندارند.

اسم شرکت با مسئولیت محدود

ذکر عبارت “با مسئولیت محدود” در نام شرکت الزامی می باشد. در غیر این صورت آنها در قبال اشخاص ثالث تضامنی قلمداد می شوند. مشمول مقررات مربوطه خواهد بود.

اسم هیچ یک از شرکا نباید در نام شرکت آورده شود و گرنه شریکی که نامش در اسم شرکت ذکر شده به عنوان شریک ضامن محسوب خواهد شد(ماده 95 ق.ت)

اسم شرکت مختلط غیر سهامی

براساس ماده 141 قانون تجارت،شرکت مختلط غیر سهامی باید با اسم مخصوصی تاسیس شود.بخش آخر این ماده 141 تصریح می کند: “ذکر عبارت “شرکت مختلط” و حداقل نام یکی از شرکای ضامن در اسم شرکت الزامی است.

در حقوق فعلی فرانسه، ذکر اسم یکی از شرکا اختیاری بوده وچنانچه شرکا تمایل داشته باشند که نام یک یا چند نفر از شرکا را ذکر کنند، تنها اجزه دارند از اسامی شرکای ضامن و یا شرکای با مسئولیت محدود استفاده کنند.

با این حال، باید در تمامی مکاتبات و اسناد شرکت ذکر شود که شرکت یک شرکت”مختلط غیر سهامی” است.

متقاضی پس از رعایت شرایط فوق الذکر می تواند پنج نام برای شرکت خود انتخاب کرده و به ترتیب اولویت در سایت اینترنتی اداره کل ثبت شرکت ها به آدرس irsherkat.ssaa.ir درج کند تا یکی از آنها تایید شود. یکی از سهامداران یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری (با ارائه وکالتنامه) می توانند درخواست تعیین نام کنند.

اعتبار نام تایید شده اشخاص حقوقی که در نهایت ثبت شده و درآگهی منتشرمی گردد، نامحدود می باشد. چنانچه نام تایید شده شخص حقوقی باعث ثبت شرکت و یا انتشار آگهی نشود، نام مذکور از زمان تایید تنها سه ماه اعتبار خواهد داشت. 6 ماه مدت اعتبار این نام برای شرکت های سهامی عام،از تاریخ برگذاری مجمع عمومی موسس می باشد.

نام شخص حقوقی (نام شرکت) ثبت شده با توجه به تاریخ تقدم، تنها به شخصی اختصاص دارد که در مرجع ثبت شرکت ها ثبت شده است و سایر اشخاص حق ندارند نام یکسان یا مشابهی (تام،ناقص حرکتی،لفظی) انتخاب کنند. در صورت انحلال شرکت یا اتمام تصفیه، این حق کان لم یکن تلقی می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها