جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

طبقات حقوق مالکیت تجاری

قبل از اقدام به هر ثبتی بهتر است با کارشناسان مجرب در تماس باشید و از طبقات حقوق مالکیت تجاری اطلاعات کسب کنید. در این مسیر تمامی نکات را در ادامه این متن به شما ارائه خواهیم داد تا راهنمای مناسب شما باشد. طبقات حقوق مالکیت تجاری برای ثبت برند و علائم تجاری و سایر خدمات مالکیت معنوی کاربرد دارد.

انواع طبقات حقوق مالکیت تجاری

دسته ای از حقوق مالکیت فکری که در نتیجه فعالیت و حسن اعتبار تجارتی تاجر بوجود می آیند، به حقوق مالکیت تجاری موسوم شده اند. از آن جایی که حقوق مالکیت صنعتی، جزیی از سرمایه ی بنگاه اقتصادی و تجارت خانه را تشکیل می دهد، این دو اصطلاح با همدیگر و توأم و گاهی به جای یکدیگر به کار می روند.

از جمله ی این نوع حقوق، علائم تجاری، اسامی تجاری و نام تجاری نشانه های جغرافیایی، اسرار تجاری و جلوگیری از رقابت نامشروع می باشد.

برای اطلاع از طبقات مالکیت تجاری تنها نیاز به یک مشاور کاردان و با تجربه دارید تا نکات را به شما آموزش دهد. هم چنین می توانید برای تسهیل در امور به مقاله لیست طبقات برند مراجعه کنید.

طبقات حقوق مالکیت تجاری

راهنمای طبقات حقوق مالکیت تجاری

منظور از علامت تجاری هر نوع اشاره یا دلالت مادی تمییز دهنده است که صنعت گریا تاجر یا ارائه دهنده ی خدمات برای تشخیص و تمییز صنعت، کالا یا خدمات آنها از مشابه آن موارد به کار می رود که توسط دیگران ساخته شده یا مورد تجارت قرار گرفته و یا توسط دیگر رقباء به سایرین به عنوان خدمت ارائه شده است؛ مانند علامت کوکاکولا (بندهای الف وب ماده ۳۰ ق.ث. ط.ص.ع.ت)

مقصود از اسم تجاری، اسمی است که تاجر بر می گزیند تا با به کار گیری آن موجب تمایز تجارت خانه ی خود از تجارت خانه ی دیگران باشد. در اغلب موارد از یک اصطلاح ابتکاری تشکیل می شود. عناصر دیگری که بر گرفته از طبیعت فعالیت اقتصادی دارنده ی اسم تجاری است به آن افزوده می شود. مانند روغن نباتی نازگل. (بند ج ماده ۳۰ ق.ث.ط. ص. ع.ت. و ماده ۵۷۸ ق.ت.)

نام تجاری بدین منظور استفاده می شود تا تاجر با به کارگیری آن موجب تمایز خود از دیگر تجار شود. در اغلب موارد از نام مدنی تاجر و نام خانوادگی یا لقب او و مانند اینها تشکیل می شود. عناصر دیگری که به طور معمول برگرفته از طبیعت فعالیت اقتصادی دارنده ی نام تجاری است به آن افزوده می شود؛ مانند چلوکباب نايب، قالی سلیمان

ماهیت طبقات حقوق مالکیت تجاری

منظور از نشانه های جغرافیایی نشانه ای است که محل تولید و ایجاد محصول را تعیین و آن فراورده را به کشور معین، منطقه یا مکانی مشخص اختصاص می دهد. که ماهیت، شهرت و خصایص دیگر آن محصول به صورتی اساسی به آن محل بر می گردد؛ مانند قهوه برزیل، خاوريار خزر

منظور از رقابت نامشروع، هر نوع رقابتی است که با فعالیت های صادقانه و پاک در زمینه ی صنعتی و تجاری مغایر بوده و موجب گمراهی مردم نسبت به ماهیت محصول، طریقه ی ساخت، ویژگی ها، مقدار، قابلیت با کارایی آن شود.

از اسرار تجاری مقصود معلوماتی است که بطور معمول، مفاد و محتوای آن معلومات یا اجزا و عناصر آن مشهود و شناخت شده نمی باشد. معامله کنندگان به آسانی به این معلومات دسترسی پیدا نمی کنند؛ مثلا ترکیب شیمیایی نوشابه ی کوکاکولا هنوز شناخته شده نیست. (مواد ۶۴ و ۷۵ ق.ت. الکترونیک).

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سميرا حيدري
سميرا حيدري
1 سال قبل

برند چند طبقه دارد و بايد همه طبقات اسم ثبت بشه كه كسي نتونه استفاده كنه ؟

کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
1 سال قبل
پاسخ به  سميرا حيدري

برند دارای 42 طبقه است نه فقط باید در حوزه های کاری خودتون و حوزه های مشابه برندتون رو ثبت کنید.