نحوه تنظیم حساب عملکرد، سود و زیان و ترازنامه

ماده ۲۳۳ لایحه اصلاحی در این خصوص مقرر می دارد:« در تنظیم حساب عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه شرکت باید همان شکل و روش های ارزیابی که در سال مالی قبل از آن به کار رفته است رعایت شود، با وجود این در صورتی که تغییری در شکل و روش های ارزیابی سال قبل از آن مورد نظر باشد، باید اسناد مذکور به هر دو شکل و هر دو روش ارزیابی تنظیم گردد تا مجمع عمومی با ملاحظه آن ها و با توجه به گزارش هیأت مدیره و بازرسان نسبت به تغییرات پیشنهادی تصمیم بگیرد، بنابراین به نظر می رسد که:

اولا: منظور از شکل و روش های ارزیابی در تنظیم حساب عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه، روش های ارزیابی حسابداری است که ممکن است در علم حسابداری این روش ها متفاوت باشد.

ثانيا: در تنظیم این اسناد مالی باید همان روش و شكل ارزیابی سال مالی قبل در سال فعلی نیز رعایت شود.

ثالثا: در صورتی که هیأت مدیره در صدد تغییر روش های ارزیابی باشد باید اسناد مذکور به هر دو شکل ارزیابی تنظیم شده و از سوی دیگر مجمع عمومی عادی این تغییر را تصویب نماید که در صورت تصویب در سال مالی بعدی، روش ارزیابی همان روش جدید خواهد شود و در صورتی که مجمع عمومی عادی تغییرات را تصویب ننماید بایستی در سال مالی بعد روش قدیمی مورد عمل قرار بگیرد.

در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر درباره ی ترازنامه شرکت دارید به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

روش تهیه ترازنامه

در روش متداول تهیه ترازنامه، دارایی ها در سمت راست این گزارش و بدهیها و سرمایه در سمت چپ آن نوشته می شود. در بخش بالای گزارش نیز نامه مؤسسه و نام گزارش ترازنامه و تاریخ آن قید خواهد

درج استهلاک اموال و هزینه های شرکت در ترازنامه

در خصوص درج استهلاک اموال و اندوخته های لازم ماده ۲۳۴ لایحه مقرر می دارد: در ترازنامه باید استهلاک اموال و اندوخته های لازم در نظر گرفته شود ولو آنکه پس از وضع استهلاک و اندوخته ها سود قابل تقسیم باقی نماند یا کافی نباشد، پایین آمدن ارزش دارایی ثابت در نتیجه استعمال خواه بر اثر تغییرات فنی خواه به علل دیگر باید در استهلاكات منظور گردد.

برای جبران کاهش احتمالی ارزش سایر اقلام دارایی و زیانها و هزینه های احتمالی باید ذخیره لازم منظور گردد.

طبق ماده ۲۳۶ هزینه های تأسیس شرکت و هزینه های افزایش سرمایه نیز بایستی قبل از تقسیم سود مستهلک شود. «هزینه های تأسیس شرکت باید قبل از تقسیم هر گونه سود مستهلک شود، هزینه های افزایش سرمایه باید حداکثر تا ۵ سال از تاریخی که این گونه هزینه ها به عمل آمده مستهلک شود. در صورتی که سهام جدیدی که در نتیجه افزایش سرمایه صادر می شود به قیمتی بیش از مبلغ اسمی فروخته شده باشد هزینه های افزایش سرمایه را می توان از محل این اضافه ارزش مستهلک نمود.»

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی روش افزایش سرمایه شرکت به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

طبق ماده ۲۳۵ تعهداتی که شرکت آن را تضمین کرده است باید با قید مبلغ در ذیل ترازنامه آورده شود بنابراین شرکت ها می توانند دیون اشخاص ثالث را تضمین نمایند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.