تجارت گستره وسیعی دارد که در برگیرنده رخداد ها ،وقایع و مسائل مختلفی است . این گستره تنها به وسیله چارچوبی که با در نظر گرفتن منابع مورد نیاز و رسیدن به تعادل در جامعه شکل میگیرد مرتب شده و انضباط دارد.

اجرای قوانین ثبت شرکت

بیشترین فضای اقتصاد را شرکت های بازرگانی اشغال کرده اند به دلیل اینکه این شرکت ها نتیجه بهتری در فعالیت اقتصادی بدست می آورند و فوایدی دارد که هیچ گاه در فعالیت انفرادی نمیتوان به آن ها دست یافت.

بطور مثال افراد با تخصص های مختلفی گرد هم جمع میشوند و حتی سرمایه بیشتری بدست می آید و این باعث نزدیک شدن به اهداف شرکت خواهد شد. لازم به ذکر است ک علاوه بر اشخاص دولت ها هم از این نوع شرکت ها برای عملکرد های اقتصادی نیز استفاده میکنند.

در صورتی که نیاز به مطالعه در زمینه مراحل ثبت شرکت دارید به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

انواع شرکت های تجارتی

شرکت های داخلی .شرکت های خارجی .شرکت های بیمه

تشکیل شرکت های تجاری باید بر اساس مقررات وطبق چارچوب های تعیین شده صورت پذیرد که این چارچوب ها عمدتأ دو بخش دارند: بخش اول چارچوبی است که در صورت عدم رعایت آن شرکت به اهداف خود نخواهد رسید. برعکس برای تشکیل شرکت در اداره ثبت شرکت وجودش ضرورتی ندارد ام باید توجه داشت شرکت بدون ثبت ممنوع و باعث جریمه و حتی تعطیل شدنش میشود.

با اینکه تشکیل شرکت های بازرگانی میتواند به راحتی توسط توافق سهامداران و در نظر داشتن قوانین عمومی صورت گیرد برای اینکه از شرکت شناسایی قانونی به عمل آید و بعنوان شخص حقوقی اطلاق شود باید چارچوب ها و قوانین را با کیفیت اجرا و شرکت را به ثبت برساند.

ثبت شرکت تنها برای شناخته شدن اهمیت ندارد بلکه اهمیت اصلی بدست آوردند وجود قانونی در گستره تجارت است. به این معنی که وقتی ثبت نشود از داشتن مشخصه قانونی بی بهره میماند. پس میتوان گفت مشخصات شخص حقوقی همچون شخص حقیقی باید ثبت شده و مجوز لازم را بدست آورد.

مقرراتی که برای ثبت شرکت وضع شده از قوانین اصلی کشور سرچشمه میگیرد به همین دلیل باید در رعایت آن کوشا باشید. اینکه سهامداران باهم به نتیجه یکسان برای ثبت شرکت برسند کافی نیست و رعایت قوانین است که قدرت فرد در عمل را نشان میدهد.

تلاش برای ثبت شرکت در همان ماه اول تشکیل، بسیار امر حائز اهمیتی به شمار می آید بطوریکه اگر شرکت در این مدت جهت ثبت اقدامی نکند بطور کلی تمام تلاش ها برای به وجود آمدن شرکت از بین رفته و شرکت منحل خواهد شد.

قانون برای افرادی که نتوانستند در این مدت ثبت شرکت خود را انجام دهند دو فرصت ایجاد کرده است:دادن جریمه توسط مسئول شرکت و تعطیل شدن آن در صورتی که دادستان رای منفی دهد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات در زمینه زمان و هزینه ثبت شرکت به مقاله ی ان مراجعه نمایید.

در صورتیکه دادستان رای منفی ندهد شرکت میتواند به کار خود ادامه دهد به شرطی که با رعایت تمام مقررات وضع شده تشکیل شده باشد در صورتی هم که دادستان رای منفی خود را داده باشد شرکت موظف است در همان تاریخ حکم شده منحل شود که این موضوع برای شرکت های خارجی هم به همین منوال قرار دارد.

علاوه بر این ها ، میتوان گفت اگر دولت بتواند نظارت کامل بر شرکت ها در موقع ثبت داشته باشد در رابطه با آنها شک و شبهه ای به وجود نخواهد آمد.البته باید توجه داشت که ثبت شرکت باید توسط مسئول آن و با در دست داشتن مدارک تمکیل شده طبق قانون ثبت شرکت ها مراجعه نماید.

نتایج اجرای مقررات ثبت شرکت ها

 1. شرکت یک وجود قانونی بدست می آود و از تمام حقوق خود بر خوردار است.
 2. شرکت قابلیت انجام داد و ستد و روابط اقتصادی را دارد.
 3. قرارداد شرکت ثابت میماند و دچار کمبود یا خدشه ای نخواهد شد.
 4. سهامداران با آرامش و خیال آسوده از عملکرد شرکت و اعمال ان هستند.
 5. شرکت ها و مراجع دیگر به دلیل رسمیت شرکت و قابل اعتماد بودنش با خیال راحت به تعامل مالی میپردازند.
 6. اگر شرکت دچار کسری یا مشکل مالی شد طبق قوانین تعیین شده آن را پیگیری میکنند.

همین موضوع که دولت کنترل شدیدی بر شرکت های در حال ثبت دارد باعث شده تا شرکت ها با کیفیت و اطمینان بیشتری تشکیل شوند و این موضوع کار را برای تعاملات شرکت ها دیگر راحت تر کرده است که آنها را مجبور به رعایت مقررات کرده و شرکت هایی که در اجرای مقررات کوتاهی نموده اند از اعتبار خود آن شرکت کاسته اند.

پس میتوان این سوال را مطرح کرد که آیا کنترل لازم برای ثبت شرکت ها اتفاق افتاده است یا نه؟

وقتی شرکتی به ثبت میرسد تمام مداک ارائه شده زیر نظر افراد آن شرکت قرار دارد پس نمیتوانند بعد از مدتی اظهار بی اطلاعی از آنها را بکنند.از سوی دیگر ثبت شرکت در تعاملات با دیگر شرکت ها چنان اهمیتی دارد که درروابط انها مستقیما تاثیر گذار است. به این دلیل که وقتی شرکتی میخواهد رابط مالی داشته باشد باید میزات قدرت شرکت مقابل هم بسنجد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.