جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

علائم ممنوعه برای برند

علائم ممنوعه

در زمان انتخاب و طراحی علائم تجاری باید نکات مهمی را رعایت کرد. مانند عدم استفاده از علائم ممنوعه، بدین ترتیب بتوانید به صورت قانونی اقدام به ثبت برند و مطرح شدن خود کنید. ما برای جلوگیری از اشتباه افتادن شما عزیزان در راه ثبت علائم تجاری به نکات ممنوع در ثبت علامت تجاری پرداختیم. بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

علائم ممنوعه برای برند انتخابی

علامت تجاری نماد یا اسم، نقش، حرف، عبارت، لفاف، مهر، نماد و غیره که هویت محصول یا خدمات عرضه شده می باشد. که برای داشتن اعتبار قانونی به جهت دریافت حمایت قانونی از مالکیت فکری علامت تجاری باید به ثبت برسد. اما در قانون ثبت علائم تجاری مواردی نیز وجود دارد که افراد مجار به ثبت هر برند یا علامت تجاری نمی باشند.

بنابراین علائم تجاری قابل ثبت هستند که بر اساس قوانین مربوط به ثبت برند یا علامت تجاری قابل تایید و ثبت باشند. در تعارض با موارد قانونی نباشند، بنابراین در انتخاب اسم برند یا علامت تجاری باید موارد ذکر شده در ادامه این مقاله خواهید خواند چه مواردی در انتخاب علامت تجاری ممنوعه می‌باشد.

علائم ممنوعه

انواع علائم تجاری ممنوعه برند

همان طور که عنوان کردیم بر اساس قانون ثبت علائم تجاری مواردی که در ادامه می خوانید. اگر در اجزای علائم شما حتی به صورت جزئی به کار رود منجر به رد علامت تجاری شما خواهد شد.

اسم یا علائم مذهبی

هر نماد یا اسم مذهبی که منحصراً یاد آور موضوعات مذهبی شود. بر حسب دین مبین اسلام یا ادیان رسمی کشور باشد. به عنوان برند قابل تایید و ثبت نخواهد بود.

اسامی مشهور

اسامی مشهور مانند اسم شعرا یا دانشمندان و غیره به عنوان برند قابل ثبت نیست. اما اگر شخص معروفی بخواهد اسم و فامیل خود را به عنوان برند به ثبت برساند ای مورد قابل تایید خواهد بود.

اماکن

به طور کل اسامی جغرافیایی مانند اسم شهر و کشور به تنهایی قابل ثبت نخواهند بود. نیز استفاده از پرچم و نماد های نظامی مربوطه در این زمینه نیز ممنوع می باشد. اگر بخواهید از اسامی اماکن استفاده کنید. باید در کنار اسم خیلی خاصی استفاده شود. برای مثال؛ شما نمی توانید از اسم زیره کرمان به عنوان برند زیره استفاده نمایید اما می توانید اسم خاصی را در کنار کرمان استفاده کنید.

ارگان ها

ارگان های دولتی و غیر دولتی، سازمان های بین المللی مانند سلیب سرخ یا سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی یا نماد های این نوع سازمان ها به عنوان ثبت برند و علامت تجاری ممنوع می باشند. مگر اینکه مجوزی از ارگان مربوطه برای ثبت برند انتخابی ارائه شده باشد.

عام

اسامی عام دسته بندی های مختلفی دارد. در ثبت برند و یا علامت تجاری منظور از اسامی عام اسمی است. که در طبقه انتخابی برند عام باشد. مثلاً؛ استفاده از واژه دیوار برای ثبت برند در طبقه محصولات ساختمانی قابل تایید نیست. چون واژه عام می باشد اما در اپیکیشن خرید و فروش محصولات دسته دوم این اسم یک اسم خاص محسوب می شود.

اسم محصول

اسم محصول برای ثبت برند در همان طبقه ممنوع می باشد. مثلاً؛ شما نمی توانید از اسم شکلات برای برند محصول شکلات استفاده نمایید. اما می توانید اسم شکلات را برای تولید محصول روغن استفاده کنید. زیرا واژه شکلات در مورد اول اسم همان محصول می باشد. اما به دلیل بی ارتباط بودن با روغن می توانید به عنوان برند روغن آن را ثبت کنید.

صفت

استفاده از صفت محصول برای ثبت برند هان محصول ممنوع است. شما نمی توانید از واژه ترش برای برند لواشک و محصولات این چنینی استفاده نمایید. به دلیل اینکه ترش بودن صفت محصول مربوطه است. در تبلیغات سایر محصولات مشابه به کار می رود و اداره مالکیت انحصار آن را نمی تواند به مالک یک محصول بدهد.

اسامی منافی نظم عمومی

کلماتی که خلاف نظم عمومی جامعه باشد یا علائم تجاری که بر خلاف نظم عمومی کشور باشد. قابل تایید نمی باشد. مثلاً؛ استفاده از علامت شیر و خورشید بر خلاف نظم عمومی است. نمی توانید به عنوان علامت تجاری آن را به ثبت برسانید.

اسامی تکراری

قانونی در ثبت برند وجود دارد. که ثبت علامت تجاری که پیش از این ثبت شده است ممنوع است. حتی ثبت اسامی مشابه هم ممنوع است.

بنابراین اشخاص قبل از ثبت برند باید استعلام برند انتخابی خود را دریافت نمایند. تا از عدم ثبت آن اطمینان حاصل کنند. هر برندی که درخواست ثبت علامت خود را در سامانه مالکیت معنوی داده باشد. تا زمان بررسی کارشناس از اولویت ثبت برخوردار است. برند های تایید شده نیز که هنوز پرونده آنها اتمام نیافته است نیز به مدت سه ماه زمان دارند تا ثبت نهایی خود را انجام دهند.

بنابراین باید در نظر داشته باشید بعد از استعلام 50 در صد می توانید اطمینان به ثبت برند تان داشته باشید. ملاک اعتبار تایید کارشناسی کارشناسان اداره مالکیت معنوی می باشد.

برای اطمینان بیشتر می توانید با کارشناسان ثبتی پایش تماس بگیرید. برند انتخابی خود را بر حسب آخرین قواعد علائم تجاری تطابق دهید تا از علائم تجاری ممنوعه استفاده نکرده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها