جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری

آنچه که به عنوان مالکیت معنوی برند مورد حمایت قانون است ثبت علامت تجاری است و سابقه استفاده از علامت ثبت شده ملاک اعتبار قانونی نیست، ثبت علائم تجاری و ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی در استان تهران انجام می شود و قواعد و مقرراتی در خصوص انتخاب اسم و طرح لوگو علامت تجاری وجود دارد که به شرح آن در این مقاله پرداخته ایم.

راهنمای ثبت علامت تجاری

یکی از مواردی است که هم کسب و کارهای ارائه کننده محصولات متعدد و هم خدمات متعدد باید دیر یا زود آن را انجام دهند ثبت علائم و برند تجاری است.

امروزه به دلیل وجود امکانات فراوان برای تبلیغات علامت تجاری و استعلامات پیش از ثبت قبل از اینکه سرمایه تان را در زمینه تبلیغات علامت و برند تجاری مجموعه خودتان انجام دهید باید اقدام به ثبت علامت و برند تجاری نیز کرده باشید تا هزینه تبلیغات برند به جیب شما و به کام دیگران نباشد.

ثبت علامت تجاری

شرایط و ضوابط ثبت علامت تجاری

علامت تجاری قابل ثبت است که قبلاً ثبت نشده باشد، علامتی که انتخاب می شود باید مطابق با نظم عمومی ایران انتخاب و طراحی شده باشد.

در علامت تجاری نباید برند های معروف و شناخته شده به کار رفته باشد یا مشابه علامت تجاری معروفی باشد حتی اگر در طبقه مشترکی نباشند و ممانعتی باری ثبت در حالت عادی وجود نداشته باشد.

استفاده از علائم جغرافیایی و مکان های آن به عنوان برند قابل قبول نمی باشد، استفاده از اسم کشور های دیگر و پرچم و نمادهای بین المللی به عنوان علامت تجاری ممنوع می باشد.

استفاده از اسم های مشهور نیز به عنوان برند قابل ثبت نمی باشد، استفاده از اصطلاحات لاتین بدون داشتن کارت بازرگانی قابل قبول نخواهد بود، افراد زیر 18 سال مجاز به ثبت علامت تجاری نیستند.

 • تمایز بخش بودن علامت

علامت تجاری باید علامتی باشد که کالایی را از کالای دیگر تمییز دهد. معیار تمایز بخش بودن علامت، عدم گمراهی مصرف کنندگان عادی در تشخیص کالا و خدمات می باشد که بر این اساس نباید دو برند و علامت تجاری ارائه شده برای ثبت محصولات مشابه به مانند یکدیگر باشند.

بر این اساس در ماده ۱۲۱ آیین نامه قانون ثبت اخترعات و علامت تجاری، مصوب ۱۳۸۷ مقرر داشته که در صورتی که علامت ارائه شده عین یا شبیه علامت دیگر تشخیص داده شده آن علامت مردود شده ، همچنین در صورتی که علامت از قبل به نام شخصی دیگر ثبت یا تقاضای ثبت شده وی در نوبت باشد یا شباهت ظاهری و شکل یا تلفظ با علامت دیگری که قبلا ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان آن را گمراه کند قابل ثبت نمی باشد.

 • تازگی داشتن

علامتی که به عنوان علامت تجاری ارائه می شود، نباید از قبل به ثبت رسیده باشد در صورت ارائه علامت از قبل ثبت شده امکان ثبت آن وجود ندارد. برای تشخیص محصولات مختلف از یکدیگر، قوانین کلیه کشورها محصولات تجارتی و صنعتی را به طبقات مختلفی تقسیم کرده اند که صاحب علامت در موقع ثبت علامت خود با مشخص کردن طبقه یا طبقات محصولی که قصد ثبت آن را دارد، مشخص خواهد کرد و بدین وسیله از تعرض دیگران به برند خود جلوگیری می کند .

 • ابتکاری بودن

علامت باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد؛ به این معنی که علامت نباید نشانه های ساده ای باشد که هر کس بتواند آن را استعمال کند یا آنکه به صورتی باشد که با خود جنس اشتباه شود.

 • گمراه کننده نبودن

علامت تجاری نباید باعث گمراهی مشتریان شود؛ از این رو، استفاده از علامت تجاری که باعث شود، مشتری محصول تاجر را با تاجر یا شرکت دیگری اشتباه بگیرد، ممنوع است و نیز استفاده از علامتی که باعث اشتباه مشتری در نوع و اوصاف محصول شود، ممنوع می باشد.

ثبت انواع علامت تجاری

همان طور که در ترمینولوژی حقوق گفته شد لوگو، علامت تجاری، برند، آرم و یا نماد تجاری همگی با یک مفهوم به کار می روند که برای معرفی کالا و خدمات به مشتریان می باشد،.

برای اینکه اقدامات لازم برای ثبت علامت تجاری را داشته باشید باید حتماً به افراد متخصص در این رشته مراجعه کنید و مشاوره های لازم را انجام دهید.

ثبت علامت تجاری از آن دسته مواردی است که هم می توانید خودتان انجام دهید هم به وکلای مجرب ما در مجتمع ثبتی پایش محول کنید، اگر می پرسید چرا باید بدانید ثبت برند و علامت تجاری یک پروسه طولانی و زمان بر است و اگر با عدم آگاهی و تجربه کار در این زمینه به سراغ آنجام آن بروید ثبت برند شما سالها زمان خواهد برد.

در حالی که اگر توسط یک متخصص این کار انجام شود در حداقل 3 ماه می توانید ثبت برند خود را تا مرحله دریافت تصدیق پیش ببرید.

لازم به ذکر است که هر نوع برند یا علامت تجاری بخواهید به ثبت برسانید باید از یک روش پیش بروید اما راه حل های متفاوتی برای آن وجود دارد که تنها متخصصان فنی از آن آگاهی دارند.

ترمینولوژی علامت تجاری

آنچه که به عنوان ترمینولوژی علامت جاری وجود دارد مشابهت واژگان مرتبط در این حوزه است که همه آنها هم به یک معنا می باشد، اما بهتر است شناختی از این واژگان داشته باشید تا در مراحل ثبت علامت تجاری برای شما سوال نشود.

 • علامت تجاری: شکل یا نماد یا اسمی است که معرف محصول یا خدمات می باشد.
 • علائم تجاری: لوگو یا نماد است که به همراه اسم برندی طراحی شده باشد و معرف محصول یا خدمات می باشد.
 • برند: اسم خاصی است که برای محصولات یا خدمات به ثبت می رسد.
 •  نام تجاری: اسم است منحصرا برای محصول یا خدمات خاصی ثبت می شود.
 • لوگو: هر نوع شکل و نماد با رنگ و اشکال منحصر به فرد برای هویت محصول یا خدمات به کار می رود.
 • نماد تجاری: نماد تجاری نیز نام دیگر لوگو و علامت تجاری است.

شرایط علامت تجاری قابل ثبت

مدارک ثبت علامت تجاری

مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری دارای دو بخش می باشد بخش اول شامل مدارکی می باشد که بسته به متقاضی حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد .

بخش دوم نیز شامل مدارکی می باشد که هم متقاضیان حقیقی و هم متقاضیان حقوقی باید برای ثبت علامت های تجاری ارائه نمایند.

بخش اول:

اشخاص حقیقی: اشخاص حقیقی باید مدارک شناسایی خود شامل کپی شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه نمایند، هم چنین باید گواهی امضاء مالکین برند نیز دریافت شود و همچنین باید شماره تلفن به نام مالک برند را نیز ارائه نمایند.

اشخاص حقوقی: کپی آگهی تأسیس شخصیت حقوقی به همراه کپی آگهی آخرین تغییرات شرکت در صورتی که دارای تغییراتی بوده باشند و همچنین ارائه مدارک شناسایی مدیر عامل شخصیت حقوقی و شماره تلفن به نام وی نیز الزامی می باشد.

بخش دوم:

 • ارائه مجوز به نام مالک علامت و نشان تجاری
 • ارائه علامت تجاری مربوطه و شرح توصیف علامت
 • در صورت داشتن مدارک حق اولویت ارائه مدارک حق اولویت
 • در صورت لاتین بودن علامت تجاری ارائه کارت بازرگانی نیز الزامی می باشد.

 

مراحل ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری

برای ثبت علامت در ایران باید مراحل مربوطه زیر به ترتیب انجام شود، ابتدا باید مدارک مربوطه را تکمیل نمایید در صورتی که مدارک مربوطه آماده باشد، باید به سامانه مالکیت صنعتی مراجعه نمایید در این سامانه باید گزینه ثبت علامت تجاری را انتخاب نمایید.

پس از آن اظهار نامه مربوطه که برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است بر حسب نوع مالک برند انتخاب می نمایید، در مرحله بعد باید اطلاعات مربوط به مالک برند را وارد نمایید.

اظهارنامه ثبت علائم تجاری دارای چند مرحله می باشد، که بعد از تکمیل اطلاعات هر مرحله به صورت خودکار صفحه بعدی باز می شود که اطلاعات مربوطه در اظهار نامه وارد باید تکمیل گردد.

در نهایت نیز بعد از پرداخت هزینه اظهار نامه و ثبت نهایی آن اظهار نامه در نوبت رسیدگی قرار می گیرد.

حدود 35 الی 45 روز زمان می برد تا کارشناس رسیدگی پرونده برند شما را انجام دهد در این مرحله کارشناس اول برند را بررسی می نماید و پرونده به دست کارشناس ارشد ارسال می شود.

بعد از بررسی کارشناس ارشد پرونده برای تایید یا رد نهایی به سراغ رئیس اداره ارسال می شود، در صورت تایید در این مرحله باید هزینه روزنامه اول برند ظرف مدت 30 روز از تاریخ تایید برند پرداخت و منتشر شود .

پس از سی روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی نوبت اول باید هزینه حق ثبت برند پرداخت شود تا برای برند شما شماره ثبت صادر شود .

سپس با صدور شماره ثبت باید هزینه روزنامه نوبت دوم که روزنامه اعلام ثبت برند به نام مالک می باشد صادر شود، در نهایت نیز به مراجعه به اداره ثبت علائم تجاری و ارائه اصل مدارک آپلود شده تصدیق برند را دریافت می کنید.

نحوه ثبت علائم تجاری

برای ثبت برند و علامت تجاری باید اقدامات مربوط به طراحی یک برند مطلوب را با در نظر داشتن شروط مندرج در اداره مالکیت معنوی انجام داده و با مراجعه به سایت اداره مالکیت معنوی و انجام استعلامات مربوط به ثبت برند از خاص بودن برند ارائه شده اطمینان حاصل فرمایید.

یک برند خوب باید دارای ویژگی هایی چون : خاص بودن و از قبل ثبت نشدن و نیز باید گویای ویژگی های آن محصول یا خدمات باشد.

مدارک مربوط به ثبت برند و علامت تجاری را می توانید با مراجعه به مقاله مدارک ثبت برند همین سایت مشاهده کنید. هم چنین برای انجام امور به صورت تخصصی و در کم ترین زمان می توانید با کارشناسان ثبتی پایش تماس حاصل کرده و با در اختیار گذاشتن تمامی مدارک مربوط به ثبت ، امور را به کارشناسان این موسسه سپرده و از انجام امور بی نقص در اداره ثبت علائم تجاری اطمینان حاصل فرمایید.

با مراجعه به سایت اداره مالکیت معنوی با نشانی اینترنتی https://iripo.ssaa.ir/ و درج مدارک لازم و درخواستی این سامانه در جهت ثبت برند و علامت تجاری از جمله اظهارنامه برند، مدارک شناسایی متقاضی ثبت برند یا وکیل وی ، ارائه نمونه از برند مورد نظر اقدامات مربوط به ثبت برند و علاوم تجاری را انجام دهید.

سپس با انتشار برند در روزنامه رسمی در آگهی اول در صورت عدم نقص مدارک و با پرداخت هزینه های ثبت آگهی برای دومین دفعه برند را در روزنامه ثبت و انتشار داده تا در صورت تایید از سوی بازرسین و کارشناسان اداره مالکیت برای متقاضی گواهی ثبت ارائه گردد.

تمامی واردی که به آن اشاره شد شاید اسان بنظر بیاید ولی در عمل انجام آن ها بسیار وقت گیر بوده و باید مهارت و تخصص در انجام امور مربوطه داشت و بدین ترتیب از انجام امور به اشتباه جلوگیری شود . بهترین روش برای ثبت به موقع و تخصصی امور ثبتی ، بهره مندی از تجارب و تخصص کارشناسان حقوقی موسسات ثبتی می باشد .

مراحل ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری حقیقی و علامت تجاری حقوقی

علامت تجاری حقیقی یعنی ثبت علامت تجاری به نام شخص و ثبت علامت تجاری حقوقی یعنی ثبت علامت تجاری به نام شرکت.

تفاوت بین علامت تجاری حقیقی و حقوقی تنها در مدارک مورد نیاز آن می باشد.

برای شخص حقیقی همه مدارک باید به نام شخص مورد نظر باشد و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد. برای مثال کسی که جواز کسب آن مربوط به مواد غذایی باشد نمی تواند علامت را در طبقه غیر از مواد غذایی ثبت کند.

برای شخص حقوقی تمام مدارک و مجوزها به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد. اگر طبقه مورد نظر در موضوع شرکت نباشد می تواند الحاق موضوق کند. یعنی موضوع مورد نظر را به شرکت اضافه کند و بعد از آن اقدام به ثبت برند کنند.

مدت اعتبار علائم تجاری

علامت تجاری بعد از تایید و ثبت نهایی از تاریخ ارسال اظهار نامه تا ده سال دارای اعتبار است که بعد از مدت زمان مربوطه می توانید اقدام به تمدید علامت را نمایید.

برای ثبت علامت تجاری سریع و با هزینه ای کم می توانید با کارشناسان مجرب ثبتی پایش در تماس باشید تا آن ها تمامی نکات ثبتی را به شما ارائه دهند.

مجتمع حقوقی پایش با بیش از 12 سال تجربه در امور ثبتی راهنمای مناسب شما در تمامی امور ثبتی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها