جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اختیار یا الزام استفاده از علامت تجاری

اختیار یا الزام استفاده از علامت تجاری

در کشور ما حق انحصاری استفاده از علامت با ثبت بدست می آید اما واقعیت این است که علامت تجارتی با ثبت ارزش اقتصادی پیدا نمی کند. بلکه مرور زمان و استفاده و تبلیغ بیشتر ارزش اقتصادی یافته و روز به روز به اعتبار آن افزوده می شود و ثبت علامت و ثبت برند بدون استفاده یک مانع مصنوعی در مقابل ثبت علایم جدید است. قانون در خصوص اختیار یا الزام استفاده از علامت تجاری ساکت است.

تمایل دارید که بدونید آیا ثبت یک علامت تجاری اجباری است یا اختیاری مسیر مشخصی را برای انجام امور قانونی به شما نشان خواهد داد. بدین جهت در این مقاله می توانید به اختیاری یا الزام ثبت علامت تجاری برسید و کسب اطلاع کنید. بهتر است در ادامه همراه ما باشید.

اختیار یا الزام استفاده از علامت تجاری

از مواردی که باید به صورت حقوقی به آن بپردازید الزامات ثبت علامت تجاری می باشد. با پیمودن زمان و گسترش معاملات تجاری و روی کار آمدن محصولات با ویژگی های مشابه باعث شده که برای تمایز محصولات از یکدیگر بیشتر احساس می شود.

باید بدانید همانطور که در داد و ستد ها و انجام امور تجاری اموال ملموسی وجود دارند از سویی نیز اموالی غیر ملموس نیز وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به برندسازی و ثبت علامت تجاری مخصوص به فعالیت های اقتصادی اشاره کرد زیرا در بلند مدت باعث سودآوری و ایجاد بستری مناسب برای انجام امور می باشد.

در این مقاله به بررسی روش های قانونی الزام به ثبت علامت تجاری که توسط مجتمع حقوقی پایش با سالها خدمات حقوقی موثر خود پرداختیم تا نیاز شما را از انجام به موقع و حرفه ای امور ثبتی و حقوقی یرطرف نماییم و بدین ترتیب راهنمای خوبی برای انجام امور حقوقی شما باشیم.

اختیار یا الزام استفاده از علامت تجاری

الزام به ثبت علامت تجارتی

پس از ارسال اظهارنامه ثبت علائم تجاری برای پذیرفته شدن تقاضای ارائه شده برای ثبت علامت تجاری به اداره مالکیت معنوی که این اداره مرجع ثبت علائم است با رعایت شروط ثبت علامت تجاری، الزام به ثبت آن می باشد.

در صورتی که مرجع ثبت، علائم تجاری ارائه شده را به هر دلیلی قابل ثبت ندیده و آن را رد کند و یا شخص دیگری مدعی بر حق تقدم آن علامت شود و ادعای او از سوی اداره ثبت و کارشناسان تایید گردد یا اینکه علامت ارائه شده شروظ ثبتی و حقوقی را رعایت نکرده باشد، از سوی اداره اقدام به رد تقاضامی شود که در این صورت، می توان ظرف زمان سی روزه پس از تصمیم مرجع ثبت بر رد تقاضای ثبت بر طبق قانون و بر اساس ماده 170 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علایم تجارتی، الزام به ثبت علامت تجارتی خواسته شود.

در صورت احراز صحت ادعای متقاضی ثبت و پذیرش دلایل ارائه شده از سوی وی و همچنین تحقق او در ثبت علامت تجاری، الزام به ثبت علامت اجباری تلقی می شود.

مواردی که نمی توان علامت تجارتی را در اختیار داشت

به جهت انکه یک علامت تجاری بتواند متعلق به شخصی که آن را درخواست کرده باشد و دارای حق مالکیت باشد و همچنین از حقوق انحصاری بهره جوید، تقاضای ثبت را باید به اداره ثبت علامت تجاری ارسال کردآ که این تقاضای ثبت در مواردی به دلیل شرایطی که علامتآن را رعایت نکرده و شامل آن نمی شود، قابل ثبت نبوده که در ادامه به تشریح ان ها می پردازیم

  • نتواند کالا‌ها یا خدمات یک موسسه را از کالا‌ها و خدمات موسسه دیگر جداکرده و به قولی تفاوت را مشخص نکند.
  • این علامت خلاف موازین شرعی یا اخلاق حسنه در جامعه باشد.
  • درمورد مبدا جغرافیایی کالا‌ها یا خدمات مراکز تجاری یا عمومی را گمراه کند.
  • استفاده از عین یا شبیه نشان نظامی، پرچم‌، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور یا نشان سایر سازمانها و نهادهای بین المللی و خارجی، مگر در صورت اجازه صاحبان علایم و یا مقام صلاحیت دار سازمانها و نهادها.
  • استفاده از عین یا مانند علامت و یا نشانه و یا ترجمه یک علامت که باعث گمراه کنندگی افراد شده که برای همان کالا و یا خدمات که علامت برای موسسه دیگر در ایران بوده
  • شباهت علامت به علائمی که قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و به شهرت رسیدند و این موضوع تنها در صورتی امکان پذیر است که بین مالک برند و آن حرفه پیوندی باشد. در واقع مالک برند دارای طبقه دیگری از تولید و عرضه محصولات باشد.
  • به مانند همان علامتی که قبلا به نام دارنده دیگری ثبت شده و با تاریخ تقاضایی مقدم تر ارائه و ثبت شده.

برای اینکه بتوانید از خدمات گروه ثبتی پایش در موضوعات ثبت برند و علامت تجاری استفاده کنید لازم است شماره خود را در سامانه ثبت کنید یا از طریق پل ارتباطی مجتمع ثبتی پایش با کارشناسان و وکلاء پایه یک ما در تماس باشید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها