کرج یکی از مهم ترین قطب های صنعتی و تجاری ایران محسوب می شود. کرج را می توان یکی از تمرکزگاههای فعالیتهای شرکت های صنعتی و خدماتی، در نیمه شمالی کشور در نظر گرفت.

موقعیت جغرافیایی و دارا بودن پتانسیل هایی از قبیل، همجواری با پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور، نزدیکی به دیگر نقاط صنعتی کشور مانند استانهای قزوین و مرکزی، همجواری با رشته کوههای البرز و...، این شهر را به یکی از شهرهای مستعد برای توسعه اقتصادی و تجاری تبدیل نموده است. به دلیل اهمیت زیاد موضوع ثبت برند در کرج و مراحل صحیح آن، در این نوشته شما را بصورت کامل با مدارک مورد نیاز، مراحل، زمان، نحوه استعلام برند قبل از ثبت و هزینه‌ ثبت برند در کرج آشنا نموده ایم که در ادامه مطالعه می فرمایید. ثبت برند در کرج یکی از روش‌های توصیه شده برای حفظ برند و علامت تجاری صاحبین مشاغل و فعالین صنایع مختلف استان البرز و علی الخصوص شهر بزرگ کرج است. برند و علامت تجاری که در واقع یکی از مهمترین دارایی‌ها و سرمایه‌های هر کسب و کاری به شمار می‌رود، اگر حفظ نشود، متاسفانه می‌تواند به راحتی مورد سوء استفاده قرار بگیرد. بهترین و مطمئن‌ترین راه حفظ علائم تجاری و برخورداری از حمایت‌های وسیع قانونی، ثبت برند است و در واقع هنگامی که برند خود را به ثبت می‌رسانید، آن را به بهترین حالت ممکن حفظ نموده‌اید.

چنانچه تصمیم به ثبت لوگو و ثبت برند در کرج و یا هرجای دیگری از ایران عزیزمان را دارید، توصیه می‌نماییم قبل از هر اقدامی با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی مشهور مشاوره رایگان داشته باشید.

ثبت برند در کرج

ثبت برند در کرج راهی برای دستیابی به حقوق انحصاری شناخت كالاها و خدمات در بازار و حق اعطای مجوز استفاده از آن در صورت پرداخت هزینه می باشند و از این راه از مالکین علائم تجاری محافظت می‌كنند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است اما علائم را می توان به طور نامحدود با پرداخت مبلغ مربوطه تمدید کرد. حفاظت از محصولات و خدمات از طریق علائم تجاری توسط مراجع قانونی كه در اكثر کشورها اجازه ممانعت از تخلفات در این زمینه را دارند، تصدیق می‌شود. از نقطه نظر وسیع‌تر، علائم تجاری با معتبر نمودن محصولات و خدمات ارائه شده و سود آوری برای صاحبان علائم ، بر روی آنها در سطح جهانی سرمایه‌گذاری کرده و ابتکار عمل را ترویج می‌دهند.

مراحل ثبت برند در کرج

مراحل ثبت برند در کرج مانند ثبت دیگر برندها است که در مطلب ثبت علامت تجاری به صورت مفصل به آن پرداخته شده است در اینجا مراحل قانونی ثبت برند در کرج را می‌آوریم و برای اطلاعات بیشتر به دیگر مطالب سایت مراجعه کنید. مراحل ثبت برند مواد غذایی عبارت از: به طور کلی قبل از ثبت هر برندی، استعلام برند برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه به انجام می‌رسد.
پس از انتخاب برند و استعلام آن به سامانه اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir/ رفته و اطلاعات لازم را وارد کرده و مدارک مورد نیاز را ارسال نموده و کد پیگیری را دریافت می‌کنید.
در صورت قبولی برند شما در سامانه و عدم اخطار نقص پرونده یا رد پرونده مجوز آگهی نوبت اول داده شده و آن را در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌نمایید.
پس از انتشار آگهی، اصل تمامی مدارک باید به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود و هزینه‌های آگهی روزنامه رسمی و حق الثبت هم پرداخت شود.
پس از ۱ ماه اگر اعتراضی به برند نشد برای اگهی نهایی و دریافت سند قطعی برند می‌توان اقدام نمود و برند را با اعتبار ۱۰ سال و با قابلیت تمدید اعتبار را در کرج به ثبت رساند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند در کرج

1.تکمیل دو رونوشت اظهارنامه علامت.
2.مدارک هویت متقاضی
الف- اشخاص حقیقی: رونوشت شناسنامه و کارت ملی.
ب-  اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3.مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
4.ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در اندازه های 10×10 سانتی متر.
5. در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
6. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت . وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و...
7. استفاده از حق تقدم: در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوطه به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
8. نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار.
9. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی.

فتوکپی از کلیه مدارک شناسایی مالکان حقیقی و حقوقی :

 1. مدارک شناسایی اشخاص حقیقی که همان متقاضی می باشد؛ از قبیل:کپی صفحات شناسنامه،  کارت ملی، کارت بازرگانی( در صورتی که برند لاتین باشد )، و یک مجوز فعالیت که مشخص کند شما در آن حوزه مشغول به کار هستید.
 2. مدارک شناسایی اشخاص حقوقی که همان نماینده رسمی متقاضی می باشد؛ شامل: کپی از تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی، کارت بازرگانی، آگهی درج شده ثبت شرکت طبق آخرین تغییرات شرکت در روزنامه های کثیرالانتشار و رسمی کشور، پروانه بهره برداری و مجوز فعالیت.
 3. تهیه و ارائه کلیه مدارک نماینده قانونی، در صورتی که کار ثبت برند بر عهده وی باشد.
 4. در طراحی برند باید10نمونه از برندهای پیشنهادی را برای ثبت ارائه نمود؛ که این 10 نمونه برند، باید به صورت گرافیکی در ابعاد 10×10 سانتیمتر طراحی و آماده شده باشند.در طراحی برند اگر تصویر به صورت سه بعدی باشد، لازم است نمونه گرافیکی از شش جهت و شش زاویه متفاوت تهیه و ارائه گردد.
 5. تهیه و ارائه مدارک مربوط به کسب و کار شما مثلا جواز تأسیس فعالیت با توجه به مرتبط بودن.
 6. براساس ضوابط و مقررات در استفاده از علامت جمعی، می بایست متقاضی گواهی تأیید شده از آن را ارائه دهد.
 7. ارائه فیش پرداخت هزینه ثبت برند
 8. دریافت کد رهگیری، در پایان ثبت نام مراحل اولیه ثبت برند.

ثبت برند در استان البرز

علاوه بر موارد ذکر شده، خود استان البرز نیز دارای پتانسیل های توسعه اقتصادی، گردشگری، بویژه گردشگری زمستانی، معادن و منابع زیرزمینی و غیره می باشد؛ و زمینه هایی سرمایه گذاری در این استان مهیا می باشد. از نظر لغوی برند، به معنای علامت، نشان، لوگو، عنوان و گرید می باشد؛ و از نظر اصطلاح نیز،نام و نشان اختصاری برای یک شرکت می باشد؛ که با استفاده از آن بتواند معرفی و مطرح گردد. برند می تواند معرف قالب و موضوع فعالیت یک شرکت در بازار رقابت تجاری باشد؛ از این رو برای شناخته شدن در بازار کار، تولید و تجارت محصول و کالا و کیفیت خدمات رسانی در سریع ترین زمان ممکن، لازم است شرکت ها بعد از ثبت رسمی خود، اقدام به ثبت برند نمایند.

مزایای ثبت برند در کرج

 1. ثبت برند ضمانت می نماید که مشتریان قادر به تشخیص محصولات از یکدیگر می باشند.
 2. ثبت برند شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولات وخدماتشان را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 3. ثبت برند وسیله ی بازاریابی و پایه و اساس ایجاد معروفیت و مشهوریت شرکت ها می باشند.
 4. با ثبت برند اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث اعطا می شود و منشا و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. ثبت برند جزء الزامی و ضروری اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی باارزش کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت اخذ وام سودمند باشد

حفاظت از برند همچنین سدی بر سر راه رقبای متقلبی است که ‌ از راه استفاده از علائم خاص و مشهور به منظور فروش بیشتر محصولات خدمات نامرغوب خود وارد عمل می‌شوند. نظام حفاظت از علائم تجاری آگاهی و امكان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش كالاها و خدمات را درعادلانه ترین فضای ممكن برای مردم فراهم می کند و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می بخشد

ثبت برند در کرج

مراحل ثبت برند در کرج

برای ثبت برند در کرج باید به دفتر ملی یا منطقه‌ای درخواستی ارسال گردد که این درخواست حاوی فهرستی از كالاها و خدمات مربوط به علائم تجاری و بازسازی کتبی یا الکترونیکی واضحی از آن علائم با تمام رنگ‌ها، تصاویر و نقش‌های سه بعدی باشد.

علائم تجاری جهت حفاظت شدن باید شرایط خاصی داشته باشند به طوری که علاوه بر معرفی یك محصول متمایز از سایر علائم نیز باشد به شکلی که مصرف‌كننده با رویت آن علامت بتواند آن محصول را از سایر محصولات تشخیص بدهد.

علائم تجاری نباید به نحوی باشند که مصرف‌كننده را فریب داده یا به اشتباه بیندازد یا اینكه با قوانین و اخلاقیات مغایرت داشته باشد. و در پایان ، حقوق داده شده به علائم تجاری نباید مساوی یا حتی مشابه حقوق اعطاء شده به صاحب علامت دیگری باشد. با جست‌و‌جو و استعلام مربوطه و یا اعتراض اشخاص ثالث كه ادعای حقوق مساوی یا مشابه دارند می‌توان به این موارد پی برد.

حمایت از نام علائم تجاری و برند و نام نشان هر فرد و یا شرکت که از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن و معرفی کالا ها و خدمات و یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ صاحب کالا را محافظت می کند مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی قابل تمدیدشدن می باشد محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام ها اجازه ی متوقف کردن و تخلف در این زمینه را دارند تایید می شود.

از دیدگاه دیگر برند تجاری با وسعت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها در سطح جهانی سرمایه گذاری می کنند و این ابتکار را ترویج می دند حفاظت نام و علائم تجاری و همچنین مانع تلاش های رقبای غیر منصف مثل متقلبان و سود جویان برای استفاده از علائم مشخص به منظور مصولات ارائه خدمات نامرغوب و بی کیفیت و یا متفاوت می شوند این نظام آگاهی و امکان سرمایه گذاری جهت تولید خرید و فروش کالا ها و خدمات را در منصفانه ترین شرایط ممکن به مردم می دهد و از این راه تجارت بین المللی را تسهیل می کند.
دیگر نگران تقلب و کپی برداری از نام نشان تجاری خود نباشید . با ثبت برند در کرج نام تجاری در کرج خود را می توانید مانع از سوء استفاده ی سود جویان از کالا های خود باشید.

چه علائمی قابلیت ثبت شدن را دارند؟

علائم تجاری قابل ثبت عباتند از : تركیبی از چند كلمه، حرف، رقم، نگاره، نماد، ترسیم ، نقش سه‌بعدی (شكل و بسته‌بندی كالاها)، نمادهایشنوایی مثل موسیقی یا اصوات، روایح‌ و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها .

علائم غیرقابل ثبت

در شرایطی که در ذیل ذکر شده است برند قابل ثبت نمی باشد:

 1. در صورتی که نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متفاوت نماید.
 2. در صورتی که برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 3. در صورتی که مراکز تجاری یا عمومی را خصوصا درباره مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند.
 4. در صورتی که عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا دیگر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین‌الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 5. در صورتی که مانند یا به طرز گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که به منظور همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.
 6. در صورتی که عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
 7. در صورتی که مانند علامتی باشد که در گذشته به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

هزینه ثبت لوگو چقدر است

الف)اولین روزنامه، روزنامه تقاضای ثبت علامت تجاری می باشد که پس از تایید نظرات کارشناس طبقه بندی ،کارشناس پرونده ،کارشناس مسئول ، رئیس اداره به چاپ می رسد.

 1. که بعد از چاپ این روزنامه طبق قوانین تجارت باید دقیقا یک ماه از تاریخ چاپ آن بگذرد

ب)دومین نوبت روزنامه ، روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری می باشد که بعد از گذشت ۱ ماه از روزنامه تقاضا می توان هزینه چاپ روزنامه رسمی را پرداخت نمود.

 1. پرداخت حق الثبت علامت تجاری که نسبت به طبقات درخواستی متغیر می باشد.
 2. ثبت برند بصورت لاتین: طبق قوانین ثبتی و مرکز مالکیت معنوی اگر از حروف بیگانه استفاده شود باید در جهت اخذ کارت عضویت بازرگانی اقدام کرد که منجر به افزایش هزینه می شود
 3. پرداخت هزینه اظهارنامه که با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن متفاوت می باشد. که به شرح ذیل توضیح داده شده است
چند نکته درمورد ثبت علامت تجاری لوگو و آرم در کرج
 1. برای ثبت علامت تجاری باید به تعداد علامت مورد نظر اظهار نامه جداگانه داده شود.
 2. اجازه استفاده از علامت تجاری ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.
علائم گمراه کننده در ثبت برند در کرج

برخی از علائم و اسامی تجاری هستند که مصرف‌کننده را راجع به کیفیت محصول، ماهیت آن، مبدأ جغرافیایی و محل تولید محصول به اشتباه انداخته و فریب می‌دهند.

به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد، به دلیل اینکه درج چنین تصویری بر روی محصول شیره خرما و انگور موجب ایجاد تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان خواهد شد و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

طبقه بندی های علامت تجاری در کرج چگونه است؟

 1.  مصنوعات نساجی.
 2. فلزات و مصنوعات فلزی.
 3.  اسباب بازی و لوازم ورزش.
 4. صنایع و محصولات شیمیایی.
 5.  مواد غذایی و محصولات کشاورزی.
 6. دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی.
 7. مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف.
 8.  سایر موارد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.