تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت با رعایت قوانین و مقررات مربوط به تعیین نام و اساس نامه ­ی شرکت مجاز است و بر خلاف تغییر نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی محدودیتی برای دفعات مجاز تغییر نام شرکت پیش بین نشده است که البته این امر مطلوب نیست و ممکن است در رابطه­ ی شرکت با اشخاص ثالث مشکلاتی را ایجاد کند و یا به ابزاری برای سوء استفاده از شخصیت حقوقی شرکت تبدیل شود.

نحوه تغییر نام شرکت

برای تغییر نام کافی است صورت جلسه­ ی مجمع عمومی فوق العاده شرکت که در آن ضوابط رعایت شده باشد به اداره­ ی ثبت شرکت ها تسلیم شود.

در مواردی ممکن است به دلیل تشابه یا تکراری بودن نام تعیین شده برای شرکت، به درخواست اشخاص ذینفع دادگاه نام تعیین شده را ابطال نماید. در این صورت پس از ابلاغ رأی قطعی به واحد ثبتی، آن واحد باید ابطال نام را ثبت و پس از دریافت حقوق دولتی، آگهی رسمی مربوط را در اولین فرصت ممکن به هزینه متقاضی در روزنامه رسمی منتشر نمایند و یک نسخه از آگهی رسمی صادره را همراه با مستند تصویر رای دادگاه به اداره تعیین نام (مستقر در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران) ارسال تا در پایگاه اطلاعات و پورتال شناسه ملی اشخاص حقوقی، ابطال نام شخصیت حقوقی موصوف و بی اعتباری آن منعکس گردد.

بعد از ابطال نام، اداره­ ی ثبت شرکت ها هیچ گونه اقدام ثبتی در خصوص چنین شرکتی انجام نخواهد داد، مگر بعد از تعیین نام جدید بر طبق قوانین و مقررات مربوط و ثبت آن نزد اداره ثبت شرکت ها.

استفاده از نام شرکتهای دیگر

لازم به ذکر است که امکان انتقال نام های تعیین شده به اشخاص ثالث وجود ندارد. در صورت انحلال شرکت و ختم تصفیه و اعلام مراتب در روزنامه رسمی ظرف مدت یک ماه نام شرکت منحل شده از بانک اطلاعات و سامانه­ ی تعیین نام اداره ثبت شرکت ها حذف می شود، در این صورت چنین نامی آزاد خواهد بود و متقاضیان ثبت شرکت های تجاری یا مؤسسه غیرتجاری می توانند آن را به عنوان نام شرکت خود پیشنهاد دهند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.