علامت تجاری، " علامتی است که در رابطه با کالا یا کالاهای معینی به منظور نشان دادن ارتباط آن کالا یا کالاهای مزبور با اشخاصی که به دلیل حق اولویت با به ثبت رساندن آن علامت دارای حق شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

خواه در این علامت به مشخصات اشخاص ذیحق اشاره شده باشد یا خیر. مطابق ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386/8/7 علامت تجاری به علامت فردی و جمعی تقسیم و اینگونه تعریف شده اند:

الف - علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز ساز.

ب - علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.

به عبارت دیگر علامت تجاری به هر چیزی که شکل ممیزی از کلمات یا امضاءات یا حروف و ارقام یا کدها و رسوم، عناوین و مهرها و تصاویر و نقوش باشد یا مجموعه ای از این ها را داشته باشد در آن زمانیکه بکار برده می شود یا درخواست استعمال (اظهار نامه) روی کالاهایی شود یا دلالت بر این داشته باشد که این کالا را صاحب علامت به سبب ساخت یا انتخاب یا مورد معامله قرار دادن یا عرضه آن برای فروش بکار می برد، اطلاق می گردد.

لذا هر سیمبل یا نشانه ای که دارای شکل ممیزی است و تاجر یا صنعتگر یا ارائه دهنده خدمات برای تمیز تولیدات یا کالاها یا خدمات خود از غیر آنها بکار می برد علامت تجاری محسوب می گردد.

تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری

علی رغم شباهتهای موجود بین اسم تجاری و علامت تجاری از جهاتی با هم تفاوت هایی دارند که ذیلا به آن اشاره می شود.

1- در اکثر کشورها هر تاجری مکلف است برای تشخیص مؤسسه تجاری اش از مؤسسات تجاری مشابه مبادرت به اتخاذ اسم تجاری نماید. لكن اتخاذ علامت تجاری توسط تاجر برای تمیز تولیدات وی از تولیدات مشابه الزامی نیست.

2- اسم تجاری برای تشخیص مؤسسات تجاری مشابه و مماثل از یکدیگر بکار می رود، در حالیکه علامت تجاری برای تمیز کالاها و محصولات از موارد مشابه با آن مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین علامت در جهت تعریف و شناسائی کالای تولید شده است، در حالیکه اسم تجاری برای شناسائی مؤسسه تجاری می باشد. چنانچه بخواهیم در مضامین ساده تر و در قالب مثال توضیح دهیم «نام تجاری یعنی نام کامل کسب و کار مانند شرکت مایکرو سافت" که هویت شرکت را معرفی می کند. در اغلب کلماتی چون با مسئولیت محدود، سهامی خاص یا نام های مشابه دیگری قید می شود که ماهیت قانونی شرکت را نشان می دهد. اما علامت تجاری، نشانی است که محصولات شرکت را از محصولات سایرین متمایز می کند. یک شرکت می تواند علایم تجاری مختلفی داشته باشد. برای مثال، شرکت سونی، نوت بوک های خودش را با علامت تجاری "وايو" و ال سی دی ها را با علامت "براویا" در بازار عرضه می کند.

در مورد اختلاف در کاربرد و وظائف این دو دیوان عالی کشور اردن در یکی از تصمیماتش مقرر داشته است: موضوع علامت تجاری از موضوع اسم تجاری متفاوت است، و ارتباط و علاقه ای بین این دو نمی باشد. زیرا علامت تجاری برای تمیز انواع کالاها بکار می رود. ولی اسم تجاری برای تمیز مؤسسات تجاری بکار می رود. لذا هیچ رابطه ای بین حقوق ملکی علامت تجاری و حقوق ملکی اسم تجاری وجود ندارد.

3- از حيث دامنه کاربری این دو باید گفت جایز نیست که اسم تجاری از سوی شخص دیگری در همان نوع تجارتی که صاحب اسم تجاری انجام می دهد و در محدوه و قلمرو و منطقه ای که در آنجا آنرا به ثبت رسانیده، مورد استفاده قرار گیرد. در حالیکه علامت تجاری هنگامی که در نقطه ای از کشور به ثبت می رسد تحت حمایت قانونی در جميع اقالیم قرار می گیرد. به همین دلیل ثبت علامات تجاری در دائره مربوطه موجب می شود که اشخاص دیگر در شهرها و استانهای دیگر نمی توانند آن را بکار ببرند.

أحكام قضائی اسم تجاری را با علامت تجاری تمایز داده اند، بگونه ای که دیوانعالی کشور اردن در یکی از احکام خود مقرر داشته که "قانونگذار بین اسم تجاری و علامت تجاری تفاوت گذاشته است، و احکام خاصی برای هر یک از آنها مقرر داشته است. در مورد علامات تجاری در قانون علامات تجاری شماره ۳۳ سال ۱۹۵۲ و در مورد اسم تجاری در قانون اسماء تجاری شماره ۳۰ سال ۱۹۵۳" . به همین دلیل تصمیم قاضی محکمه پایین تر را در مورد توقف تشریفات و عملیات در دعاوی مربوط به اسم تجاری در زمانی که دعوائی در باره علامت تجاری نزد محکمه عدل عليا مطرح بود و اطراف آن طرف دعوی مربوط به اسم تجاری نبودند را مخالف با قانون شمرد.

4- صاحب مؤسسه تجاری اسم تجاری واحدی را برای مؤسسه خود اتخاذ می کند در حالیکه علامات تجاری متخذه از سوی صاحب مؤسسه تجاری متعدد است و ممکن است برای هر یک از تولیدات خود علامت تجاری ویژه ای را برگزیند.

5- یکی دیگر از جهات اختلاف بين اسم تجاری و علامت تجاری این است که اسم تجاری صورت و شکل منطوقی و شنیداری دارد، تأثیر آن بر مردم از طریق حس شنوائی و از طریق حس بینائی در قرائت آن است در حالیکه در علامت تجاری غالبا چنین نمی باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.