انتخاب اسم شرکت این روزها یکی از دغدغه های اصلی فعالان اقتصادی برای ثبت شرکت می باشد. برای انتخاب نام شرکت، باید یکسری موارد را در نظر گرفت. نام شرکت نباید قبلاَ توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد. متقاضی ثبت شرکت باید اسم پیشنهادی برای شرکت تازه‌ تأسیس خود را به شکلی پشنهاد دهد تمایز آشکار و مشخصی با نام سایر شرکت های ثبت شده داشته باشد به عبارت دیگر نه تنها نام شرکت نباید تکراری باشد؛ بلکه اسامی شرکت نباید مشابه اسامی شرکتهای ثبت شده دیگر باشد.

انتخاب نام مناسب برای اسم شرکت

نام شرکت خود را باید به گونه ای انتخاب کنید که با نام شرکت دیگری تشابه نداشته باشد. مثلا اگر شرکتی با نام «ماهان صنعت جاوید» ثبت شده باشد :
نمی توان با تغییر جای کلمات، اسم « ماهان صنعت جاوید » را برای ثبت شرکت جدید پیشنهاد دهید. چون این اسم در اداره ثبت شرکتها به علت مشابهت مردود خواهد شد.

اسم شرکت - نام شرکت
نمی توان با افزودن کلمه های پرکاربردی مثل گستر و نوین و ... به اسم شرکتهای ثبت شده از قبل، شرکت جدیدی را به ثبت رساند. در مثال بالا اسامی شرکت «نوین ابتکار صنعت پویا» یا «ابتکار صنعت گستر پویا» در اداره ثبت شرکتها قابل ثبت نیستند.
نمی توان با تغییر یک کلمه اسم شرکت، شرکت جدیدی را به ثبت رساند. در مثال فوق اسم «ابتکار صنعت پارسیان» قابل ثبت نیست چون فقط یک کلمه‌ی آن با شرکت «ابتکار صنعت پویا» متفاوت است.

نکته دیگر که متقاضیان ثبت شرکت باید در هنگام انتخاب اسامی شرکت به آن توجه کنند این است که اسم شرکت حداقل باید سه کلمه ای باشد. یعنی حتی اگر هیچ شرکتی به نام «کهن سازه» در اداره ثبت شرکتها ثبت نشده باشد، بازهم ثبت یک شرکت جدید با نام «کهن سازه» امکان پذیر نیست و اسم شرکت را نمی‌توان با تعداد کلمات کمتر پیشنهاد داد.

اگر نیاز به اسم های سه سیلابی دارید به مقاله ی نام شرکت و نمونه اسم های سه سیلابی زیبا مراجعه نمایید.

همچنین متقاضیان ثبت شرکت باید توجه داشته باشند که اسم شرکت در شرف تأسیس نباید جزئی از اسم یک شرکت ثبت شده دیگر باشد. به عنوان مثال در صورتی که شرکتی با نام «سنا پژوه دانش» ثبت شده باشد دیگر نمی‌توان «سنا پژوه دانش نوین» یا «رهروان سنا پژوه دانش» را برای اسم شرکت در شرف ثبت پیشنهاد داد.
تمام کلمات اسم شرکت باید ایرانی باشند. منظور از اینکه می‌گوییم کلمات اسم شرکت باید ایرانی باشند این است لازم نیست اسم ها فقط فارسی باشند اما لازم است که در ایران معاصر مصطلح باشند. یکی از ملاک های تعیین ایرانی بودن کلمات اسم شرکت، موجود بودن کلمه در فرهنگ دهخدا و همچنین مورد تأیید بودن در فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

در این مقاله نمونه اسم های زیبا برای شرکت و موسسه در اختیار شما گذاشته شده است.

استفاده از کلمه های لاتین یا عربی تنها به شرطی که جزئی از زبان فارسی شده باشند در اسم شرکت بلامانع است. اما استفاده از کلمه هایی مثل کنترل، ریموت، سیویل و کلمه هایی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آنها معادل سازی کرده است در اسم شرکت مجاز نیست.
استفاده از کلمه های «ملی» و «ایران» فقط در اسم شرکت های دولتی مجاز است و شرکتهای خصوصی نمی‌توانند در اسم خود از کلمه ایران مردم ملی و امثال اینها استفاده کنند.
استفاده از اسم یا فامیل اشخاص در اسم شرکتها مجاز نیست. همچنین بکار بردن اسامی و القاب مقدس در ترکیب نام شرکت، باعث مردود شدن اسم شرکت در اداره ثبت شرکتها می شود. بطور کلی اسم شرکت نباید به شخصیت حقیقی یا حقوقی خاصی اشاره مشتقیم داشته باشد.
متقاضیان ثبت شرکت، هنگام پیشنهاد اسم شرکت برای ثبت باید به نکات زیر توجه داشته باشند.

اول اینکه اسم شرکت نباید قبلاَ توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد. متقاضی ثبت شرکت باید اسم پیشنهادی برای شرکت تازه‌ تأسیس خود را به شکلی پشنهاد دهد تمایز آشکار و مشخصی با اسم سایر شرکت های ثبت شده داشته باشد به عبارت دیگر نه تنها اسم شرکت نباید تکراری باشد؛ بلکه نباید مشابه اسم شرکت ثبت شده دیگر باشد. مثلا اگر شرکتی با نام « ماهان صنعت جاوید » ثبت شده باشد :
نمی توان با تغییر جای کلمات اسم شرکت قبلی، اسم « ماهان صنعت جاوید را برای ثبت شرکت جدید پیشنهاد دهید. چون این اسم در اداره ثبت شرکتها به علت مشابهت مردود خواهد شد.

با قوانین انتخاب نام شرکت آشنا شوید.

نمی توان با افزودن کلمه های پرکاربردی مثل گستر و نوین و ... به اسم شرکتهای ثبت شده از قبل، شرکت جدیدی را به ثبت رساند. در مثال بالا اسامی شرکت «نوین ابتکار صنعت پویا» یا « ماهان صنعت گستر جاوید » در اداره ثبت شرکتها قابل ثبت نیستند.
نمی توان با تغییر یک کلمه اسم شرکت، شرکت جدیدی را به ثبت رساند. در مثال فوق اسم شرکت « ماهان صنعت گستر جاوید » قابل ثبت نیست چون فقط یک کلمه‌ی آن با اسم شرکت « ماهان صنعت جاوید » متفاوت است.
نکته دیگر که متقاضیان ثبت شرکت باید در هنگام انتخاب اسم شرکت به آن توجه کنند این است که اسم شرکت حداقل باید سه کلمه ای باشد. یعنی حتی اگر هیچ شرکتی به نام «کهن سازه» در اداره ثبت شرکتها ثبت نشده باشد، بازهم ثبت یک شرکت جدید با نام «کهن سازه» امکان پذیر نیست و نام شرکت را نمی‌توان با تعداد کلمات کمتر پیشنهاد داد.

اگر نیاز به انتخاب اسم شرکت بازرگانی دارید، مقاله ی تخصصی اسم شرکت بازرگانی ما را مطالعه نمایید.

همچنین متقاضیان ثبت شرکت باید توجه داشته باشند که اسم شرکت در شرف تأسیس نباید جزئی از اسم یک شرکت ثبت شده دیگر باشد.
تمام کلمات اسم باید ایرانی باشند. منظور از در فرهنگ دهخدا موجود بوده و مورد تأیید فرهنگستان زبان و ادب فارسی باشند. استفاده از کلمه های لاتین یا عربی تنها به شرطی که جزئی از زبان فارسی شده باشند بلامانع است. اما استفاده از کلمه هایی مثل کنترل، ریموت، سیویل و کلمه هایی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آنها معادل سازی کرده است در اسم مجاز نیست.
استفاده از کلمه های «ملی» و «ایران» فقط در اسم شرکت های دولتی مجاز است.
استفاده از اسم یا فامیل اشخاص در اسم شرکتها مجاز نیست. همچنین بکار بردن اسامی و القاب مقدس در ترکیب نام شرکت، باعث مردود شدن اسم در اداره ثبت شرکتها می شود

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

شاهسوند

با سلام اگر اسمی در حیطه ای مثلا کشاورزی ثبت شده باشه میشه از همون اسم در حیطه عمران استفاده کرد یا نه؟

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.