ثبت برند - مراحل ثبت برند

ما در این مقاله برآنیم تا در خصوص برند و کلیه مواردی که به ثبت برند مربوط می باشد مطالبی را ارائه نماییم، امید است با خواندن این مقاله پاسخ سوالات خودتان را  در خصوص ثبت برند دریافت کنید. در صورتی که با هر سوال و یا موردی مواجه شدید با ما در ارتباط باشید.

ثبت برند

برند کلمه ای می باشد که امروزه آن را زیاد می شنویم و بارها و بارها آن را در جمله هایمان به کاربرده ایم اما ممکن است اشخاصی وجود داشته باشند که ندانند مفهوم برند چیست؟

برند عبارتست از اسم-حرف-رقم-تصویر-لفاف که به منظور متمایز نمودن محصولات و خدمات یک تولید کننده با کالاها و خدمات یک شرکت دیگر کاربرد دارد.

به موجب همین امر انجمن بازاریابی آمریکا برند را اینگونه تعریف کرده اند:

برند یعنی نام،نشانه،علامت،عبارت و یا ترکیبی از این ها که با هدف متمایز نمودن کالا و خدمات خود با کالا و خدمات دیگر رقبا به کار گرفته می شود. میدانیم که این تعریف خیلی ساده تر از نگاه امروزی به برند است. بسیاری از کتاب ها تعریف های گوناگونی را در مورد برند کرده اند. شما هم می توانید به صورت جداگانه  نسبت به نیاز و دغدغه های خود در سازمانتان برای برند تعریفی ارائه دهید.

برند واژه ای می باشد که در پیشرفت و توسعه تجارت و کسب و کار شما بسیار مهم و با اهمیت می باشد بنابراین نام و نشان برند شما تحت هیچ شرایطی و به هیچ وجه نبایستی تغییر کند یا ضعیف شود.شما با استفاده از یک طرح و ایده و یک جمله برند خود را به وجود می آورید و تبلیغات وعوامل دیگری بایستی سبب بهتر شدن و بهبود شدن این برند شوند. به بیان دیگر برند مهم ترین و با اهمیت ترین قسمت ثبت شرکت می باشد که بایستی برروی آن تمرکز داشت و کلیه اجزایی که حول محور آن می باشند بچرخند. یکی از مهم ترین و بنیادی ترین قسمت برند سازی انتخاب نام برند می باشد.

در  جهان امروزی همه روزه شرکت های بسیار زیادی به منظور جستجوی بازار مخصوص خود درعرصه رقابت قدم می گذارند. تعداد بسیار زیادی از آن ها با طرح ها و ایده های جدید و اسامی منحصر به فرد به فعالیت خود می پردازند اما در این میان شرکت هایی وجود دارند که خواسته یا ناخواسته نام شرکت های دیگر و یا اسم های متشابه را برای تجارت خود استفاده می کنند.

امروزه اهمیت ثبت برند و علامت تجاری  بیشتر از گذشته  شده است. با این که شرکت‌ها می‌توانند برند خود را به ثبت نرسانند و هیچ الزام قانونی برای ثبت علامت تجاری وجود ندارد، بسیاری از افراد برای پرهیز از سوء استفاده دیگران دست به این کار می‌زنند.

اشخاصی که برند خود را ثبت می نمایند از سواستفاده های احتمالی جلوگیری می نمایند و قانون گذار هم اشخاصی را که برند خود را ثبت می نمایند مورد حمایت قرار می دهد.بعد از آن که مراحل ثبت برند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت به پایان رسید، مالک علامت گواهی نامه ده ساله دریافت می کند که بعد از به پایان رسیدن مدت ده سال ده ساله برند، مالک علامت می تواند برند خود را به صورت مجدد تمدید نماید در غیر این صورت برند باطل می شود و شخص دیگری می تواند آن را به ثبت برساند.

ثبت برند

خصوصیات یک برند خوب چیست ؟

برند خوب باید یه سری خصوصیات و ویژگی داشته باشند که برخی از این خصوصیات بارز به شرح ذیل می باشد:

 1. برند باید ساده .کوتاه و دارای تلفظ ساده بودن و بخاطر سپردن آن آسان باشد.
 2. برند باید به راحتی تبلیغ شود.
 3. برند باید دائمی شود.
 4. برند باید قابل ثبت و حمایت حقوقی باشد.
 5. برند باید مشخص و دقیق باشد.
 6. برند باید درهنگام شنیدن دارای صدای لذت بخش باشد.
 7. برند باید اقتصادی باشد و قابل تولید مجدد و تکثیر باشد.
 8. .برند باید اصل و خلاقانه باشد ( تقلیدی نباشد )
 9. برند باید تصویر خوبی را در ذهن ها ایجاد کند.

مزایای ثبت برند تجاری

اشخاصی که برند خود را به ثبت می رسانند برای خود و شرکتشان مزایایی را به ارمغان می آورند که این مزایا به شرح ذیل می باشد:

 1. ثبت برند سبب حمایت قانونی و حفاظت در برابر سوء استفاده کنندگان و متقلبان می گردد.
 2. ثبت برند سبب ایجاد شهرت برای خدمات، محصولات و شرکت شما می شود.
 3. ثبت برند شرکت ها را به سرمایه گذاری بیشتر در کیفیت و بهبود کالا تشویق می کند.
 4. ثبت برند ضمانت کننده تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان با می شود.
 5. ثبت برند متمایزکننده محصولات شرکت ها از یکدیگر می گردد.
 6. با ثبت برند حق استعمال انحصاری از برند ایجاد می شود.
 7. باثبت برند قابلیت نقل و انتقال علامت تجاری ثبت شده محقق می گردد.
 8. ثبت برند موجب دریافت وام می شود.
 9. امکان اعطای نمایندگی برند با ثبت برند ممکن و امکان پذیر می شود.
 10. ثبت برند ابزاری برای بازاریابی شرکت و ایجاد وجهه عمومی می باشد.
 11. ثبت برند سبب ایجاد ارزش افزوده سهام می گردد و افزایش درآمد شرکت برای سهامداران با ثبت برند ممکن و امکان پذیر می شود.
 12. با ثبت برند اجازه استفاده از برند توسط اشخاص ثالث ممکن می شود.

انتخاب نام برند

یکی از مهم ترین مسائل ثبت برند انتخاب نام برند می باشد انتخاب نام برند بعنوان نخستین قدم در موضوع ساخت یک برند ، نقش صد در صد حیاتی در این بحث ایفا می کند و انتخاب نام برند همواره بر سایر عوامل پروسه برندینگ سایه گستر بوده و مداوما نقش خود را در کنار طراحی لوگو بصورت کاملا فعال ایفا خواهد نمود.

آشکار است که با انتخاب یک نام تجاری مناسب ، به میزان بسیار زیادی از رقبای خود پیشی خواهید گرفت .برای انتخاب نام برند به نکات ذیل توجه نمایید:

یکی از خصوصیات و ویژگی های برند ابتکاری بودن آن می باشد یعنی برند بایستی همراه با طراحی و ظرافت شکلی باشد.در صورتی که برند ساده باشد و با خود کالا اشتباه شود از محصولی که در بازار عرضه شده است حمایت نمی نماید و آثار خوب تجاری یک برند را در بر نمی گیرد ابتکاری بودن برند باعث می شود تا اسامی عام مانند کلمه شیرین به عنوان علامت انتخاب نشود و در نهایت اینکه استفاده کردن از خطوط هندسی به صورت لوزی یا دایره و هم چنین انتخاب ارقام که نشان دهنده کیفیت جنس باشد جنبه ابتکاری ندارد اما در صورتی که ارقام مورد استفاده با نوع کالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان برند بلامانع خواهد بود.

برند نبایستی به نحوی طراحی شود که در نظر مشتری اشتباه ایجاد کند و او را در شناسایی و تفکیک برند تجاری دیگر که مقداری شبیه به هم می باشند به سردر گمی و انتخاب نادرست گرفتار کند.به عنوان مثال ممکن است در برندهای مرکب در اجزای دو علامت مرکب از یک کلمه متشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر برابر و متشابه نباشند به طوری که جز مشترک و مشابه دو علامت میان مالکان آن ها زمینه اختلاف را مهیا و آماده کند.

در نظر مشتری ایجاد اشتباه گاهی ممکن است با انتخاب اسم منطقه ای خاص به عنوان برند به منظور کالایی مشخص که در حقیقت میان کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد انجام شود به صورتی که مصرف کننده به خیال اینکه کالا به آن منطقه تعلق دارد درباره نوع و مبدا جنس به اشتباه دچار شود و در انتخاب و خرید کالا منحرف و گمراه شود.

روش استعلام برند

برای کسب اطمینان از ثبت یا عدم ثبت نام انتخابی بایستی استعلام بگیرید زیرا در صورتی که نام انتخابی شما در گذشته به ثبت رسیده باشد یا مشابه آن وجود داشته باشد ثبت آن غیر ممکن خواهد بودبه منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید.

پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

این سامانه یکی از معتبرترین و با اعتبارترین شیوه ها به منظور استعلام برند است . در این شیوه به منظور استعلام برند مورد نظر بعد از آن که وارد سامانه بالا شدید به قسمت آگهی های قانونی رجوع نمایید و با انتخاب برند به عنوان نوع آگهی،ذکر نام و تکمیل دیگر اطلاعات خواسته شده برروی گزینه جستجو کلیک کنید.

با استعلام برند قبل از ثبت می توانید از تمامی برندهای ثبت شده در 45 طبقه کاری مطلع شوید.در برخی از مواقع ممکن است یک برند را مختص کالا و یا خدماتی خاص بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم.بنابراین با استعلام برند قبل از ثبت،از ثبت آن برند در طبقات دیگر نیز مطلع می شویم و نیازی نمی باشد که برای آن اظهارنامه ای دیگر تنظیم کنیم.

مدارک لازم جهت ثبت برند

قبل از هر چیز لازم به ذکر است،علامت تجاری حقیقی ،ثبت علامت تجاری به نام شخص و علامت تجاری حقوقی به ثبت علامت تجاری به شرکت گفته می شود. بین ثبت برند حقیقی و حقوقی تنها در مدارک مورد نیاز آن  تفاوت وجود دارد.جهت شخص حقیقی همه ی مدارک باید به نام شخص و به طبقه و فعالیت مورد نظر مرتبط باشد و در مدارک لازم برای شخص حقوقی تمام  مدارک ومجوزها بایستی به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد. لازم است قبل از شروع ثبت برند  مدارک ذیل را آماده کنید و آن ها را اسکن نمایید.

الف- اشخاص حقیقی

 1. رونوشت شناسنامه.
 2. رونوشت کارت ملی.
 3. رونوشت کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)
 4. رونوشت مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده باشد.

ب- اشخاص حقوقی

 1. رونوشت شناسنامه.
 2. رونوشت کارت ملی.
 3. رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 4. رونوشت مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده باشد.
 5. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

نکته:در صورتی که در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

برند قابل ثبت و غیر قابل ثبت

برخی از علامت ها قابل ثبت می باشند و برخی دیگر از علامت ها این قابلیت را ندارند تا به ثبت برسد که در اینجا به برندهایی که قابل ثبت هستند می پردازیم:

الف- برند قابل ثبت

1.برند بیانی و قابل نوشتن

این علائم که حدود هشتاد درصد از علائم را تشکیل می دهد هم دیدنی و هم شنیدنی هستند و نقطه اشتراک دیگر آن ها این است که از حروف الفبا تشکیل شده اند.

2.واژه های زبان متداول

در این روش به طور معمول از لغات زبان رایج برای ساختن یک علامت تجاری استفاده می شود مانند لبنیات میهن.

3.شعارها و کلمات قصار

به گردآوری چند واژه که می تواند به صورت یک جمله یا یک عبارت و با هدف جذب مشتری به کار گرفته شود شعار گفته می شود.در دنیای امروز شعار را می توان مانند برند به ثبت رسانید.
بنابراین شعار تبلیغاتی می تواند در چارچوب " حق مولف " تحت حمایت قرار گیرد به شرطی که اصالت داشته باشد و، با هدف رقابت نامشروع به کار گرفته نشود. شعار را می توان مانند علامت تجاری حمایت کرد و ثبت کرد و انحصار در به کار بردن آن را به مولف بخشید.

4.اعداد، حروف و حروف اختصاری

در دنیای امروزبسیاری از اعداد برای مردم کشورهای مختلف در چهارچوب ملی و گاه بین المللی، یادآور یک کالا و خدمات است.
استفاده از ارقام، از دیدگاه بازاریابی علاوه بر اینکه بسیار کوتاه هستند، بر عکس کلمات ،جملات شعار و عبارات، در تمام دنیا برداشت مشابهی از آن ها وجود دارد ، اما اشکال عمده آن ها در این است که ارقام پایین تر از ده هزار اغلب ثبت شده است .

5.برند های صرفاَ تصویری

این گونه برندها، شامل لوگوها و تصاویری است که تبلور محصول یا خدمات موسسه هستند.

در حال حاضر، برخی از کشورها اجازه می دهند شکل هایی از علائم تجاری که قبلاَ مرسوم نبوده اند نیز ثبت شوند مانند علائم سه بعدی، نشان های قابل استشمام ( بوها ) یا صداها . با اینحال، بسیاری از کشورها برای آنچه که به عنوان علامت تجاری قابل ثبت هستند محدودیت هایی قائل شده اند و عموماَ اجازه ثبت نشان هایی را می دهند که قابل روئت هستند و می توان آن ها را به صورت گرافیک نشان داد.

ب-برندهای غیرقابل ثبت 

در کشور ما ، وفق بند الف و ب ماده 30 قانون جدید ثبت علائم مصوب 1386 ، تنها ثبت علائمی پذیرفته است که قابل روئت باشد و ثبت علائم تجاری صوتی ، بوها یا طعم های مختلف و هر گونه علائم غیر قابل روئت پذیرفته نیست.برندهایی که قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند و غیرقابل ثبت هستند به شرح ذیل می باشند:

1. برندی که نتواند كالاها یا خدمات یك مؤسسه را از كالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد قابل ثبت نمی باشد.
2. در صورتی که برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
3. در صورتی که مراكز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدأ جغرافیایی كالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه كند.
4. در صورتی که مانند یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشانهای مملكتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یك نام یا نشان رسمی متعلق به كشور، سازمانهای بین‌الدولی یا سازمانهایی كه تحت كنوانسیونهای بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذكور یكی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحیتدار كشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
5. در صورتی که عین یا به طرز گمراه‌كننده‌ای شبیه یا ترجمه یك علامت یا نام تجاری باشد كه برای همان كالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.
6. چنانچه عین یا شبیه آن در گذشته برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً میان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلی لطمه وارد سازد.
7. در صورتی که مانند علامتی باشد كه در گذشته به نام مالك دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان كالا و خدمات و یا برای كالا و خدماتی است كه به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

هزینه ثبت برند

 1. هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد.
 2. علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت که معمولاَ هزینه ی هر روزنامه ی رسمی بالای یکصد هزار تومان می باشد.
 3. در خصوص متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند،می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند.

مراحل ثبت برند

اولین اقدام جهت ثبت برند ،انتخاب نام برای آن است.

پس از انتخاب نام، باید اظهارنامه را در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت کرد. برای این منظور به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری ) به نشانی http://ip.ssaa.ir  مراجعه نمایید. مراحل ثبت نام در سامانه به قرار ذیل است :

 1.  انتخاب نوع اظهارنامه.
 2. درج مشخصات مالک.
 3. بارگذاری مدارک خواسته شده.
 4. بازبینی اطلاعات وارد شده و تایید اطلاعات.
 5. پرداخت هزینه ثبتی از طریق اینترنت.
 6. دریافت شماره اظهارنامه و رمز از طریق تلفن.

پس از سپری نمودن این مراحل ، نوبت به امضای نسخه تایید شده می رسد که متقاضی می بایست یکی از نسخه ها را با مدارکی که قبلاَ برابر با اصل شده اند، به انضمام فیش به آدرس مرکز ارسال نماید.سپس، اداره مالکیت صنعتی ، به بررسی مدارک می پردازد، چنانچه نواقصی در آن ها مشاهده نماید ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید و در صورت عدم نقص اطلاعات، آن را تایید می کند و مراتب ثبت و واریز مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع رسانی می شود. پس از طی این مراحل، مراتب در روزنامه رسمی با قید نام و نشانی صاحب علامت و کالاهایی که در آن ها از علامت استفاده می شود آگهی می گردد. چنانچه  ظرف 30 روز از تاریخ نشر آگهی اعتراضی از طرف اشخاص ذی نفع به عمل نیاید اداره ثبت علامت مورد تقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت رسانیده و گواهی ثبت را به درخواست کننده تسلیم می نماید.پس از ثبت علامت تصدیقی که حاوی نکات ذیل باشد با الصاق یک نمونه کامل از علامت بر روی آن به صاحب علامت یا نماینده او تسلیم می شود:

 1. تاریخ وصول اظهارنامه و شماره ثبت آن در دفتر ثبت اظهارنامه.
 2. تاریخ ثبت علامت و شماره ثبت آن.
 3. اسم و شغل و اقامتگاه و تابعیت صاحب علامت.
 4. نوع مال التجاره و یا محصول و طبقات محصولی که علامت برای تشخیص آن به کار می رود.
 5. تعیین اجزایی که صاحب علامت حق استفاده انحصاری آن را به خود تخصیص ثبت رسیده باشد.
 6.  تاریخ و شماره و محل ثبت در خارجه در صورتی که علامت قبلاَ در خارجه به ثبت رسیده باشد.
 7.  تاریخ صدور تصدیق.
 8. مدت اعتبار ثبت علامت.
 9. امضای رییس شعبه ثبت علائم تجارتی و مدیر کل ثبت اسناد و املاک.

موسسه حقوقی پایش آماده ارائه خدمات در جهت ثبت برند می باشد،لذا چنانچه در هر کدام یک از مراحل ثبتی با هر سوال و مسئله ای روبرو شدید می توانید با موسسه حقوقی پایش تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.