• 02632711327
  • شنبه تا پنج شنبه : 8:00 - 22:00

ثبت برند

ثبت برند | ثبت علامت تجاری در ایران

در توضیح ثبت برند در ایران ابتدا به تعریف ثبت برند می پردازیم. برند، نام تجاری و علامت تجاری عبارت از اصطلاح، نشانه، نماد، طرح یا ترکیبی از اینها می باشد. نام و علامت تجاری به منظور شناساندن محصولات یا خدمات شرکت ها از یکدیگر کاربرد دارد.

نیاز به مشاوره دارید؟

ویژگی های یک برند در چیست ؟

برند در عین حال که یک واژه خاص می باشد و چیزی بیش از یک کلمه نیست اما وجه تمایز با دیگر شرکتهای رقیب می باشد.
در بازار رقابت، نام و علامت تجاری، از نظر قدرت و ارزش با یکدیگر فرق دارند. یک برندقدرتمند از ارزش زیادی برخوردار می باشد. اگر ویژگی های زیر وجود داشته باشد، نام و علامت تجاری دارای ارزش بیشتری خواهد بود:

بیانگر کیفیت و امتیازات محصول باشد.

متمایز و مشخص باشد.

باید بتوان آن را ثبت کرد و تحت حمایت قانونی قرار داد.

پنداشت مشتری نسبت به کیفیت

تلفظ آسان داشته باشد. حد المکان کوتاه باشد.

ترجمه آن به زبان انگلیسی آسان باشد.

وفاداری مصرف کنندگان

توجه و حمایت زیاد از جانب مصرف کننده

مراحل فرایند ثبت برند و علامت تجاری

حال در این بخش سعی در توضیح نکات مهم فرآیند ثبت برند در ایران از ابتدا تا انتها داریم:

گام دوم ثبت برند :

بعد از انتخاب نام علائم تجاری با موازین گفته شده، باید برند را ثبت نمود. برای ثبت علامت تجاری در ایران باید استعلام برند کرد تا تکراری بودن یا تشابه آن مشخص شود. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از ۴۵ تا نهایت ۹۰ روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را برای ثبت برند در ایران به آگاهی شما می رسانند. بعد از تایید نام، آگهی تقاضا برای ثبت برند در ایران صادرخواهد گردید. البته تا ۳۰ روز بعد از چاپ آگهی تقاضا می توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در آخر گواهی ثبت برند ۱۰ ساله صادر می شود که تحویل مالک علامت تجاری می گردد.

گام اول : انتخاب نام برند

ابتدا لازم است که برای انتخاب نام برند چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اینکه اسامی مشهور را نمی توان ثبت کرد. در ضمن اگر نام انتخابی با نام نام تجاری دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته باشد نیز قابل ثبت نمی باشد. البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر اتفاق می افتد. یکی از مواردی که در ثبت نام تجاری ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از رد نام، می توان از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت نام تجاری در طبقه شلوغ، استفاده کرد. اگر برندی که می خواهید ثبت کنید داری لوگو نیز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و زیرکانه استفاده نمود. به طور کلی ثبت نام تجاری به شکل حقیقی یا حقوقی انجام می گیرد.

مراحل و مدارک ثبت برند

مجموعه مراحلی که شما برای ثبت برند نیاز دارید

خدمات ثبت برند در شهرستان

موسسه ثبتی پایش آماده است تا در شهرهای بزرگ کشور و برای برندهای استارت آپی و نام های تجاری خاص خدمات ارائه نماید برخی از شهرهایی که پایش اقدام به ثبت برند در آنها مینماید به شرح ذیل است

اصفهان

ثبت برند در اصفهان

کیش

ثبت برند در کیش

تهران

ثبت برند در تهران

شیراز

ثبت برند در شیراز

کرج

ثبت برند در کرج

مشهد

ثبت برند در مشهد