بر اساس ماده 110 قانون مالیات، کلیه ی اشخاص حقوقی وظیفه دارند تا آیین نامه ، اظهارنامه، سود و زیانی که به دفاتر وابسته است ، سند و مدرک های خود را حداکثر تا 4 ماه بعد از سال مالیاتی همراه با فهرست اسامی کلیه ی شرکا، سهامداران و اندازه ی سهام و نشانی هر کدام یک از آن ها را تسلیم اداره امور مالیاتی کنند.

تعیین حوزه مالیاتی

بایستی این امر در موسسه ی امور مالیاتی که کانون فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن قرار دارد صورت پذیرد. بعد از تسلیم نخستین فهرست مدارک ذکر شده در سال های بعدی لیست تغییرات کفایت خواهد نمود.

شهر تهران مقر ارائه اظهارنامه و پرداخت نمودن مالیات اشخاص حقوقی خارجی و اداره هایی که در خارج از کشور اقامت دارند و در داخل کشور مقر یا نمایندگی ندارند می باشد.

تبصره: اشخاص حقوقی با عنایت به درآمدهایی که براساس قوانین و مقررات این قانون روش دیگری به منظور تشخیص آن مشخص شده است،مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی متفاوتی که از بخش های مربوط مشخص شده است، نمی باشند.

مدارک لازم برای تعیین حوزه مالیاتی

 • رونوشتی از شناسنامه و کارت ملی تمامی شرکا ارائه گردد.
 • تقاضای اظهارنامه مالیاتی همراه با امضای کلیه ی اشخاصی که صاحبان امضا می باشند ارائه گردد.
 • آدرسی که در اجاره نامه با آدرس رسمی شرکت ثبت شده است بایستی مطابقت داشته باشد.
 • رونوشتی از کلیه ی مدارک ثبتی که دربردارنده ی ، شرکتنامه، اساسنامه، آگهی تاسیس و دیگر مدارک ثبتی می باشد ارائه گردد.
 • رونوشتی از پروانه کسب ارائه گردد.
 • قبض های تلفن و برق که به مرکز اصلی شرکت مرتبط می باشد را ارائه دهید.
 • چنانچه مکان شرکت به صورت شرکت اجاره ای می باشد،تسلیم اصل اجاره نامه الزامی و ضروری می‎باشدا به این نکته توجه داشته باشید که اجاره نامه بایستی کد رهگیری داشته باشد.

نحوه تعیین حوزه مالیاتی

پس از آن که شرکت به ثبت رسید و آگهی تاسیس هم منتشر گردید بایستی هیئت مدیره به مدت یک ماه از تاریخ صادرشدن آگهی تاسیس به موسسه مالیات رجوع نمایند و به منظور معین نمودن دایره ی مالیاتی اقدامات لازم را به انجام برسانند.در این هنگام پرونده با مدارکی که مورد نیاز می باشد تشکیل می گردد و بعد از ان کد اقتصادی را اخذ می کنند.حداکثر به مدت دو هفته مهلت به منظور معین نمودن حوزه ی مالیاتی در نظر گرفته شده است.

هزینه ی تعیین حوزه مالیاتی

مبلغ مورد نیاز به منظور مشخص نمودن دایره ی مالیاتی و تشکیل شدن پرونده مالیاتی دربردارنده ی مبلغ معین نمودن دایره ی مالیاتی و هزینه دریافت کد اقتصادی می‎باشد.

دلایل تعیین حوزه مالیاتی

در صورتی که شرکت دایره مالیاتی را معین نکرده باشد این امکان برای او فراهم نمی شود و نمی تواند در پایان سال مالی، فعالیت یا عدم فعالیت خود را به موسسه ی دارایی تسلیم نماید که این امر سبب بروز مشکلات مالیاتی برای شرکت خواهد بود.

چنانچه شرکت درمدت زمان تعیین شده به منظور تشکیل نمودن پرونده مالیاتی خود مبادرت ننماید شامل جرم های مربوط می گردد که اندازه و شرایط و ضوابط آن در قانون مالیات های مستقیم قیده شده است.

بعد از ان که شرکت تاسیس شد در صورتی که دایره مالیاتی را معین ننموده باشد نمی تواند کد اقتصادی دریافت کند به همین سبب شرکت این قابلیت و توانایی را نخواهد داشت تا با شرکت یا جایی قراردادی را ببندد و یا فعالیت خود را شروع کند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.